Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Vlerat e Shqiptarit

@LABBY je shum gabim vlla , na e bajm kimen tra per njerzit tane po ne tvertet jena populli qe bajm ma shum per njani tjetrin , dallaveret e mashtrimet Jan pjes individuale qe nuk e karakterizojne popullin tone pavarsisht qe i ka ushqye salihi me shok dhe vazhdo ti ushqej ky i gjati per dit e ma shum. Une e kam citue qe po zbehen vlerat tona po se imagjinoja deri ne kte pike qe e ka than @Iva e spo ta perseriti TURP , te sygjeroj te njihesh pak me popujt e tjere dhe te rikthehesh te tema respekt ?
Po e shof ne cdo postim ket besa besa po realiteti eshte icik i hidhur se 79% e shesin bucen po 100€ ca tju them ju jeni albanolog me karrier te stergjat mbas shpatullave thjesht ju sugjeroj te shikon ick historin ?se pash qe kishe permend skenderbeun po mduket se skenderbeut ja fejti vallai ?po ka shum te tj kshu un flas nga experienca qe kam me shqiptaret sic te thash realiteti eshte icik i hidhur po me i got suko pjeshk kalon posht un skam hy ktu per tbo komente qe ju pelqejn turmave sepse turm rrin delet thjesht shpreva mendimi tim modest ne lidhje me temen po kjo sdo te thot qe eshte kshu i dashur Kaq kishte vllai pastaj turp jo turp pun per mua!
 
Po e shof ne cdo postim ket besa besa po realiteti eshte icik i hidhur se 79% e shesin bucen po 100€ ca tju them ju jeni albanolog me karrier te stergjat mbas shpatullave thjesht ju sugjeroj te shikon ick historin ?se pash qe kishe permend skenderbeun po mduket se skenderbeut ja fejti vallai ?po ka shum te tj kshu un flas nga experienca qe kam me shqiptaret sic te thash realiteti eshte icik i hidhur po me i got suko pjeshk kalon posht un skam hy ktu per tbo komente qe ju pelqejn turmave sepse turm rrin delet thjesht shpreva mendimi tim modest ne lidhje me temen po kjo sdo te thot qe eshte kshu i dashur Kaq kishte vllai pastaj turp jo turp pun per mua!
Nuk ke pse prekesh vlla une krenohem me skenderbeun dhe turmen e ti ti krenou me hamza luanin ?
 
Nuk ke pse prekesh vlla une krenohem me skenderbeun dhe turmen e ti ti krenou me hamza luanin ?
Qenk akoma te ura ti bisha ca them un e ca thu ti ksaj i thon ngaterron arin me dollarin jepi edhe 1 rilexim mos e kupton!
 
  • Pëlqej
Reactions: Zap
@LABBY ...P.O. i ngaterron pak gjerat ne pergjithesi .... ti ke te drejte qe te shprehesh ashtu sic edhe ndihesh, por nuk mund te pretendosh qe kjo na qenka historia dhe e verteta .

Shko e ma sill ti mua nje artikull historik me refence, ku kundershton besen e Shqiptarit , dhe pastaj diskutojme .

Nje popull identifikohet me histori dhe jo individe
Mbare .
 
@LABBY ...P.O. i ngaterron pak gjerat ne pergjithesi .... ti ke te drejte qe te shprehesh ashtu sic edhe ndihesh, por nuk mund te pretendosh qe kjo na qenka historia dhe e verteta .

Shko e ma sill ti mua nje artikull historik me refence, ku kundershton besen e Shqiptarit , dhe pastaj diskutojme .

Nje popull identifikohet me histori dhe jo individe
Mbare .
E dashur po ta perseris edhe ty sic ja perserita para folsit ky eshte mendimi im modest edhe sdo te thot qe e verteta eshte keshtu por nqs se ka nji gje qe ne na dallon eshte jemi bes prem ☺ se di ca dmth fjala bese per ju ca perkufizimi i jepni
 
Thonë se bashkimi bënë fuqinë, mirëpo duke qenë se ne si popull kemi qenë çdoherë pala e dobët do të thotë se ne kemi qenë çdo gjë tjetër përveçse të bashkuar. Dhe kjo nuk është thjeshtë një legjendë, si ajo e kështjellës së Rozafatit, por një realitet që dhemb më shumë kur e mendojmë se shqiptarët nuk tradhtuan vetëm nëpër legjenda, por edhe në realitet. Madje, aq ashpër sa u bënë pjesë e pandashme e historisë dhe tragjedisë së shqiptarëve.

