Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Vendet me te rrezikshme në botë ....

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

VENDET MË TË RREZIKSHME NË BOTË....​



Ka shumë vende në planetin tonë që janë jashtëzakonisht të rrezikshme për të qenë për shumë arsye. Në disa, uraganet shpesh tërbohen, të tjerët copëtohen vazhdimisht nga luftërat, dhe në të tjera, një shkallë jashtëzakonisht e lartë e krimit. Në këtë përmbledhje, 15 vendet më të rrezikshme ku nuk rekomandohet të shkoni.

1. Rajoni Sahel​

dangerous-place-01.jpg


Afrika Veriore
Sahel është një rajon që ndan shkretëtirën e Saharasë nga tokat më pjellore në jug të Afrikës. Për shkak të mbishfrytëzimit të furnizimeve të kufizuara me ujë në zonë, kjo ka shkaktuar shkretëtirim masiv dhe ka rritur në masë të madhe rrezikun e thatësirës dhe urisë. Në vetëm 12 vjet, nga viti 1972 deri në 1984, mbi 100 mijë njerëz vdiqën në këtë zonë për shkak të thatësirës.

2. Ishulli i gjarpërinjve​

dangerous-place-02.jpg


Brazili
I njohur zyrtarisht si Ilha de Queimada Grande, "Ishulli i gjarpërinjve" ndodhet në brigjet e Sao Paulo, Brazil. Është i njohur për numrin e tij jashtëzakonisht të madh të gjarpërinjve helmues për metër katror, dhe është gjithashtu i vetmi vend në Tokë ku jeton speciet "ishull botrops". Helmi i këtyre gjarpërinjve është aq i fortë sa që fjalë për fjalë e bën mishin e njeriut "të shkrihet". Nuk është çudi që qeveria braziliane ka ndaluar vizitat në këtë ishull.

3. Shkretëtira e Danakilit​

344768851.jpg


Afrika Lindore
E vendosur në verilindje të Etiopisë, në Eritrenë jugore dhe në veriperëndim të Xhibutit, shkretëtira Danakil njihet si një nga vendet më armiqësore dhe më të rrezikshme në botë. Zona është e njohur për vullkanet dhe gejzerët e saj që lëshojnë gazra toksikë dhe temperatura ekstreme që shpesh kalojnë 50°C gjatë ditës.

4. Fshati Oymyakon​

dangerous-place-04.jpg




Rusia
Thellë në zemër të Siberisë, gati 10,000 kilometra në lindje të Moskës, fshati rus Oymyakon krenohet me temperaturën më të ulët të regjistruar për çdo vend të banuar përgjithmonë: (minus 71.2°C). Rreth 500 njerëz jetojnë në një nga vendet më të ftohta në botë. Telefonat celularë zakonisht nuk funksionojnë këtu në mot të ftohtë dhe nuk mund të rritësh asnjë kulture në Oymyakon.


5. Vendi Siri​

dangerous-place-05.jpg




Siria
Për shkak të konflikteve të armatosura të vazhdueshme, Siria është konsideruar si një nga vendet më “vdekjeprurëse” në botë vitet e fundit. Banorët e këtij vendi të shkatërruar nga lufta janë të detyruar vazhdimisht të durojnë granatimet e zonave të banuara, privimin nga ushqimi dhe kujdesi mjekësor, rrethimet e zgjatura, madje edhe përdorimin e armëve kimike.


6. Shteti i Alagoas​

dangerous-place-06.jpg



Brazili
Dihet se disa nga zonat metropolitane në Brazil, si Rio de Zhaneiro dhe Sao Paulo, kanë një shkallë shumë të lartë krimi. Por shteti i vogël dhe më pak i njohur bregdetar i Alagoas është tani shteti më i vrarë në Brazil, dhe ndoshta edhe në botë. Më shumë se 2000 njerëz vdesin çdo vit në këtë gjendje prej 3 milionësh.

7. Lagjet e varfra të Monrovia​

dangerous-place-07.jpg



Liberia
Kryeqyteti i vendit të Afrikës Perëndimore të Liberisë, Monrovia, është shtëpia e një prej lagjeve më të varfra në Afrikë - West Point. Këto lagje të varfra, ku jetojnë 75,000 njerëz, janë të rrënuara nga epidemitë e kolerës, përdorimi i përhapur i drogës, krimi, prostitucioni adoleshent dhe mungesa e objekteve sanitare. I gjithë qyteti është gjithashtu shumë i ndotur dhe po lufton me çështje të rënda mjedisore siç janë përmbytjet.


