Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Vëllezër edhe motra, Shqiptarë dhe minoritarë,ju përshëndes me zjarr nga zemra të gjithë ju. Kush do më japi 4000 euro, tja kthej 40000? .

Harrakati

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nën 29, 2020
Mesazhe
1,058
Shtëpia botuese Austin Macauley ,një nga më të njohurat në Angli ,më coi kontratën e botimit për librin Shkolla e Xhindëve". Meqë jam autor i panjohur, duan 4000 euro garanci financiare. Kush do mi japi,me kontratë? Nëse libri shitet ,do t'i jap 40 000. Nëse jo,do t'i kthej përsëri 4000 eurot. Më poshtë është mesazhi i tyre:

26th November 2021
Dear Mr. Ninta,
RE: ‘The School of the Jinni’
[email protected] www.austinmacauley.com
+44 (0) 203 515 0352 +44 (0) 207 038 8212
Your manuscript was brought to our attention at the latest Editorial Board meeting when we discussed the potential of its publication. Having read all the reports and taken note of the Editors’ opinions we can confidently state that your submission was found to be a most interesting and immersive story, very well- written, with an intriguing emphasis on unpredicted events. The Board was keen to comment on your ability to frame a cast of characters that builds and sustain the story, through a very well-conceived and developed plot. The Board were also keen to comment on the flowing writing style and believes the story has the potential to excel within its genre.
Since then, we have held a separate meeting with our Marketing team to explore the possibilities regarding sales and target audiences. There were certain reservations put forward concerning the fact that this would be the work of a relatively new author and would be of some risk to us as your publishers. To this end, we are not able to offer you a non-contributory contract.
We do, however, very much feel your work deserves to be published and given the opportunity to be launched for the reading public. We would like to offer you a contributory contract, thereby creating a partnership. The amount requested is a partial sum towards the considerable costs involved in publishing and then marketing the book, with its vital media coverage. This indicates that we are also invested in your book and that it is in our shared interest to endeavour towards its success.
We have pleasure in enclosing a contract for you to view and sign should you so wish. The contract has been tailored with the objective of being fair to both parties.
The contributory amount is stated in Clause 15 under ‘Advances’. This figure is a one-off finite amount. The Accounts Department are very helpful in arranging monthly instalments, should this be required. Please tick whichever option you would prefer for your publication. We are excited to be able to offer an author website and a book trailer with our agreement, as we find these can be invaluable tools when promoting your work. In addition, we are pleased to offer audiobooks as part of this package.
At Austin Macauley we feel that our authors’ involvement in the production process is essential in ensuring the high quality of our publications. Our contributory contracts utilise entirely traditional production methods including typesetting, house-styling, editing, proofreading, cover design, blurb and press release content, and official registration of the ISBN. Once we have received the signed contract our Production Department will then put the whole publication process into operation.
As the book approaches its publication date our Marketing Department will instigate a promotional strategy geared towards the specific genre and target audience of the book to maximise sales worldwide. This again is something which will be discussed in depth with you once we have accepted your work for publication.
 
Mr. Ninta? ?
 
Akoma nuk botove ?
 
Duan lekë të gjithë. Po këta anglezët e paskan seriozisht. Më dërguan kontratën, dhe unë e firmosa,pa më pyetur në kisha lekë në xhep. Tashti më kanë lënë opsionin e pagesës me këste.

Histori e pabesueshme ??

 

Histori e pabesueshme ??

Nuk të gënjej. Kjo është e vërtetë. Meqë jam autor I panjohur ,duan lekë. Unë e nënshkrova kontratën, por ata ka mundësi ta grisin,pasi të marrin vesh se unë nuk kam asnjë lek.
 
investo ne btc me mire me 4k euro xD
 
Nuk të gënjej. Kjo është e vërtetë. Meqë jam autor I panjohur ,duan lekë. Unë e nënshkrova kontratën, por ata ka mundësi ta grisin,pasi të marrin vesh se unë nuk kam asnjë lek.
Pse smer kredi dhe paguaj me keste dhe kredin keshtu qe i ben zgjidhje vetes?‍♀️
 
Po cfarë të vendos si garanci...unë nuk as prona as shtëpi...
Ateher meru me zhvillimin e jetes tende sepse spo di a je qik a je djal si fillim.. mbase ske as prona as shtepi puno dhe beju i zoti i vetit..te gjith per me realizu ata qka endrrojm kemi punu aq fort sa synimet tona mos ti lojm ne sirtar.. e ti mendon qe dikush Mund te ndihmoj per botimin e shkrimev tua.. jo jo e ke gabim me kon qe je invalid apo ke femi te uritur tbetohem ne zot brenda 24 orve i kishim mledh paret per ndihm amo per kapriqot tua osht turp edhe ta mendosh ket ide qka ke kerku ti.. te ndihmonft zoti Jo per gjetjen e parev por per zhvillimin e jets tone
 
