Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Universi po zgjerohet

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
View attachment 11329
Universi është duke u zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme më shpejt se sa ishte menduar më parë. Ky është zbulimi i bërë nga NASA këtë javë, pas mbledhjes e të dhënave nga Teleskopi Hubble të NASA-së.

Hubble Tregoi se universi po zgjerohet 5.9%më shpejt se sa pritej. Zbulimi do të publikohet në numrin e ardhshëm të revistës Astrophysical dhe ka ardhur si një e papritur për shkencëtarët. NASA mendon se gjetja do të hedhë dritë mbi pjesët më të panjohura të universit dhe mund të çojë në një kuptim të ri të koncepteve të tilla si: materies së zezë dhe energjisë së zezë.

"Ky zbulim befasues mund të jetë çelës i rëndësishëm për të kuptuar ato pjesë misterioze të universit qe përbëjnë 95 për qind të çdo gjëje dhe nuk lëshojnë dritë, ngjyra: të tilla si energjia e errët, dhe rrezatimi i errët," tha udhëheqësi i studimit Adam RIESS.

RIESS dhe ekipi i tij, e cila përfshihet bashkë-autor Dr Brad Tucker nga Universiteti Kombëtar Australian, ishin në gjendje për të bërë zbulim duke Përmirësuar saktësin e të maturit distancën e largët të galaktikave.

Ka një teori se si është duke ndodhur qe shpejtësia e zgjerimit të jetë më e lartë se norma e pritur . teori thot qe energjia e errët - besohet të jetë burimi i universit të përshpejtuar

Një tjetër teori sugjeron se forca misterioze e quajtur rrezatim i errët është përgjegjës për fazat e hershme të ekzistencës.
gjithësia përmban një grimcë subatomike qe udhëton me shpejtësinë e dritës dhe energjia shtesë ka komplikuar llogaritjet tona.
Një ide e tretë thot se është diçka që mungon nga teoria e gravitetit të Ajnshtajnit dhe qe ne nuk jemi aktualisht në dijeni.

Universi ka qenë duke zgjeruar në të gjitha drejtimet që nga shpërthimi i madh rreth 13800000000000 vjet më parë. Megjithatë, kjo rezulton të jetë një problematike e punëve. të njohura në botë fizikanti teorik Dr Brian Greene,thot se si rezultat i sgjerimit të universit tonë, do të bëhet gjithnjë e më e vështirë për ne për të studiuar përmbajtjen e tij.

"Tani për tani ne jemi në një pozicion shumë të privilegjuar Sepse universi është në dispozicion shumë të mirë për teleskopët tanë. Nuk do të jetë gjithmonë kështu ", tha news.com.au Dr Greene . Për shkak të zgjerimit të përshpejtuar të gjithësisë, galaktika të largëta Përfundimisht do të shkojnë aq larg që do të jetë e pamundur për ne për të vëzhguar ato nga Toka.

Jo vetëm do të jetë më e vështirë për të vëzhguar yjet, planetet dhe ret e gazit - Të cilat vetëm përbëjnë pesë për qind të universit - kjo do të thotë se universi ngadalë po vdes, thonë astronomët. Fakti I kësaj se universi është në rritje gjithnjë, universi do të bëhet në mënyrë eksponenciale më të rrallë, të ftohtë dhe të shkretë.

Universi do të bëhet "më i shtrirë, më të shpërndarë, dhe do jet gjithnjë e më i ftohtë". Deri në grimcat me te imta . Dhe për ne ka kuptim se universi po shkon në një lloj vdekje. Sipas, " Dr Greene.

Ndërsa skenarëve të përshkruar nga Dr Greene do të marrë afërsisht një quintillion vjet të ndodh, duke kërkuar një realitet ka çuar fizikant teorik Michio Kaku për të përshkruar ligjet e universit si "një urdhër vdekje për jetë inteligjente". Dhe tani ne mendojmë se po ndodh vetëm pak më të shpejtë.

Burimi: NASA

https://www.facebook.com/Observator...41828.395626577463913/585973195095916/?type=3
 
Po zgherohet me 500 km ne min.... dhe kam lexuar.. diku....
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.