Nëse Teuta u tradhtua nga një shqiptar, Gjergj Kastrioti-Skenderbeu u tradhtua nga nipi i tij…, pse mos ta vazhdonin gjeneratat e tjera zanatin e lindur?! Tradhtisht nga shqiptarët në bashkëpunim me sunduesit u vranë edhe dijetarë si Haxhi Zeka, Hasan Prishtina…e shumë të tjerë. Sot, shumë institucione shkollore mbajnë me të drejtë emrat e shumë dijetarëve shqiptarë, mirëpo sa mizori kur të kujtohesh se ishin pikërisht shqiptarët ata që ua morën jetën. Sa mizori kur të kujtohesh se shqiptarët u tradhtuan nga populli i tyre, u zunë në prita e u përbuzën pikërisht nga shqipet e tyre.

“ Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të forta dhe kalaja që mund t’u qëndrojë topave më të fortë”, kishte shkruar Sami Frashëri. Me të drejtë ai e kishte paramenduar të tillë dashurinë ndaj atdheut, sepse nuk ka munguar në mesin e popullit shqiptar. Por, po ashtu nuk mungoi asnjëherë ajo fara e zezë, që qëlloi të jetë topi më i fuqishëm kundër atdhetarizmit. Nuk munguan spiunët, tradhtarët ata që rrëzuan ato kala që i ndërtuan me mund figurat më të njohura shqiptare. Madje, në bashkëpunim me sunduesit, shkatërrimin e këtyre kalave e nisën nga themeli se pjesët e tjera pastaj dihet që rrëzohen vet.

Le të kthehemi disa shekuj më parë, atëherë kur vrasjen mes shqiptarëve arriti ta ndalte vetëm Besa e Kanunit të Lekë Dukagjinit. Po del se shqiptarët shumë lehtë e vrasin njëri-tjetrin, madje prapë tradhtojnë duke mos e pritur përfundimin e 30 ditëve të besës.

Por, çka ndodhi me trimërinë e shqiptarëve? U pushtuan nga popuj të ndryshëm që nga ekzistimi, por 30 ditshi i besës asnjëherë nuk piu ujë për pushtuesit. Shqiptarët harrojnë lehtë, prandaj besa e shqiptarit për armikun nuk përfundon kurrë. Madje, harrohen të gjitha të bëmat e armikut dhe në fund pas disa gjeneratave nuk përjashtohet as mundësia për ta rishkruar historinë e popullit shqiptar.

Duke qenë se jemi disa gjenerata pas këtyre ngjarjeve, zanati i tradhtisë do duhej të zbehej brenda shqiptarëve. Por, çka ndodhi? Lëre që nuk u shua, por as nuk u pakësua. Mjerisht, po vihet në dukje çdoherë e më shumë.

Çofshim të gabuar, por lufta e fundit në Kosovë (1998-1999), sikur qëlloi në kohën e duhur që sa e sa individë të vendosin para çdo gjëje tjetër interesant e veta. Çuditërisht, para dhe gjatë luftës u vranë njerëz të mençur e trima, ata të cilët pas luftës me të drejtë do ishin koka e këtij vendi. Ndoshta, mund të jetë gabim përse na është krijuar kjo bindje, mirëpo nëse disa shqiptarë ishin në dijeni të pritave të organizuara nga serbët, atëherë pse mos të krijohen këto mendime.

Çka nëse, ne si qytetarë të thjeshtë kemi dëgjuar histori të ndryshme të vrasjeve para dhe gjatë luftës së fundit? Çka nëse familjarët e personave të zënë në pritë dhe të vrarë, morën telefonata nga persona anonim, të cilët duke folur në gjuhën shqipe kishin dhënë paralajmërime të vonshme, të tipit: “ Thuaju mos të dalin nga shtëpia se do t’i vrasin”.? Por, sa keq që këto telefonata familjarët i merrnin vetëm atëherë kur nuk mund të bënin dot më asgjë. Ndërkaq, ironia e këtyre telefonatave nuk qëndron vetëm te marrja e një lajmi të tillë, por te fakti se ky lajm vinte pikërisht nga disa x shqiptarë, të cilët si me “magji” ishin në njohuri se serbët do të vrisnin persona të caktuar. Ja ku po kthehemi prapë tek çështja kryesore e këtij shkrimi, tradhtia. Apo ndoshta, përsëritja vërtetë qenka çelësi i çdo mësimi?!

