Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Varesia emocionale / Pa ty nuk ekzistoj!!

Anabela

____??____LarGuaR____?
Kontributor
Regjistruar më
Jan 31, 2018
Mesazhe
21,438
“Pa ty nuk ekzistoj”
Per ju eshte gjithcka,nuk e konceptoni jeten
pa ate njeri.
Me te ndihesh i/e plote,
ndersa pa te,nuk je asgje.....
Ose keshtu beson se eshte.

Mendimi juaj fiks eshte
“Pa ty nuk ekzistoj”
Ndoshta jeni ndjere disa here ne kete gjendje,
Mbase e keni jetuar,
ose po e jetoni tani.

Kur e gjithe bota juaj rrotullohet rreth personit qe dashuroni,nese ky i fundit ju braktis,
gjithcka shkaterrohet.
Papritur,gjithcka fillon te humbas kuptimin e saj.

Ndihesh i/e braktisur, emotiv,i/e vetmuar.
Nuk dini cfare te beni ose te silleni.
Ai person ishte gjithcka dhe tani nuk keni asgje.
A e keni perjetuar,apo jeni me ato ujera akoma.??
 
Varesia emocionale eshte vetvrasje, nuk eshte as dashuri sepse ajo eshte e lire e dlire pa kufinje, ndersa varesia eshte vrastare e heshtur, te mposht, nuk ka meshire, brenda nje kurthi ndihesh i burgosur brenda ne burgun tend ....
 
Më bukur e shpjegon Personalizmi - njeriu është relacional.

Pikëpamja humanistike mbi personalizmin dhe theksimi i fortë i marrëdhënieve, do të thotë që nëse një person humb qenien e tij njerëzore - nëse njeriu tjetër bëhet i huaj - atëherë ai do ta tjetërsojë njeriun nga vetja e tij. Kjo sepse identiteti dhe mundësitë e zhvillimit të këtij personi, qëndrojnë në marrëdhëniet, përkushtimin dhe ndërveprimin me qeniet njerëzore.

Lufta personaliste kundër tjetërsimit bëhet kështu një luftë kundër distancimit, shpërbërjes dhe prishjes së marrëdhënieve dhe bashkësive. Nëse personi tjetër që kam zhvilluar identitetin tim zhduket, një pjesë e vetes time gjithashtu do të zhduket në mënyrë të pashmangshme. Ne bëhemi të huaj nga vetja nëse p.sh. fqinji ynë bëhet një i huaj (latinisht: alienus) ose qenia jonë njerëzore është bërë një kërcënim i parëndësishëm, një i huaj. Shumë e qartë, ‘aliéné’ do të thotë i çmendur në frëngjisht: mendja jonë është aq e lidhur me të tjerët sa sëmuret nëse tjetri bëhet i huaj.

Kur marrëdhëniet dobësohen ose pervertohen, unë humbas thellë veten time, dhe herën tjetër, bëhem i huaj për veten time, i tjetërsuar. Ta themi troç, mund të thuhet se njeriu ekziston vetëm në masën që ai ekziston për shokun e tij, apo edhe: "Amo, ergo sum" (dua, prandaj jam). Një frazë që e gjejmë te personalistët Max Scheler dhe Karol Wojtyla.

personalisme.dk
 
Më bukur e shpjegon Personalizmi - njeriu është relacional.

Pikëpamja humanistike mbi personalizmin dhe theksimi i fortë i marrëdhënieve, do të thotë që nëse një person humb qenien e tij njerëzore - nëse njeriu tjetër bëhet i huaj - atëherë ai do ta tjetërsojë njeriun nga vetja e tij. Kjo sepse identiteti dhe mundësitë e zhvillimit të këtij personi, qëndrojnë në marrëdhëniet, përkushtimin dhe ndërveprimin me qeniet njerëzore.

Lufta personaliste kundër tjetërsimit bëhet kështu një luftë kundër distancimit, shpërbërjes dhe prishjes së marrëdhënieve dhe bashkësive. Nëse personi tjetër që kam zhvilluar identitetin tim zhduket, një pjesë e vetes time gjithashtu do të zhduket në mënyrë të pashmangshme. Ne bëhemi të huaj nga vetja nëse p.sh. fqinji ynë bëhet një i huaj (latinisht: alienus) ose qenia jonë njerëzore është bërë një kërcënim i parëndësishëm, një i huaj. Shumë e qartë, ‘aliéné’ do të thotë i çmendur në frëngjisht: mendja jonë është aq e lidhur me të tjerët sa sëmuret nëse tjetri bëhet i huaj.

Kur marrëdhëniet dobësohen ose pervertohen, unë humbas thellë veten time, dhe herën tjetër, bëhem i huaj për veten time, i tjetërsuar. Ta themi troç, mund të thuhet se njeriu ekziston vetëm në masën që ai ekziston për shokun e tij, apo edhe: "Amo, ergo sum" (dua, prandaj jam). Një frazë që e gjejmë te personalistët Max Scheler dhe Karol Wojtyla.

personalisme.dk
Nji pyetje ktej nga uni i salles
Cfare do te thoje

njeriu është relacional.
 
Nji pyetje ktej nga uni i salles
Cfare do te thoje

njeriu është relacional.
Do të thotë që ne si qenie njerëzore jemi shoqërorë dhe krijojmë relacione/raporte/marëdhënie me të tjerët. Nuk mund të mbijetojmë vetëm me veten.
 
ckoicidence

Une e dija qe njerezit e tille quhen

Racional
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.