Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Uji i çmendurisë

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,070
Njëherë e një kohë, një plak i urtë që kishte një vizion të asaj që do të ndodhte, mblodhi të gjithë njerëzit e fshatit të tij dhe shpjegoi se së shpejti i gjithë uji në botë do të zhdukej dhe do të rinovohej me ujë të ndryshëm. "Uji i ri do t'ju çmendë," u tha ai njerëzve. “Për të shpëtuar veten, duhet të grumbulloni të gjithë ujin këtu në Tokë. Ruaje dhe do të shpëtohesh.”
Por vetëm një person dëgjoi këshillën e plakut të mençur. Ky njeri filloi menjëherë të mblidhte të gjithë ujin që mundi. Ai shkoi në lumenj dhe përrenj, liqene dhe ujëvara, dhe pellgje dhe pishina. Duke përdorur kavanoza dhe shishe, fuçi dhe kova, tenxhere e firtere, ai mblodhi ujë. Ai e ruajti ujin në një shpellë të fshehtë. Ai nuk i tha askujt për shpellën e tij dhe askush nuk e dinte se ku ishte.
Dhe pastaj një ditë, ashtu siç e kishte paralajmëruar plaku i mençur, përrenjtë pushuan së rrjedhuri. U thanë liqenet, puset dhe ujëvarat. Së shpejti, çdo shtrat lumi u bë pluhur dhe kudo që të ktheheshin njerëzit, nuk kishte ujë.
Personi që kishte dëgjuar plakun e mençur u zvarrit fshehurazi në vendin e tij të fshehur. Ai ishte i kujdesshëm që të mos e shihte askush dhe më pas u ul brenda dhe piu ujin e grumbulluar. Nga shpella e tij e errët dhe e qetë, ai shikoi qiellin, duke pritur që uji i ri të bjerë.
Sigurisht, shumë shpejt erdhi uji i ri dhe liqenet, lumenjtë dhe puset po rridhnin përsëri. Ujëvarat u lëshuan në mënyrë të trazuar mbi shkëmbinj. Kudo që dikur kishte pasur ujë, kishte përsëri ujë. Njerëzit u gëzuan pa masë dhe filluan të pinin e të pinin.
Njeriu në shpellë, i sigurt se gjithçka ishte përsëri mirë, doli jashtë për t'u kthyer te njerëzit e tij. Kur i pa duke pirë me gjithë zemër nga kova të mëdha të nxjerra nga puset e tyre, u afrua dhe thirri: "Përshëndetje".
Por askush nuk u përgjigj.
Shumë shpejt njeriu zbuloi se njerëzit e tij ishin çmendur. Ata flisnin një gjuhë krejtësisht të ndryshme nga gjuha që kishin folur dikur. Ata nuk kishin kujtime për kohën më parë. Askush nuk dinte asgjë për mënyrën se si kishte qenë bota përpara ujit të ri. Ata dukej se nuk mbanin mend asnjë paralajmërim nga plaku i mençur, që nuk dinin asgjë për ditët e së kaluarës. Njeriu u përpoq t'u tregonte, por kur foli, askush nuk mund ta kuptonte.
Dhe kishte diçka më të keqe që ai pa: Menduan se ishte ai që ishte çmendur!
Ai u përpoq të debatonte me ta. “E shihni atë liqen atje? Ishte një shkretëtirë. Dhe ai shtrat lumi ishte vetëm gurë dhe pluhur. Pusi yt ishte tharë.”
Ata vetëm ngulën sytë. "Çfarë po thotë ai?" ata pyetën, por ata e pyetën këtë në një gjuhë që ai nuk e kuptonte, dhe kështu ai nuk e dinte se çfarë po thoshin.
Por ai i kuptoi fytyrat e tyre. E shikonin sikur të ishte ai që ishte i çmendur. Ata tundën grushtat. Ata bërtitën. S'kaloi shumë ai kishte frikë. Ai mund të shihte se ata kurrë nuk do ta kuptonin atë që ai po përpiqej të thoshte. Ata kurrë nuk do ta kujtonin botën si dikur. Dhe kështu ai iku, përsëri në sigurinë e shpellës së tij dhe përsëri në ujin e tij të fshehtë. Ai refuzoi të pinte këtë ujë të ri që i çmendi të gjithë. Jo, ai do të qëndronte në sigurinë e botës së tij, me ujin e tij.
Por me kalimin e kohës, ai bëhej gjithnjë e më i vetmuar. Ai nuk kishte familje. Ai nuk kishte miq. Nuk kishte me kë të fliste. Ndonjëherë, natën vonë, ai dilte nga shpella e tij dhe vidhte në fshat dhe endej rrugëve; kur dëgjonte njerëzit që flisnin së bashku dhe qeshnin, i dhimbte zemra. Ai dëshironte të mund të bashkohej me ta në çmendurinë e tyre.
Më në fund ai mori një vendim. Ai do ta pinte këtë ujë të ri dhe do të bëhej si gjithë të tjerët. Edhe ai do të ishte i çmendur.
Po atë ditë, ai shkoi te pusi që dikur ishte i tij, dhe nxori një kovë me ujë. I etur për miqësi, piu. Në vetëm një moment ai kuptoi gjuhën që flisnin të tjerët dhe kur kaluan miqtë e tij të vjetër, ai u bashkua me ta dhe harroi gjithçka për të kaluarën. Ai harroi shpellën dhe ujin e tij.
Miqtë e tij e përqafuan dhe bërtitën: "Ishe i çmendur, por je rikthyer në mendje!"
Dhe për shkak se nuk i kujtohej më, nuk u grind.

284506363_10221919843093253_1537924390715534366_n.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.