Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

What is on my mind.

Në çdo mardhënie njerëzore
gjëja më e rëndësishme është të flasësh.
Por njerëzit nuk e bëjnë më,
nuk dinë më të ulen për të treguar
dhe dëgjuar të tjerët.
Shkohet në rrjete sociale, në kinema,
shikohet TV, dëgjohet radio, lexohen libra,
por nuk bisedohet pothuajse kurrë.
Nëse duam të ndryshojmë botën,
duhet të kthehemi në kohën në të cilën
luftëtarët mblidheshin rreth një zjarri të madh
për të treguar historitë e tyre.
Çelesi i shume gjerave eshte dialogu dhe diskutimi
 
Sa me pak te flasesh dhe sa me pak te jesh i drejtperdrejte me njerezit esht me mire ne kohen qe ka ardh. Preferoj te lexoj nje liber, degjoj muzike, shikoj detin, se te njoh njerez te rinj dhe te bisedoj me ta dhe nje moment do ti perdorin per dobesi.
Mbyllu dhe ne nje shishe vendos dhe kapakun dhe jeto....
Njeriu ka nevoj te besoj dhe te flasi njekohsisht,aty do cliroj perditshmerin e tij ankthet,brengat,endrrat,deshirat do shkoqisi mendimet dhe do kthjellet per veprat e radhes.
Lexo nje liber....dhe me thuaj nese nuk e imagjinon veten si personazhi kryesor,? Por ai personazh nuk ben monolog por dialog...
Degjo muzik dhe me thuaj nese nen ritmin e saj nuk mendon argetimin e te qenurit dy duke e shijuar ate ritem?
Shikoje detin dhe ndjeje nostalgjin e perqafimit te munguar......
Mos harro duhen dy duar per te lare nje fytyre.....
Apo nuk ishte kjo tema ?
 
Mbyllu dhe ne nje shishe vendos dhe kapakun dhe jeto....
Njeriu ka nevoj te besoj dhe te flasi njekohsisht,aty do cliroj perditshmerin e tij ankthet,brengat,endrrat,deshirat do shkoqisi mendimet dhe do kthjellet per veprat e radhes.
Lexo nje liber....dhe me thuaj nese nuk e imagjinon veten si personazhi kryesor,? Por ai personazh nuk ben monolog por dialog...
Degjo muzik dhe me thuaj nese nen ritmin e saj nuk mendon argetimin e te qenurit dy duke e shijuar ate ritem?
Shikoje detin dhe ndjeje nostalgjin e perqafimit te munguar......
Mos harro duhen dy duar per te lare nje fytyre.....
Apo nuk ishte kjo tema ?
Cdo njeri zgjedh sesi do ta perjetoj jeten dhe ndjenjen. Vjen nje moment qe ti e kupton qe askush nuk esht aty per ty per te te kuptuar apo degjuar. Mbase do te degjoj por kuptoj kurre!
Preferoj te bej dialog me personin qe une kam brenda vetes dhe gjetat e mia te mbeten aty, sesa me dike qe do thoj: po kjo budallacke eshte? Eshte e veshtire te kuptohen botet e njerezimit.
Kam nevoj te shprehem por jo te me degjojne!!
 
Po e trajtoni shume virtualisht ate shkrimin e @Dea -s.
Mos harroni qe edhe ne familje sot nuk flitet me, madje edhe kur 4 veta te nje familje ulen te hane bashke, nuk flasin.
Dikush i ka syte nga televizori, dikush nga telefoni.
Mbremjet ne familje nuk ekzistojne me. Edhe ne mbremje kur presupozohet qe te gjithe te mblidhen bashke, jane ne te njejten cati por jo bashke.
 
Cdo njeri zgjedh sesi do ta perjetoj jeten dhe ndjenjen. Vjen nje moment qe ti e kupton qe askush nuk esht aty per ty per te te kuptuar apo degjuar. Mbase do te degjoj por kuptoj kurre!
Preferoj te bej dialog me personin qe une kam brenda vetes dhe gjetat e mia te mbeten aty, sesa me dike qe do thoj: po kjo budallacke eshte? Eshte e veshtire te kuptohen botet e njerezimit.
Kam nevoj te shprehem por jo te me degjojne!!
E drejt eshte edhe ajo qe thua ti por...... ti nuk kupton qe sapo pate nevojen te me shprehje nje copez nga vetja jote dhe ate bere,dhe me dhe te kuptoj qe ti ke frik te provosh serisht pasi dikur je zhgenjyer,ti ke provuar dhe je zhgenjyer dhe tashme preferon strukjen tende brenda foles se vetmis...... ashtu bejm te gjithe ?
 
Po e trajtoni shume virtualisht ate shkrimin e @Dea -s.
Mos harroni qe edhe ne familje sot ne flitet me, madje edhe kur 4 veta te nje familje ulen te hane bashke, nuk flasin.
Dikush i ka syte nga televizori, dikush nga telefoni.
Mbremjet ne familje nuk ekzistojne me. Edhe ne mbremje kur presupozohet qe te gjithe te mblidhen bashke, jane ne te njejten cati por jo bashke.
Fatkeqesisht ?
 
Sa me pak te flasesh dhe sa me pak te jesh i drejtperdrejte me njerezit esht me mire ne kohen qe ka ardh. Preferoj te lexoj nje liber, degjoj muzike, shikoj detin, se te njoh njerez te rinj dhe te bisedoj me ta dhe nje moment do ti perdorin per dobesi.
Pikerisht eshte kjo frika e zhgenjimit qe na ftoh e na ben te jemi indiferente ne shume situata ...
 
Flas ne pergjithesi sepse ne familjen time e kam vet ne dore te kontrolloj situaten. :)
Patjeter qe po ... dhe une ne pergjithesi e kisha.
 
I thanë: Ku e paske shoqërinë?
U tha: Doli e prodhuar në Kinë!
 
Njeriu fsheh plagën që nuk mund ta shëroje; Herë në nje buzëqeshje, Herë në një heshtje të thellë..
 
Ne fillim ishim te gjithe qenie njerezore derisa...:
... feja na percau, politikanet na ndane dhe paraja na klasifikoi..!
 
Ndonjehere duam te themi aq shume gjera, por kujt?
E here tjera duam te themi ate qe shohim e ndjejme, per njerez qe dukej sikur i njihnim.
E pakuptuar themi vec si eshte e mundur Zot na ruaj.
 
Ne fillim ishim te gjithe qenie njerezore derisa...:
... feja na percau, politikanet na ndane dhe paraja na klasifikoi..!
Prap qenia njerezore eshte ajo qe percan, as feja as politika e as paraja. Eshte ai uni i njeriut, ai nefsi apo egoja, lakmia dhe xhelozia e njeriut si krijese.
 
Prap qenia njerezore eshte ajo qe percan, as feja as politika e as paraja. Eshte ai uni i njeriut, ai nefsi apo egoja, lakmia dhe xhelozia e njeriut si krijese.
.. nga feja, politika dhe paraja, jemi te ndikuar, manipuluar gjate gjithe kohes, por nuk e kuptojme ne :rolleyes:
... nejse, mendimi im ishte, nuk mendova gje te keqe ?
 
.. nga feja, politika dhe paraja, jemi te ndikuar, manipuluar gjate gjithe kohes, por nuk e kuptojme ne :rolleyes:
... nejse, mendimi im ishte, nuk mendova gje te keqe ?
Padyshim hun. Respekt mendimet e kunderta =)
Nuk dyshoj qe e pate per t'keq.
 
T'i jap hapat e mij, nese vjen drejt meje
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.