• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.
  • Kerkojme ndjese per problemet qe mund te keni hasur me postimet e meparshme. Forumi eshte azhornuar me funksione te reja. Eshte e nevojshme te ri-vendosni foto e profilit nga e para! Argetim te kendshem ne NETEDY.COM!

Vdekja e egos ( The dark night of spirit)

U

Universal

Guest
Esh nje nga temat me delikate dhe me pak te perfolura ,mbi te gjitha nje nga etapat me kryesore per arritjen e vet vetes.Gjat gjith kohes ne mendojm se jemi qenie qe po bejm jete shpirtuale dhe jemi trupi,dhe pas vdekjes se trupit ne do shkojm o ferr o ne parajse.Ne fakte ky esh programimi i trurit qe esh mesuare ,kjo pjese quhet egoja.Por esh krejt e ndryshmja 'ne jemi shpirti dhe po jetojm nje jete njerezore '.Por per te arritur ne kte perceptim 'egos 'i duhet te vdes ,dhe te rilind shpirti ai qe esh verteta jone,mendja me e paster .(Nje shpjegim shum rendomt per gjith mendjet e njerezve sepse e di qe do duhet shum koh qe te arrihet ky perceptim tek njerezit ,Mendoni kur shkoni te blini nje makine perpara se ta blini mendoni leket qe keni ,ne baz te lekeve zhgjidhni makine qe do ju pershtatet per nje periudhe kohe ,kjo esh dhe procedura qe beheni gjith shpirtat,ne baz te nivelit te tyre te perceptimit,trupin e programojne ne menyren qe i pershtat atyre per te eksperimetuare ate deshire,deshperim,gezim,femij,familje,hidhidherim.)Kjo procedure shkon deri ne nje fare periudhe deri sa shpirti e arrin eksperincen maksimale dhe nuk i nevoitet me nje rikthim ktu ,atehere fillon rilindja e shpirtit ne planetin ne toke .Ktu fillon dhe vdekja e egos,po si shkohet deri ne kte proces shum delikat ,shum vet e krahasojne me 'depresionin e shpirtit'sepse dhimbja qe ndihet ne kte periudhe esh nje vdekje persegjalli,ne te vertet nuk vdes askush por mendja ndryshon kendveshtrimin e saj mbi jeten,perceptimin mbi veten dhe universin.Nje nga hyrje ne kte rruge fillon me nje dhimbje te madhe qe kalon njeriu (mund te jet vdekja e parakohshme e nje personi shum te afert per ty,deshtimi ne nje enderr qe mendja jote ka deshiruar)dhe fillon pastaj pyetjet :Kush jemi,pse jemi ktu,cfae ndodhe ne te vertet pasi vdesim pse vdesim.Aty fillon dhe rrezimi i egos (qe luan gjith guret qe te mos levizi nga programimin i saj)Cdo deshir vdes,nuk ke me asnje deshir ,gezim qe ke patur dikur,gjerat qe te jepnin kuptim nuk jan me,njerzit qe ke dashur nuk jan me aty rreth teje,dhe njeriu bie ne deshperim,nje dhimbje mbi kraharor ,mendime shum negative per veten tende vershejne ,kriza qarjes,ankthi.(Cfare ndodh ne te vertet esh qe ti vertet je ulur ne frekuncat me te ulta te universit ,gjith emocionet qe ke neglizhuare nga jetet me perpara kalojne ne mendjen tende,gjitha karmat e keqija qe ke krijuare me pare do vijne te perplasen ne ftyre,gjith njerezit qe ke lenduare do vijn te te kerkojne llogari,dhe aty ne dhimbje do qendrosh deri sa te dorezohesh )Por egoja do te thot ik vrapo gjej zhgjidhje kesaj ceshtje.Sa koh do qendrosh aty varet nga ty sa ti do ti rezistosh egos ,sa me shpejt ta pranosh dhimbjen aq me shpejt shpirti do rilind.Gjendja deshperuese do riperseritet deri sa ti ta kesh arriutur aty ku duhet.Ne eksperiencen personale ka zhjatur ne nje periudhe 5vjecare kjo gjendje uljesh ngritjesh.Egoja vazhdon te bej zhurm por tashme nuk ka rendesi e saj sic kish dikur,esh shum rendesishme qe mos i rezistoni dhimbjesh por ta pranoni dhe ta leni te shkoi sepse do keni me shum dhimbje nese e refuzoni.Nga eksperienca personale perpara 5vjetesh ,un e refuzova (filloi me vdekjen dhe semundjen e dikujt tjtet ne famijle por ne gjith femirin time kam pasur mungesen e dickaje por deshira per te qen e pranueshme ne shoqeri beri qe te humbja ne labirthin e egos )mosha gjithshtu ishte paska e vogel per te kaluare ate dhimbje gjigante qe me kaploi kshu vrapova sa mundja nga dhimbja duke shkuare ne psikolog,duke veshur personalitet qe nuk me perkiste mua,sepse gjerat jan vertet te errta,me antidepresonat,kshu arrita ta shtyja per 5 vjet.Deri sa asnje gje nuk beri me pun,filloi dhe ajo shkendija shpirterore.
1.Kurr mos perdorni antidepresant,do mbeteni perjetesish ne erresir( psikolog jan shum te keshilushem seanca)
2.Mos ju ktheni shoqerive,veseve te vjtra,vendet,apo perseritja e gjerave te vjetra sepse nuk do ju bejn me te lumtur
3.Falni gjith njerezit qe ju kan lenduare,lerni gjerat deshperushme qe keni kaluar te shkojn ,mbi te gjitha faleni veten per gjitha gabimet,sepse ato ishin eksperienca qe duheshin kaluar
4.Duajeni veten,te tjeret,falni sa me shum pozitivitet
5.Mos lini mendjen te analizoi gjitha gjerat sepse ajo esh shum 'budallaqe' atje ku do arrini
6.Kurr mos mendoni qe nuk do ja dilni,nese nuk do ishe gati nuk do merrje kurr kte rugetim,prandaj lereni mendimet ' mbi vrasjen e vetes' te shkoi sepse nuk ka asnje rendesi esh aty thjesht kalimtare.
7.Nuk do qendroni pergjitmon aty esh faz kalimtare,me besoni sa me thell te jet erresira aq me larte do shendrini.
Pasi ta kesh pranuar dhimbjen,veten,erresiren atehere ke shpetuare veten,ke shendruar erresiren ne drite,ke shpetuare kte planet,ke hapur nje porte dashuris.
ExplorerUnivers
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Alexandra

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,157
Interesant shkrimi!
Kujton pak fene e budizmit.
Gjithesesi mendoj qe ne jemi nje lloj energjie e meshiruar ne nje instrument qe eshte trupi.
 
Top