Vajzat Pyesin-------------->Djemte Pergjigjen!!!

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Pinki

Anëtare forumi
PRINCESS
Mesazhe
6,569
Tashi ta bej dhe un nje pyetje kot per kuriozitet se di a e perdorni si shprehje ...

Pse kur e dashura juaj nk ben dicka si e doni ju apo si e thoni ju i kheheni - per lalin tat se ben ket gjo ti ? Edhe me nje ftyr kshu si prej engjelli 🤪🤪
 

Weda

Anëtare forumi
PRINCESS
Mesazhe
2,732
Mosha
22
Pytja tjeter pse nje burr e tradhron femren e vet...me dike ...per nje nat a mundet gruja tja boj te gjitha tdashurit apo burrit ku di un.
 

Noah

🤨🤫🤫🤨
ANETAR ✓
Mesazhe
510
Mosha
30
Location
Gjithandej
Tashi ta bej dhe un nje pyetje kot per kuriozitet se di a e perdorni si shprehje ...

Pse kur e dashura juaj nk ben dicka si e doni ju apo si e thoni ju i kheheni - per lalin tat se ben ket gjo ti ? Edhe me nje ftyr kshu si prej engjelli 🤪🤪
Nuk besoj qe e bejn ato qe kan dashuri e ndieja ne mes 🤪🤪
 

Ilirik

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
93
Mosha
39
Ok then ... le te shikojme nje ane tjeter .🙃

Sa rol Luan nje femer besnike per ju meshkujt , a e parandalon/justifikon ky fakt tradhetine ndaj saj ?
motivet jane subjektive...
Nuk do te thot patjeter qe lidhen me atributet e partneres, perse nje mashkull mund te tradhetoj!
Mendoj qe thell ne pjesen e pandergjegjeshme e nje mashkulli dhe ne biologjine e tij, gjendet pergjigja ne lidhje me pyetjen...
KONCEPTI I MONOGAMISEA SI "NORME" E VENDOSUR NGA SHOQERIA DHE KONVENCIONI TRADICIONAL SHOQERORE... E BEJNE KETE ASPEKT TE SJELLJES TE PERCEPTOHET SI SJELLJE ANORMALE APO DEGJENERUESE.
Thell ne imanencen, natyren/brendine e vet, mendoj se ;
njeriu e sidomos mashkulli eshte i prirur te ndertoj apo vendos sjellje/mardhenie poligamike me gjinin e kundert te llojit te vet.
Nuk ka mashkull, qe kur kalon nje femer atraktive qe nuk thot se sa e "qijshme" qenka... Meqe ky eshte "algoritmi kromozonal" qe nderlidhet me interaksionin seksual , qe ka vendosur nga natyra (krijuesi apo si dush emertoje) tek psika dhe biologjia e e qenies nerezorej.

Ndersa, norma shoqerore konvencionale instinktin dhe stimujt/ kerkesat e pandergjegjeshme me origjine kafsherore/biologjike, i vendos nen regjimin e kontrollit , duke perdorur mekanizmin e ndrydhjes se tyre, apo thene ndryshe duke kontrolluar dhe mbytur ato ne forma te ndryshme.... E kjo shkon deri aty ( ne kontradikta) , sa behet e veshtire t'i jepet fund argumentit (njerit apo tjetrit verzion) ....DHE PRANDAJ SHOQERIA TRADICIONALE KETE GJE E KA TE ZGJEDHUR ME.VENDOSJE TE TABUSE.
 

Ilirik

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
93
Mosha
39
A ka rob me te qut qe ka pas shqipnia une do kisha per ner me mthon ashu ✌
Respekt, per angazhimin e tij dhe kohezionin kombetar te tij dhe gjith rilindasve
..
Por, per veprimtarine e tij si shkrimtare... Jo vetem ky... Por, pjesa me e madhe e veprave te rilindasve mendoj se kane qene TREDHJE/KASTRIM MENDIMESH .

Megjithate, respekt!
 

Zana

e-Thjeshte
ANETAR ✓
Mesazhe
8,104
motivet jane subjektive...
Nuk do te thot patjeter qe lidhen me atributet e partneres, perse nje mashkull mund te tradhetoj!
Mendoj qe thell ne pjesen e pandergjegjeshme e nje mashkulli dhe ne biologjine e tij, gjendet pergjigja ne lidhje me pyetjen...
KONCEPTI I MONOGAMISEA SI "NORME" E VENDOSUR NGA SHOQERIA DHE KONVENCIONI TRADICIONAL SHOQERORE... E BEJNE KETE ASPEKT TE SJELLJES TE PERCEPTOHET SI SJELLJE ANORMALE APO DEGJENERUESE.
Thell ne imanencen, natyren/brendine e vet, mendoj se ;
njeriu e sidomos mashkulli eshte i prirur te ndertoj apo vendos sjellje/mardhenie poligamike me gjinin e kundert te llojit te vet.
Nuk ka mashkull, qe kur kalon nje femer atraktive qe nuk thot se sa e "qijshme" qenka... Meqe ky eshte "algoritmi kromozonal" qe nderlidhet me interaksionin seksual , qe ka vendosur nga natyra (krijuesi apo si dush emertoje) tek psika dhe biologjia e e qenies nerezorej.

Ndersa, norma shoqerore konvencionale instinktin dhe stimujt/ kerkesat e pandergjegjeshme me origjine kafsherore/biologjike, i vendos nen regjimin e kontrollit , duke perdorur mekanizmin e ndrydhjes se tyre, apo thene ndryshe duke kontrolluar dhe mbytur ato ne forma te ndryshme.... E kjo shkon deri aty ( ne kontradikta) , sa behet e veshtire t'i jepet fund argumentit (njerit apo tjetrit verzion) ....DHE PRANDAJ SHOQERIA TRADICIONALE KETE GJE E KA TE ZGJEDHUR ME.VENDOSJE TE TABUSE.
So ... c’fare po Thuan me k’to qe eshte “ normale “ ? ( number 1 )

2- me biologji e njenta gje shkon edhe per
Femren , kur vjen puna tek sexual attraction and sex , por si per cudi nuk e cilesove . ( ose mbase ngaqe eshte tema e meshkujve ) ?

Ama njeriu formohet ne baze te emocioneve dhe llogjikes ? I llogarite k’to ? K’to jane karakteristika me te hershme formimi nga njera ane , dhe shume te rendesishme ...Nese e krahasojme me te pjekjes seksuale ne thonjeza , pra lind dhe formohet tek ne dhe rritemi me te , para sexual desire . ( pasi k’te arrijme Ta kuptojme ne nje Moshe te percaktuar )
 

Zana

e-Thjeshte
ANETAR ✓
Mesazhe
8,104
Une vetem po kaloja kendej pari dhe po beja ca reflektime, duke u munduar mos te bije ne radar :)
Sec me duket vetja si ajo deleja e zeze ne mesin e atyre te bardhave...
Miresenaerdhe dhe kalofsh kendshem k’tu🙃

... ah dhe kujdes nga Te deshperuarat, se te hajne me gjithe lecka . 🤦‍♀️ 😹
 
Top