Ateher meru me zhvillimin e jetes tende sepse spo di a je qik a je djal si fillim.. mbase ske as prona as shtepi puno dhe beju i zoti i vetit..te gjith per me realizu ata qka endrrojm kemi punu aq fort sa synimet tona mos ti lojm ne sirtar.. e ti mendon qe dikush Mund te ndihmoj per botimin e shkrimev tua.. jo jo e ke gabim me kon qe je invalid apo ke femi te uritur tbetohem ne zot brenda 24 orve i kishim mledh paret per ndihm amo per kapriqot tua osht turp edhe ta mendosh ket ide qka ke kerku ti.. te ndihmonft zoti Jo per gjetjen e parev por per zhvillimin e jets tone
Një ditë do të pendoheni për këtë përgjigje harbute. Të gjithë e dinë se artistët e vërtetë, ata që krijojnë vlera,nuk kanë lekë,dhe kur ju jepet mundësia,I drejtohen komunitetit. Në gjithë botën komuniteti ndihmon artistët që krijojnë vlera. Unë sapo ju thashë se një shtëpi botuese angleze më ofroi ta botonte librin,dhe e quajti "një libër që do të shkëlqejë ne zhanrin e vet". Juve, dhe shumicës nga ju,kjo nuk I bën përshtypje ,I duket kapricio. Mirë,ju kuptova, nuk do të merrem më me ju. Lamtumirë.
 
Një ditë do të pendoheni për këtë përgjigje harbute. Të gjithë e dinë se artistët e vërtetë, ata që krijojnë vlera,nuk kanë lekë,dhe kur ju jepet mundësia,I drejtohen komunitetit. Në gjithë botën komuniteti ndihmon artistët që krijojnë vlera. Unë sapo ju thashë se një shtëpi botuese angleze më ofroi ta botonte librin,dhe e quajti "një libër që do të shkëlqejë ne zhanrin e vet". Juve, dhe shumicës nga ju,kjo nuk I bën përshtypje ,I duket kapricio. Mirë,ju kuptova, nuk do të merrem më me ju. Lamtumirë.
Po edhe neve nga pa mundesia ekonomike shumica nga ne kemi hek dor nga artistlleku.. po he Se le nam
 
Po edhe neve nga pa mundesia ekonomike shumica nga ne kemi hek dor nga artistlleku.. po he Se le nam
Ju kujtoni se ata që janë pa këmbë e pa sy do ta cojnë përpara Shqipërinë, prandaj jeni gati të mblidhni brenda një dite paratë që ju duhen. Mirë bëni ,nuk bëni keq,por unë kam parë të mblidhen lekë brenda një dite edhe për sharlatanë dhe karagjoza. Ju mendoni se artistët që mund të japin dicka,nuk vlejnë asgjë. Japonezët shkulen nga ana e anës, dhe shkojnë në Austri për të parë vendin ku ka lindur Johan Spyri, autorja e librit "Heidi". Ju nuk doni që në Shqipëri të krijohet një art me vlerë,që ti bëjë të huajt ta kthejnë kokën nga ky vend. Nejse, punë për ju. Unë po e le me kaq ,se u lodha me juve. Nuk kam as nerva, as kohë. Nesër jam prapë në punë, të marr ato pak lekë për të paguar qiranë në një hotel të ndyrë grek ne Gumenicë. Unë, biri i një qytetareje greke dhe një qytetari shqiptar, tani nuk jam as grek as shqiptar. Të dyja palët ma bërën naftën. I lutem administratorit ta fshij këtë postim timin. Nuk jam as hajdut ,as aventurier. Ndihmë kërkova,dhe nuk e mora. Tash për gallatë ,është kot të vazhdojmë.
 
Ju kujtoni se ata që janë pa këmbë e pa sy do ta cojnë përpara Shqipërinë, prandaj jeni gati të mblidhni brenda një dite paratë që ju duhen. Mirë bëni ,nuk bëni keq,por unë kam parë të mblidhen lekë brenda një dite edhe për sharlatanë dhe karagjoza. Ju mendoni se artistët që mund të japin dicka,nuk vlejnë asgjë. Japonezët shkulen nga ana e anës, dhe shkojnë në Austri për të parë vendin ku ka lindur Johan Spyri, autorja e librit "Heidi". Ju nuk doni që në Shqipëri të krijohet një art me vlerë,që ti bëjë të huajt ta kthejnë kokën nga ky vend. Nejse, punë për ju. Unë po e le me kaq ,se u lodha me juve. Nuk kam as nerva, as kohë. Nesër jam prapë në punë, të marr ato pak lekë për të paguar qiranë në një hotel të ndyrë grek ne Gumenicë. Unë, biri i një qytetareje greke dhe një qytetari shqiptar, tani nuk jam as grek as shqiptar. Të dyja palët ma bërën naftën. I lutem administratorit ta fshij këtë postim timin. Nuk jam as hajdut ,as aventurier. Ndihmë kërkova,dhe nuk e mora. Tash për gallatë ,është kot të vazhdojmë.
Mos e tepro .. lexo qka ke shkru se pat mbet shqiperia ta qosh perpara ti.. dhe shkrimet tua.. as mua sme ndihmoj as shqiperia dhe as kosova ti arrij sukseset e mia.. por punova edhe pun te meshkujve( Elektriker)dhe perfaqesova veten denjesisht.. Pa i then tfaleminderit askujt.. edhe sa per ata qe the Pa kemb e Pa sy ata meritojn me tmiren sepse ka me inteligjent nder ta Se ti qe Koke kokrra e injorantit.. nuk po flas ne emer te gjith forumisteve por e ndjej se e kom perkrahjen e disave ta them Se nuk na interesoj a je shqiptar apo grek Se ktu nuk bojm dallime.. edhe at nejse pun per ju e vertet pun per neve osht me ju tregu juve Se Jo qdo artist meritoni te keni sukses sepse edhe Kur Po e boni Ni grim fam veq interesin e juve e kqyrni.. hajt tash Se koha ime vlen shum ..
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.