Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Vende që ia vlen t'i vizitoni patjetër në jetën tuaj

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Vende që ia vlen t'i vizitoni patjetër në jetën tuaj​




Lloji njerëzor është një nga krijimet më të mëdha të krijimit. Edhe pse tashmë është larguar nga natyra, ka një lidhje të veçantë dhe ne i kthehemi gjithmonë ose e kërkojmë. Në këtë artikull, ne kemi shtuar vende që ia vlen të vizitohen. Ka kaq shumë në mbarë botën, disa prej tyre janë rezultat i ndërhyrjes njerëzore dhe të tjerët jo. Më poshtë janë vendet që besojmë se çdo person do të donte t'i shihte nga afër një herë në jetë.

1. Santorini, Greqi

maxresdefault-1-1024x640-1.jpg


Konsiderohet si një nga vendet më mahnitëse në botë dhe ndodhet në Greqi. Është pjesë e ishujve cikladik. Ajo u shkatërrua në shekullin e 16-të dhe që atëherë bukuria e saj është shumëfishuar me shtesat që janë bërë. Nëse dëshironi ta vizitoni, koha më e mirë është nga prilli deri në shtator. Ka ishuj të tjerë përreth dhe relaksimi në njërin prej tyre do të ishte i mrekullueshëm.Santorini është i famshëm për peizazhet e tij të mrekullueshme që tërheqin vizitorë nga e gjithë bota.

2. Ura e varur Capilano

Capilano-Suspension-Bridge-1024x625-1.jpg


Një tjetër vend i mrekullueshëm për të shtuar në listën tuaj është Ura Capilano. Vendndodhja e kësaj ure është qyteti i Vankuverit në Kolumbinë Britanike, i cili është një provincë e Kanadasë. Bukuria e saj tërheq vizitorë nga e gjithë bota. Është rreth 140 metra i gjatë dhe ndodhet në një lartësi prej 70 metrash mbi lumë. Duke e kaluar atë, vizitori shkon në Bridge Suspension, një park me bukuri të veçantë.

3. Roma​

rome-1024x592-1.jpg


Një tjetër vend i mrekullueshëm për t'u vizituar është qyteti antik dhe modern i Romës në Itali. Konsiderohet qendra e qytetërimit perëndimor. Qyteti u themelua në 753 para Krishtit. Koloseu, një nga vendet më të njohura në botë, ndodhet në qytetin e Romës. Mos u largoni nëse nuk e vizitoni fillimisht atje. Përveç kësaj, Pantheoni dhe Piazza Navona meritojnë vëmendjen tuaj.

4. Taj Mahal

taj-mahal.jpg


Një tjetër vend i veçantë dhe i bukur në botë është Taj Mahal në Agra, Indi. Mund ta keni dëgjuar si monument dashurie. Është ndërtuar nga perandori Mughal Shah Jehan për nder të gruas së Mumtaz Mahal në vitin 1932. Ndodhet në anën jugore të lumit Yamuna. Ngjyra e saj e bardhë është për shkak të fildishit me të cilin është veshur. Konsiderohet si një vepër e shkëlqyer arti.

5. Liqeni Saif-ul-Malook

Lake.Saif-ul-Malook-1024x614-1.jpg


Konsiderohet si një nga liqenet më të bukur në botë.Është liqeni Saif-ul-Malook në rajonet veriore të Pakistanit. Ndodhet në luginën Kaghan pranë qytetit Naran.Ndodhet në një lartësi prej 10.578 këmbë mbi nivelin e detit dhe ujërat e tij vijnë nga lumi Kunhar. Është liqeni i zonës Malika Parbat që është maja më e lartë e luginës.
 

6. Sidnej​

Sydney-skyline.jpg


Një vend magjepsës që çdo person do të donte të vizitonte është qyteti i Sidneit. Është pjesa më e ngarkuar e Uellsit të Ri Jugor në Australi. Ura e Portit është marka tregtare e qytetit. Çdo vit në urë zhvillohen festimet e fillimvitit, e cila mbledh turistë nga e gjithë bota që vijnë enkas për festat e fundvitit.


7. Barcelona​

barcelona-spain-waterfront-1024x640-1.jpg


Një vend tjetër që shumë e vizitojnë pothuajse çdo vit është qyteti i Barcelonës. Barcelona është një përzierje e kulturës moderne dhe asaj të lashtë romake. Ajo ishte bërë e famshme për shkak të Lojërave Olimpike të mëparshme. Ne do ta krahasonim atë me një fshat të madh. Është e bukur dhe shumë e këndshme për të ecur.

8. Stamboll​

istanbul-Galata-Tower-1024x576-1.jpg


Një vend tepër i bukur dhe magjepsës për t'u vizituar është qyteti i Stambollit. Ky qytet ndodhet midis Azisë dhe Evropës. Është një kombinim i kulturave aziatike dhe evropiane. Është qendra kulturore, ekonomike, historike e Turqisë. Njerëz nga e gjithë bota vijnë për xhamitë e saj.

9. Ujëvara Victoria​

victoria_falls_hero_hero.jpg


Ajo konsiderohet si një nga ujëvarat më të bukura në botë për shkak të lartësisë dhe vëllimit të saj. Ato janë të vendosura në Afrikën e Jugut pranë kufijve të Zambisë dhe Zimbabve. Është një nga shtatë mrekullitë natyrore të botës.