Kapitulli i vrasjeve të para dhe pas luftës nuk po përmendet edhe aq shumë, se tashmë në sytë e shqiptarëve ekzistojnë me të drejtë fajtorët. Sigurisht që e kam fjalën për serbët, mirëpo çfarë ndodhi pas luftës?

Mbetën të vrarë mijëra fëmijë, gra e pleq e po ashtu mbetën të zhdukur sa e sa persona fati i të cilëve nuk është zbardhur ende. Dhe sigurisht se fajtor është shteti i Serbisë. Por,kush vriste pas luftës? Kush e vrau Xhemail Mustafën në fillet e lirisë së Kosovës? Prandaj, kam frikë se rreziku më i madh që i është kanosur ndonjëherë popullit shqiptar, janë pikërisht një soj i shqiptarëve që me dashje i zhdukën figurat më të shquara kombëtare.

Përfundimi im, që tek më e fundit është thjeshtë mendimi i një qytetareje të thjeshtë, është se ndoshta shqiptari ka lindur trim për të vetin, frikacak për të huajin dhe rrezik i madh për popullin e vet.

Nga: Gresë Maliqi jam dakort me ket pa i heq asnji presje☺!
 
E dashur po ta perseris edhe ty sic ja perserita para folsit ky eshte mendimi im modest edhe sdo te thot qe e verteta eshte keshtu por nqs se ka nji gje qe ne na dallon eshte jemi bes prem ☺ se di ca dmth fjala bese per ju ca perkufizimi i jepni

Perseri me jep pershtypjen qe nuk po me kupton qarte ... edhe sikur te dalim jashte historise per hater tend , prape Nuk do te thoja qe shqiptaret jane bese prem ne pergjithesi .. perkundrazi.

C’do shoqeri mbare botes ka prb e saja ... por Te thuash qe jemi bese prere me ngjan dicka jo reale.

Tani Nese kjo eshte e vertete ... ti vete ke prere ndonjehere ne bese ? Se une per vete KURRE.
 
  • Pëlqej
Reactions: Zap
1-Zonush e nderuar ktu spo flasim personalisht por pergjithsisht 2-sic te thash edhe po ta ri-pe-se-ri-s ky eshte thjesht mendimi im modest sdo te thot qe realitet eshte i till ti mund mos te pajtohesh me mendimin tim sic un spajtohem me tendin prandaj i thon demokraci mendimi i lire .....sic te pytA edhe me par per si e perkufizon fjalen bese ? edhe 1 gje tj po te ishim kaq te beses shqiperia sdo ishte kasandisur si albanistani ne keto dite te sotme po do ishte vendi me me mirqenie ne europ me gjith kto pasuri qe kemi po nejse !Ju te paret ktu po fus edhe veten e kemi prer ne bes shqiperin duke u larguar edhe duke e braktisur e sot japim leksion mbi virtytet vlerat po sic e kan then ata te paret qe kan qene me te mencur se ne shqiperia sdo behet naj here me shqipetar edhe un e mbeshtes fort kete teze e ta mbyll ktu se u bera edhe un albanolog ?!
 
  • Kiss
Reactions: Zap
1-Zonush e nderuar ktu spo flasim personalisht por pergjithsisht 2-sic te thash edhe po ta ri-pe-se-ri-s ky eshte thjesht mendimi im modest sdo te thot qe realitet eshte i till ti mund mos te pajtohesh me mendimin tim sic un spajtohem me tendin prandaj i thon demokraci mendimi i lire .....sic te pytA edhe me par per si e perkufizon fjalen bese ? edhe 1 gje tj po te ishim kaq te beses shqiperia sdo ishte kasandisur si albanistani ne keto dite te sotme po do ishte vendi me me mirqenie ne europ me gjith kto pasuri qe kemi po nejse !Ju te paret ktu po fus edhe veten e kemi prer ne bes shqiperin duke u larguar edhe duke e braktisur e sot japim leksion mbi virtytet vlerat po sic e kan then ata te paret qe kan qene me te mencur se ne shqiperia sdo behet naj here me shqipetar edhe un e mbeshtes fort kete teze e ta mbyll ktu se u bera edhe un albanolog ?!

Degjo se P.O. me lodh edhe vjen e shkruan bufa edhe thuan qe nuk do te thote qe ky eshte realiteti.

