Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Vdes “Papa i kuzhinës franceze”! Njeriu që tronditi botën e ushqimit, ndërron jetë në restorantin e tij

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 13, 2004
Mesazhe
39,742
kuzhine-paul-530x350.jpg
Paul Bocuse, një nga kuzhinierët më të mëdhenj francezë të të gjitha kohërave, ka vdekur në moshën 91 vjeçare, tha të shtunën ministri i brendshëm i vendit.

I quajtur “Papa” i kuzhinës franceze, Bocuse ndihmoi të tronditë botën e ushqimit në vitet 1970 me revolucionin “Nouvelle Cuisine” dhe krijoi idenë e kuzhinierit të famshëm.

‘Monsieur Paul ishte Franca. Papa i kuzhinës na ka lënë,” shkroi ministri i brendshëm Gerard Collomb, duke njoftuar vdekjen e kuzhinierit pas një beteje të gjatë me sëmundjen e Parkinsonit.

“Ai ishte një nga figurat më të mëdha të gastronomisë franceze, gjenerali Çarls de Gaulle i kuzhinës”, tha kritizieni francez i ushqimit Francois Simon, duke e krahasuar atë me shpëtimin e kohës së luftës në Francë dhe me udhëheqësin mbizotërues të pasluftës.

Kuzhinieri mjeshtër që kishte një grua dhe dy të dashura, vdiq në restorantin e tij./lajmifundit.al

Burimi:http://www.dailymail.co.uk/news/article-5291965/Pope-French-cooking-Paul-Bocuse-dies-aged-91.html

4859E20800000578-5291965-Bocuse_was_France_s_only_chef_to_keep_the_Michelin_food_bible_s_-m-72_1516456602773.jpg


48598E0D00000578-5291965-image-a-49_1516455683286.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.