• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Vështirësi në të lexuar, kjo është koha e duhur kur mund të përcaktohet disleksia

Alboy

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
4,482
Disleksia është mungesa e aftësisë për të mësuar dhe për të folur. Një person i prekur nga disleksia ka vështirësi në të lexuar edhe pse ai mund të ketë inteligjencën dhe motivacionin e nevojshëm për të mësuar dhe për të lexuar. Kështu të sëmurët me disleksi kanë vështirësi në të kuptuarit e fjalëve që ata lexojnë, ata zakonisht nuk i kuptojnë, të cilat i dëgjojnë qoftë edhe nga një person tjetër.
Studimet e deritanishme nuk kanë arritur akoma të zbulojnë një shkaktar të vërtetë të disleksisë, por studiuesit mendojnë së gjatë zhvillimit të fëmijës mund të ndikohet në zona të procesit të informimit në tru. Ata mendojnë së në këtë fushë një faktor ndikues është edhe gjenetika. Kjo nuk do të thotë se faktori gjenetik të jetë i trashëguar nga brezi i parë, por duhet kërkuar në rrënjët e familjes.
Disleksia nuk shkaktohet nga një paaftësi fizike, siç janë problemet e shikimit apo të dëgjuarit. Personat me disleksi kanë një nivel mesatar apo mbi mesatar inteligjence. Kjo lidhet me faktin se truri i disa njerëzve ka nevojë për një cak më të madh kohor për të marrë, organizuar, kujtuar dhe përdorur informacionin e marrë.
Në SHBA, përafërsisht 5 për qind deri në 10 për qind e popullsisë sipas gjasave ka probleme të tipit të disleksisë. Disleksia nuk është një problem që ka të bëjë me shikimin. Nuk janë sytë ata që i shohin gabim fjalët, por truri është ai që ka vështirësi në përpunimin e informacionit vizual. Por duhet treguar kujdes, sepse disleksia nuk duhet të ngatërrohet me problemet që kanë fëmijët gjatë procesit të mësimit të shkrimit dhe leximit. Disleksia nuk mund të vihet re para se fëmija të ketë filluar shkollën.
Simptomat
– Vështirësi në kuptimin e fjalëve
– Vështirësi në formimin e fjalëve
– Ka vështirësi në të kuptuar dhe kujtesë
– Formulon me vështirësi mendimet
– Edhe pse i lexon nuk i artikulon fjalët

View attachment 15755
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

S!rena

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
48
Duhet bere kujdes sepse shpesh disleksi-ne e ngaterrojne me autizmin,pasi kane pothuajse te njejta simptoma,ose simptoma shume te ngjashme.Per femijet qe vuajne nga autizmi ka shkolla te vecanta,dhe mesues te cilet jane te pergatitur e njohes te ketij crregullimi qe mund te meren me keta femije.Ndersa nje femije disleksik mund te shkoje ne shkolle normalisht si te gjithe,dhe te bej kurse vecmas nga njerez te specializuar per te permiresuar te foluren,pra shqiptimin e fjaleve dhe te kuptuarit ato....
 

Alboy

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
4,482
E kam thene qe ka nis me mpelqy kjo @S!rena

ca te bejme qe sna ka bere Zoti Triton
 

S!rena

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
48
Tani te iku pelqimi me siguri,mbas temes se dietes :eek:

Sorry se plasa gazit por s'po gjej emotions ta shpreh lol :p
 

Alboy

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
4,482
ehhhhhhhh
 

S!rena

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
48
S'ka gje, te shkuara lol ...here tjeter mos pyet kur e di qe s'ke stomak te forte se na travmatizohesh dicka haha
 
Top