8. Mali Sinabung​

dangerous-place-08.jpg



Indonezia
Mali Sinabung është një stratovolkan aktiv i vendosur në ishullin indonezian të Sumatrës. Shpërthimet shpesh ndodhin këtu (për shembull, të fundit ishin në 2010, 2013, 2014, 2015 dhe 2016). Si pasojë e këtyre shpërthimeve vdiqën dhjetëra njerëz.


9 Bregu i skeletit​

dangerous-place-09.jpg



Namibia
Bregu i skeletit, i vendosur përgjatë bregut të Atlantikut të Namibisë, ka një reputacion si një nga më jomikpritësit dhe më vdekjeprurësit. vende natyrore në tokë. Kjo pjesë toke mori emrin e saj nga skeletet e balenave dhe fokave të shpërndara përgjatë bregdetit. Shumë njerëz (kryesisht marinarë të mbytur) vdiqën gjithashtu për shkak të kushteve të vështira lokale.

10. Vendi Koreja e Veriut​

dangerous-place-10.jpg



Korea e Veriut
E konsideruar si një diktaturë totalitare, Koreja e Veriut është akuzuar në mbarë botën se ka disa nga të drejtat më të këqija të njeriut në botë. Si vendasit ashtu edhe vizitorët në vend mund të arrestohen për të bërë gjëra që pjesa tjetër e botës i konsideron normale. Për shkak të përkeqësimit të marrëdhënieve midis Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara, ky vend aziatik është veçanërisht i rrezikshëm për turistët perëndimorë.


11. Vendi Guatemala​

dangerous-place-11.jpg



Guatemala
Guatemala është e njohur për shkallën e lartë të krimit, por kjo nuk është arsyeja e vetme që ky vend i Amerikës Qendrore hyri në këtë listë. Vendndodhja dhe topografia e saj kanë rezultuar që Guatemala t'i nënshtrohet të paktën tre llojeve të fatkeqësive shkatërruese natyrore: tërmetet, uraganet dhe rrjedhat e baltës. Për shembull, në vitin 1976, një tërmet me magnitudë 7.5 vrau 23,000 njerëz.


12. Liqeni Natron​

dangerous-place-12.jpg



Tanzania
Liqeni Natron, i vendosur në rrëzë të maleve Gregory Rift në Tanzani, është padyshim një nga trupat ujorë më vdekjeprurës në botë. Uji këtu është tepër i ngopur me kripë, dhe gjithashtu mund të arrijë temperatura deri në 60 ° C. Uji në liqen kalcifikon kafshët që kishin paturpësi të futeshin në të, dhe gjithashtu mund të djegë lëkurën dhe sytë e njerëzve.
 

13. Qyteti Mailuu-Suu​

dangerous-place-13.jpg



Kirgistani
Mailuu-Suu ka një popullsi prej rreth 23,000 dhe është një qytet i minierave të uraniumit në Kirgistanin jugor. Gjatë kohës sovjetike, këtu përpunoheshin 10,000 tonë uranium, kështu që qyteti është një nga vendet më radioaktive në botë. Rrëshqitjet e dheut, tërmetet dhe përmbytjet janë të zakonshme në këtë rajon, gjë që vetëm rrit rrezikun e ndotjes radioaktive.


14. Qyteti i Dallolit​

344767493.jpg



Etiopia
Dallol është një qytet fantazmë që mund të gjendet në Etiopinë Veriore. Është një nga vendet më të largëta, më të ulëta dhe më të nxehta në tokë. Me një temperaturë mesatare vjetore prej 34.6°C, qyteti dikur ishte vendi më i nxehtë i banuar në botë. Ujërat nëntokësore këtu janë jashtëzakonisht të kripura dhe acidike, dhe ka edhe gejzerë që lëshojnë gazra toksikë në atmosferë.


15. Ishulli i Sentinelit të Veriut​

dangerous-place-15.jpg



Indi
Ishulli North Sentinel është një nga ishujt Andaman i cili është në pronësi politike të Indisë. Ishulli është i njohur për plazhet e tij piktoreske të paprekura dhe natyrën mahnitëse... por vendasit vendas janë jashtëzakonisht armiqësorë dhe mizorë ndaj çdo të huaji. Ata refuzojnë çdo kontakt me njerëzit e tjerë dhe madje përpiqen t'i vrasin.





