Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

‘World password day’, rreth 23 milionë përdorin akoma fjalëkalimin ‘123456’

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

‘World password day’, rreth 23 milionë përdorin akoma fjalëkalimin ‘123456’​


Usa Ue Contro Cina Su Cyberattacchi, Pechino Dietro Gli Hacker

lg.php


‘Dita Botërore e Fjalëkalimit’ festohet në mbarë botën nesër, më 5 maj, një ditë e krijuar nga Intel në 2013, me synimin për të kontribuar në ndërgjegjësimin për sigurinë dixhitale.

Një çështje shumë aktuale duke marrë parasysh të gjitha sulmet e hakerëve ndaj të cilëve janë të ekspozuar kompanitë dhe përdoruesit, siç tregojnë lajmet e përditshme.
Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se 23 milionë njerëz në mbarë botën kanë përdorur fjalëkalimin “123456”.

Ndërsa sipas një sondazhi të kryer në Mbretërinë e Bashkuar nga kompania Uswitch, një në katër përdorues ende e shkruajnë passwordin e tyre në një fletë letre. Anketa tregon gjithashtu se 30% e njerëzve përdorin vitin e tyre të lindjes dhe 39% përdorin emrin e një kafshe si pjesë e fjalëkalimit të tyre. Janë këto të gjitha informacionet që hakerët përdorin në radhë të parë për të hyrë në profilet personale të përdoruesve.

Kompania e sigurisë Check Point Software Technologies përpara Ditës Botërore të Fjalëkalimit përshkruan pesë rregullat që duhen ndjekur për të krijuar një fjalëkalim të sigurt. Përdorni një kombinim karakteresh dhe një fjalëkalim të ndryshëm për shumë shërbime. Sa më i gjatë të jetë passwordi juaj, aq më i sigurt është. Përpiquni të ndryshoni fjalëkalimin rregullisht, thonë ekspertët e sigurisë kibernetike.

(Ansa/BalkanWeb)
 
Eshte digitalb qe 20vjet me kodin 1234 ??????
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.