Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Vrau për gjakmarrje, Gjykata e Lezhës dënon me 8 vite burg 17-vjeçarin

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Vrau për gjakmarrje, Gjykata e Lezhës dënon me 8 vite burg 17-vjeçarin​


Florian Përvathi

lg.php


Gjykata e Lezhës dënoni të hënën me 8 vite burg, 17-vjeçarin Florian Përvathi, i cili në muajin janar të këtij viti vrau për gjakmarrje bashkëfshatarin e tij Lek Lekgjonaj.


I riu u gjet fajtor për veprat penale “Vrasje për gjakmarrje” dhe “Mbajtja pa leje mbajtja pa leje e armeve dhe municioneve luftarak”.

I konsideruar i mitur, pasi është nen 18-vjeç, ai u dënua me 12 vjet burg, maksimumin e parashikuar nga ligji për moshën. Por për shkak të gjykimit të shkurtuar dënimi u ul me 1/3 në 8 vjet.
lg.php


Balkanweb"
 
Më bën përshtypje fakti që të gjithë këto vrasje të gjitha bëhen mes katolikëve.
Nuk e di çfarë kanë për bazë këta; Bibel apo kanun ?
Shkojnë më kishë e lusin Krishtin që thëtë: kur dikush të godet një faqe, ti kthej edhe tjetrën.?
Dalin nga kisha e ta vrasin komshinë edhe për një gardh.
 
Më bën përshtypje fakti që të gjithë këto vrasje të gjitha bëhen mes katolikëve.
Nuk e di çfarë kanë për bazë këta; Bibel apo kanun ?
Shkojnë më kishë e lusin Krishtin që thëtë: kur dikush të godet një faqe, ti kthej edhe tjetrën.?
Dalin nga kisha e ta vrasin komshinë edhe për një gardh.
Nuk besoj se behen vetem mes katolikeve, cdo kund po vriten kot pa arsye, ska te beje feja po ska me njerzim.
 
Më bën përshtypje fakti që të gjithë këto vrasje të gjitha bëhen mes katolikëve.
Nuk e di çfarë kanë për bazë këta; Bibel apo kanun ?
Shkojnë më kishë e lusin Krishtin që thëtë: kur dikush të godet një faqe, ti kthej edhe tjetrën.?
Dalin nga kisha e ta vrasin komshinë edhe për një gardh.

S'ka te beje feja ....por kanuni ....s'ka te beje veri apo jug dhe pse gjakmarrja ndihet me shume ne veri ...por nuk mungon askund ......ky femi u rrit me ndjenjën me vrane babane kot ...mos harro nena e tij u vetëvra ...pra jane trauma ne shpirt......gjaku lahet me gjak .....Ballkani sdo e heq kurre
 
Po e kapini për bishti postimin tim. Nuk thashë që ka faj feja, e kundërta; pse këta njerëz nuk venë në princip pikërisht parimin e fesë. "Jepi faqen tjetër....."

Të krishterët në tre shekujt e parë ishin jasht ligjit.
Nuk pranonin të përdornin armë me dorë. Ndaj Ushtria romake i përdornin ata si mburojë duke i vënë në linje të parë, ashtu me duar bosh siç ishin.
E githë kjo, sepse ishte në kundërshtim me parimin e Krishtit. Një njeri nuk duhej të vritej për asnjë motiv..
Ps. Nuk e di sa po shpjegohem ?
 
Po e kapini për bishti postimin tim. Nuk thashë që ka faj feja, e kundërta; pse këta njerëz nuk venë në princip pikërisht parimin e fesë. "Jepi faqen tjetër....."

Të krishterët në tre shekujt e parë ishin jasht ligjit.
Nuk pranonin të përdornin armë me dorë. Ndaj Ushtria romake i përdornin ata si mburojë duke i vënë në linje të parë, ashtu me duar bosh siç ishin.
E githë kjo, sepse ishte në kundërshtim me parimin e Krishtit. Një njeri nuk duhej të vritej për asnjë motiv..
Ps. Nuk e di sa po shpjegohem ?
E pse ti japesh faqen tjeter??
Nese ligji nuk ben asgje, ateher jam pro hakmarrjes, por te denoj vet personin qe ka bere krimin jo tjere!
 
Nuk e ndaj mendimin tënd, por po t'a respektoj ?
Bëj të mundur që ligji të zbatohet o të ndryshoj. Jo të vrasësh ?
 
Shpesh mungesa e drejtesise nga shteti te detyron te zgjedhesh midis se berit drejtesi me duart e tua ose te presesh denimin qe te jep perendia me vonese por qe e jep ne formate caktuara. Ne shqiperi duke qen gjaknxehte zgjedhin ta bejn vete me duart e tyre drejtesine shumicen e rasteve them pasi ka raste ku ja lene perendise e kohes tju jap denimin atyre qe ju ben keq
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.