Shumica e turistëve preferojnë të udhëtojnë në vende të bukura ose të paktën të mirëmbajtura - në mënyrë që të mburren me rehati dhe foto më vonë: shikoni, thonë ata, ku ishim, çfarë bukurie! Dhe ka një shërbim me pesë yje.

Por ka njerëz që besojnë se bukuria nuk qëndron në shushurimën e valëve blu, por në të zezën me tërbim; jo në një muzg rozë, por në një diell përvëlues që djeg të gjitha gjallesat, e kështu me radhë. Këtu do t'ju tregojmë për vende të tilla si ato.


Dy Luginat e Vdekjes

Po, është në shumës, sepse ka shumë "lugina vdekjeje" në Tokë dhe të paktën dy prej tyre e meritojnë plotësisht emrin e tyre.

Së pari lugina e vdekjes ndodhet në Shtetet e Bashkuara në shkretëtirën Mojave. Është këtu që është regjistruar temperatura më e lartë në botë - 56.7 ºС, dhe kjo është në hije. Kjo do të thotë, në verë këtu në diell nuk është më vetëm nxehtë, por mund të gatuani lehtësisht lloje të ndryshme të pjatave të nxehta pikërisht në rërë. Natën këtu është pak më e freskët - diku rreth 30 ° C, dhe në dimër madje ndonjëherë (shumë rrallë) bie borë.


Lugina e Vdekjes është e rrethuar nga male nga të gjitha anët. Ky është një rajon sizmik aktiv, sipërfaqja e të cilit po zhvendoset përgjatë vijave të thyerjes. Blloqe të mëdha të sipërfaqes së tokës lëvizin në procesin e tërmeteve nëntokësore, malet bëhen më të larta dhe lugina zbret më poshtë në raport me nivelin e detit.

Gurët janë të shpërndarë midis kësaj hapësire të zhveshur - në dukje më të zakonshmet, duke filluar në madhësi nga një top futbolli deri në peshë gjysmë ton. Dhe këta gurë priren të ndryshojnë vendndodhjen e tyre, duke lënë gjurmë të dukshme të lëvizjes së tyre.


Lugina e Dytë e Vdekjes i vendosur lirisht në Kamchatka, jo shumë larg gejzerëve të famshëm, në Rezervën Kronotsky. Dhe këtu burimi i rrezikut vdekjeprurës nuk është aspak nxehtësia banale - gjithçka është shumë më keq këtu.

s68393397.jpg


Gjithçka duket kështu: ndonjë kafshë ose zog i vogël, nga moskuptimi, vrapon ose fluturon në një territor të rrezikshëm. Këtu ai ose ajo kapet nga vdekja e papritur. Një kufomë që është rrëzuar në tokë bëhet shpejt viktimë, le të themi, e një dhelpre, e cila gjithashtu, jo nga një mendje e madhe, ka ardhur në këtë vend i frikshëm. Pas pak, dhelpra vdes.


Dhe nëse, për shembull, një ari lakmon një dhelpër të vdekur papritmas, atëherë i njëjti fat e pret së shpejti. Kështu, shkencëtarët vëzhguan zinxhirë të tërë kafshësh të ngordhura.

Nuk ka misticizëm në këto vdekje. Studimet kanë treguar se vdekja e kafshëve ndodh për shkak të përqendrimit të lartë të gazeve helmuese, kryesisht sulfid hidrogjeni. Disa studiues kanë gjetur komponime cianide në përzierjen e gazit. Gazrat toksikë zvarriten mbi tokë, përqendrimi i tyre në lartësinë 10 - 15 cm është dy herë më i lartë se në lartësinë 50 cm. Kjo shpjegon pse nuk dihen rastet e helmimeve të rënda ose vdekjes së njerëzve në fund të Luginës së Vdekjes. .


s98571067.jpg


Është fenomenale që kufomat e kafshëve ruhen për një kohë jashtëzakonisht të gjatë pa u dekompozuar. Rezulton se në Luginën e Vdekjes, në kushte të një atmosfere helmuese, aktiviteti oksidativ i baktereve është i shtypur.


Shkencëtarët që kryen kërkime në Luginën e Vdekjes ndjenë dhimbje koke, nxehtësi në pjesën e pasme të kokës, marramendje dhe dobësi. Megjithatë, nëse largoheni me kohë nga një vend i rrezikshëm, ngjiteni në një kodër të ajrosur, mirëqenia juaj rikthehet mjaft shpejt.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.