10. Muri i Madh

great-wall-chine-1024x577-1.jpg


Ai gjithashtu i përket Shtatë mrekullive të botës.Është Muri i Madh i Kinës. Ai ishte bërë nga shumë materiale të ndryshme dhe qëllimi i tij kryesor ishte të mbronte Kinën nga pushtimet evropiane. Ai shtrihet në 21196 metra dhe përgjatë tij ka shumë atraksione.
 

11. Antarktidë

ice-snow-antartica-1024x576.jpg


Konsiderohet si kontinenti i shtatë i botës. Nuk ka njerëz dhe ka vetëm borë. Është vendi më i largët në botë me temperaturën më të ulët të regjistruar -129 gradë. Është një vend shumë i vetmuar.

12.Kopshti Nishinomaru

Nishinomaru-Garden-1024x681.jpg


Një vend tjetër që ia vlen të vizitohet është Kopshti Nishinomaru në Japoni. Ndodhet në qytetin e Osakës dhe është i famshëm për lulet e qershisë. Në kopsht ka më shumë se 600 lloje qershish dhe 95 lloje kajsish.


13. Plazhi i Kuq

red-beach-china.jpeg


Një vend tjetër që ia vlen të vizitohet është Plazhi i Kuq në Kinë. Bukurinë e saj e gjejmë tek bimët e kuqe që e rrethojnë dhe quhen Suaeda Salsa. Mysafirët janë të impresionuar nga bukuria.


14. Liqeni Hiller (Liqeni Rozë)

Pink_Lake_Hillier.jpg


Një vend tjetër shumë i bukur dhe i frikshëm është Liqeni Hiller i cili quhet ndryshe edhe Liqeni Rozë në Australinë Perëndimore.Është unik në llojin e tij. Sipas shkencëtarëve, ngjyra e tij rozë është për shkak të algave që jetojnë përgjatë liqenit. Gjithashtu uji i tij është i kripur.

15. Ishujt Bora-Bora​

borabora-1024x576.jpeg

Një vend tjetër emocionues për t'u vizituar është Hoteli Katër Sezoni në Ishujt Bora Bora. Është pjesë e Polinezisë Franceze. Së fundmi iu dha titulli i ishullit më të mirë në botë. Është një destinacion ideal për udhëtime ekzotike
 

16. Plazhi i qelqtë

Glass_Beach_Fort_Bragg-1024x680.jpg


Një tjetër vend magjepsës dhe magjepsës në botë që duhet parë një herë në jetë është plazhi i qelqtë në Kaliforni, SHBA, i formuar nga grumbuj gotash dhe mbeturinash që janë braktisur herë pas here. Ndalohet heqja e copave të xhamit nga plazhi për ta ruajtur atë.

17. Shpella e ndritur

glow-worm-cave-1024x576.jpg


Ja vlen ta vizitoni këtë vend në botë një herë në jetë. Siç nënkupton edhe emri, për shkak të disa krimbave që shkëlqejnë, shpella është e ndezur.Ndodhet në Zelandën e Re.Është një vend për tu vizituar.

18. Pamukkale​

Pamukkale.jpg


Një tjetër bukuri është Pamukkale që ndodhet në Turqi. Ky qytet është i famshëm për ujin e nxehtë që del nga shkëmbinjtë. UNESCO e caktoi vendin si një sit i Trashëgimisë Botërore në vitin 1988. Ai njihet gjithashtu për monumentet e tij kulturore që nga koha romake.


19. Gjiri Ha Long

Halong-Bay.jpg


Është gjithashtu një vend i bukur dhe ndodhet në Vietnam.Karakterizohet nga ngjyra e veçantë smerald e ujit dhe shkëmbinjve që ekzistojnë rreth tij. Ju mund të bëni një turne me varkë përreth. Shumë gjithashtu shijojnë ecjen malore në këtë vend.


20. Hotel Westin Maui

The-Westin-Maui-Resort-Spa.jpg


Një tjetër vend i bukur për t'u vizituar është Westin Maui Resort Hotel në ishullin Hawaii. Është vendi i përsosur për të kaluar pushimet tuaja.Pamja nga të gjitha dhomat është mahnitëse.

Si kulm, mund të themi se bota është plot me mrekulli, të mëdha apo të vogla, dhe të gjitha mrekullitë meritojnë vëmendje. Por, është pothuajse e pamundur që një person të vizitojë gjithçka.
 
Milano barcelon lisbon paris amsterdam
 
Stamboll, Turqi
10 vendet që duhet t'i vizitoni të paktën një herë



Alhambra, Granada, Spanjë
10 vendet që duhet t'i vizitoni të paktën një herë



Ujëvara e Iguazù, Brazil-Argjentinë
10 vendet që duhet t'i vizitoni të paktën një herë


Kanionët e Mëdha, Parku Kombëtar, SHBA

10 vendet që duhet t'i vizitoni të paktën një herë


Machu Picchu, Peru

10 vendet që duhet t'i vizitoni të paktën një herë


Barriera e madhe koralore, Australi

10 vendet që duhet t'i vizitoni të paktën një herë


Tempujt e Angkor, Kamboxhia./K.C/dritare.net
-640-0-6107e9558653a.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.