Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Vendet me te bukura qe duhet te vizitoni ne Shqiperi.

Temat u bashkuan
 
Ohër
20210612_104924.jpg
 
20210612_100927.jpg
 
20210612_130700.jpg
 
20210612_130427.jpg
 
20210612_152359.jpg
 
Liqeni i Ohrit
W020150326681125645546-600x381.jpg

Shqipëria është një vend për t’u dashur. Në këtë vend të vogël mesdhetar, natyra e virgjër dhe misteret kulturore kombinohen për të krijuar një ndjenjë të veçantë të vendit. Nga malet të mbuluar me dëborë në dimër në fushat e mbuluara nga lulëkuqet në pranverë, peizazhi i Shqipërisë është gjithnjë në ndryshim me stinët duke ofruar vizitorëve mundësinë për të shijuar një pushim të ngrohtë në plazh në verë ose një udhëtim malor në ajër të freskët dhe të ftohtë në vjeshtë. Në Shqipëri, vizitorët janë të mirëpritur si mysafirë, si pjesë e traditave të pasura kulturore dhe trashëgimisë së vendit. Mikpritja e ngrohtë e shqiptarëve e njohur në mbarë botën, do të bëjë që çdo udhëtar të ndihet si në shtëpinë e tyre në këtë vend të vogël të mrekullueshëm. Ka plazhe shumë të pastër dhe të pacenuar, male spektakolare, luginat e lumenjve skenike, dhe shumë surpriza të tjera natyrore për vizitorët. Disa prej qyteteve kryesore të vendit janë vendosur përgjatë bregdetit të pacenuar të deteve Adriatik dhe Jon. Si një portë e rëndësishme në Gadishullin Ballkanik, rrjeti gjithnjë në rritje i rrugëve të Shqipërisë mundëson lidhje me fqinjët e saj në jug veri, lindje dhe perëndim. Shqipëria është në afërsi të të gjitha kryeqyteteve kryesore evropiane, me dy ose tre orë fluturime të shkurtra që janë në dispozicion të përditshëm. Turistët mund të shohin dhe të përjetojnë të kaluarën e lashtë të Shqipërisë si dhe kulturën tradicionale.



Liqeni i Ohrit

Liqeni i Ohrit është një nga liqenet më të mëdha në Gadishullin Ballkanik dhe llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në botë. Ai gjendet në një lartësi mbidetare prej 695 metrash dhe ka një sipërfaqe prej 349 km². Pika më e thellë e liqenit është 289 metra. Pjesa më e madhe e liqenit i përket Maqedonisë, kurse pjesa tjetër i përket Shqipërisë. Në bregun e liqenit shtrihen tre qytete të mëdha: Ohri dheStruga në Maqedoni dhe Pogradeci në Shqipëri.

Liqeni i Ohrit llogaritet si një nga liqenet më të vjetra në mbarë botën. Mosha e tij llogaritet të jetë 2 deri më 5 milion vjet. Liqeni u krijua nga një shembje e tokës. Këtë e vërtetojnë aktivitetet e shumta tektonike si dhe ekzistenca e një mali prej 100 metrash nën nivelin e liqenit. Liqeni i Ohrit është një nga tërheqjet e shumta për turistë vendas dhe të huaj.


View attachment 10972


View attachment 10973

View attachment 10974

Zoti e ka qendisur memedheun tone, por fatkeqesisht na nxjer ne prite e na vjedh i zoti i shtepise......
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.