Shqiperia eshte katandisur per nje mije arsye , por kjo perseri Nuk do te thote qe na heq vlerat si popull dhe histori.

Te sugjeroj qe te kthjellohesh e te reflektosh me veten tende , para se te shkruash procka sepse kshu te pelqen ty .

Rrijme serioze tani ... Nese ka dicka negative per ta
Pranuar ne k’te rast do te isha e para ... por kur vjen puna tek historia Nuk mund Ta mohojme e shtremberojme ate se kshu dashkemi ne .
 
  • Pëlqej
Reactions: Zap
Sic thash edhe meper para smund tju dal kunder albanologve me karrier te stergjat mbi shpatulla eshte sic thoni ju albanologet ne kor te gjith bashk ..... po realiteti eshte ndryshe ne po e ndeshim perdit ju flisni me korrispodenc edhe meqe the skishe prer ne bese sapo ta solla shembullin :) pak me lart ti po insiston tme ndryshosh mendimin mua me shprejet e tua filozofike sa per prockat e ato te tjerat po ta riperseris se qenke nga gramshi mduket i dashke te ti thuash gjerat 89 here eshte thjesht mendimi im modest ? Na tju bej qefin turmes ne jemi rraca me besnike ne bot ?? me mikpritsit me te kulturuarit me zemergjeret ????!
 
Hajt me te mira , @LABBY .... te sugjerova qe te kthjellohesh e jo te terbohesh .

Ta kam thene edhe me lart , ti ke te drejte qe te shprehesh ashtu sic edhe ndihesh ... pra te perfaqesosh veten tende ... e ti Nuk perfaqeson tere popullin ne k’te rast.. se ti fare mire mund te mos ndihesh/jesh fare as Shqipetar ... ose ose hyn tek ajo lista qe ke sollur vete ti . ?‍♀️
 
  • Kiss
Reactions: Zap
Hajt me te mira , @LABBY .... te sugjerova qe te kthjellohesh e jo te terbohesh .

Ta kam thene edhe me lart , ti ke te drejte qe te shprehesh ashtu sic edhe ndihesh ... pra te perfaqesosh veten tende ... e ti Nuk perfaqeson tere popullin ne k’te raste .. se ti fare mire mund te mos ndihesh/jesh fare as Shqipetar ... ose ose hyn tek ajo lista qe ke sollur vete ti . ?‍♀️
Sjam kafsh tme zej terbimi ska ngel shqiperia te perfaqsohet nga mua e dashur un ndihem shqiptar me zemer jo fjal ☺ky eshte ndryshimi mes nesh nejse se u zgjatem shum duket qe spaske flet mire shendet pare e sex!
 
Sjam kafsh tme zej terbimi ska ngel shqiperia te perfaqsohet nga mua e dashur un ndihem shqiptar me zemer jo fjal ☺ky eshte ndryshimi mes nesh nejse se u zgjatem shum duket qe spaske flet mire shendet pare e sex!

Epo Nese ke k’te mendim negativ ne pergjithesi .. atehere c’ka ngelur k’tu per tu ndier Shqiptar me zemer ? I therret llogjikes se c’fare shkruan ti apo jo ? ?‍♀️?
 
  • Pëlqej
Reactions: Zap
Epo Nese ke k’te mendim negativ ne pergjithesi .. atehere c’ka ngelur k’tu per tu ndier Shqiptar me zemer ? I therret llogjikes se c’fare shkruan ti apo jo ? ?‍♀️?
Realiteti eshte i hidhur asnji sesht perfekt kemi edhe ne gabimet tona cfals thjesht ate qe ndjej keq mire bukur shemtuar i dont care skam hyre ktu per te fituar simptin e njerzve me shkrimet e mia patriotike e nderuar kete mendoj kete shprej sepse shyqyr zotit jeta mka perplasur ne shume shume lloj situatash ?edhe kto qe them i mbeshtes ne fakte te jetuara vete se di ju ku mbeshteteni apo te naj liber historie ??????? po kjo sdo te thot qe un sndihem krenar qe jam shqiptar sjan te gjith matrapaza e bes prema ?!
 
?????????????????

Te pakten mos hajde te prishesh nje teme kaq te bukur e te rendesishme per budalleqet e tekat e tua pa lidhje .

?
 
  • Pëlqej
Reactions: Zap
?Tekat O me raft pika mua prisha temen ja ti fshi komentet ☺!
 
Ka edhe me keq, po hajt se mos po na lexojne te huajt e koritemi :p
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.