Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Unë kam shumë punë për të bërë. Po ti?

Zeus

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Maj 16, 2021
Mesazhe
4,316
Një ditë një person u ngjit në mal ku ishte një grua e vetme që po meditonte dhe ai e pyeti:
- "Çfarë po bën në kaq vetmi?"
Për të cilën ajo u përgjigj:
  • "Kam shumë punë për të bërë".
  • “Dhe si e bene kaq shumë punën? ... Unë nuk shoh asgjë këtu ... "

meditazione.jpg

  • "Më duhet të stërvit dy skifterë dhe dy shqiponja, të siguroj dy lepuj, të disiplinoj një gjarpër, të motivoj një gomar dhe të zbut një luan".
  • "Dhe ku janë ata? ... Unë nuk i shoh ata ... "
  • "I kam brenda".

- "Skifterët lëshojnë vetveten në gjithçka që më paraqitet, e mirë apo e keqe, unë duhet t'i trajnoj ata që të fillojnë vetë për gjëra të mira. Ata janë sytë e mi ".

- “Dy shqiponjat me kthetrat e tyre lëndojnë dhe shkatërrojnë, unë duhet t’i mësoj të mos bëjnë dëm. Ato janë duart e mia ".

- "Lepujt duan të shkojnë atje ku duan, ata shpëtojnë nga përballja me situata të vështira, unë duhet t'i mësoj të jenë të qetë edhe nëse ka vuajtje ose pengesa. Ato janë këmbët e mia ".

- "Gomari është gjithmonë i lodhur, është kokëfortë, shumë shpesh nuk dëshiron ta mbajë peshën e tij. Eshtë trupi im ”.

- “Më e vështira për tu zbutur është gjarpri. Edhe pse është i mbyllur në një kafaz të fortë, ai është gjithmonë i gatshëm të kafshojë dhe helmojë këdo që është afër tij. Unë duhet ta disiplinoj atë. Kjo eshtë gjuha ime ”.

- “Edhe unë kam një luan. Oh ... ai është krenar, i kotë, ai mendon se është mbreti. Unë duhet ta zbut atë.kjo është egoja ime ”.

- “Siç mund ta shihni, mik, unë kam shumë punë për të bërë. Dhe ti? Për çfarë po punon? ".

Zbuloni meditimin tonë dhe mënyrën tonë të "zbutjes" së zërave tuaj të brendshëm:
(Legjenda antike e Zenit)
(*E huazuar)
 
Une kom pune shum sme del koha as me nxjerr me kullot pak gonin prz ?
 
Un kam shum per te shetitur
 
Une kam aq pune per te bere por sme lene rojet rri urte me thone ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.