Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Vdes në moshën 82 vjeçare legjenda e futbollit Pele

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
30,726
1672341766886.png
Legjenda e futbollit, Pele


Legjenda e futbollit brazilian Pele ka vdekur në moshën 82 vjeçare.

Associated Press konfirmoi lajmin, duke thënë: “Legjenda e futbollit brazilian, Pelé, fituesi i 3 Kupave të Botës dhe mbajtësi i standardit për ‘lojën e bukur’, ka vdekur në moshën 82-vjeçare”.

I konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Pele është i vetmi futbollist që ka fituar Kupën e Botës tri herë. Ai e ndihmoi Brazilin të ketë sukses në turnetë e 1958, 1962 dhe 1970, duke fituar gjithashtu Topin e Artë për lojtarin më të mirë në këtë të fundit.

Image


Në të parën prej tyre, atëherë 17-vjeçari u bë lojtari më i ri që u shfaq në një Kupë Botërore, megjithëse rekordi i tij u thye më pas nga Norman Whiteside i Irlandës së Veriut.

Gjatë një karriere 21-vjeçare si lojtar, ai thuhet se ka shënuar 1,283 gola në 1,363 ndeshje të të moshuarve për klube dhe kombëtare, megjithëse ky numër është i diskutueshëm duke pasur parasysh se përfshinte miqësore jozyrtare dhe ndeshje turne.

Burimi: //dukagjini
 
Vdes ti e jetojne produktet e futbollit industrial!

Pele ❤️❤️❤️
R.I.P o dashuri !
 
Pele që ka fituar 3 kupa të botërorit
Ky ishte dhe do mbetet legjenda e futbollit i të gjith kohërave !


R.I.P o legjendë ??
 

Ndarja nga jeta e Pele, NASA nderon futbollistin legjendar në mënyrën më të veçantë​



pele-nasa_00788715_0_.jpg



Së fundmi, NASA ka gjetur një mënyrë të veçantë për të nderuar kujtimin e futbollistit legjendar Pele, i cili u nda nga jeta mbrëmjen e djeshme në moshën 82-vjeçare.

Agjencia hapësinore ka postuar një foto të një galaktike në Twitter, e cila mban ngjyrat e Brazilit, të verdhë dhe blu.
“Ne nderojmë ndarjen nga jeta të legjendarit Pele, i njohur për shumë si mbreti i ‘lojës së bukur’. Ky imazh tregon një galaktikë spirale në yjësinë Skulptor, e paraqitur me ngjyrat e Brazilit”- thuhet në postimin e publikuar në Twitter.

Ylli brazilian u diagnostikua me kancer të zorrës së trashë në vitin 2021 dhe u desh të shtrohej në spital në disa raste për shkak të problemeve shëndetësore. ‘O Rei’, siç njihej, lindi në Brazil, në Tres Coraçoes në shtetin Minas Gerais, më 23 tetor 1940. Ai është një kampion i trefishtë i botës (Suedi në vitin 1958, Kili 1962 dhe Meksikë në vitin 1970 ).



Top Channel
 
"★Pelé: “I was born to play football, just like Beethoven was born to write music and Michelangelo was born to paint.”
?
❤️
?️
"
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.