Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Xhudo mban primatin e sportit më të suksesshëm në Kosovë edhe në vitin 2017

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 13, 2004
Mesazhe
39,778
kisdksd-300x200.jpg


Xhudistët tanë të udhëhequr nga kampionia olimpike Majlinda Kelmendi, u paraqitën me suksese të mëdha në njërin nga eventet më të rëndësishëm të xhudos për vitin 2017, ‘Grand Slamin’ e Parisit që u mbajt në muajin shkurt.

Për Majlinda Kelmendin ‘Grand Slami’ i Parisit ishte i një rëndësie të veçantë në disa aspekte. Ajo kërkonte paraqitje të mirë në turneun e parë të rëndësisë së madhe pas Rio 2016, për të ruajtur vazhdimësinë e sukseseve dhe për të dëshmuar se jo rastësisht është numër një në sportin e xhudos në kategorinë e femrave.

Përveç tjerash, Kelmendi kërkonte edhe të mbronte tre titujt radhazi të fituara në këtë turne në vitet 2014, 2015 dhe 2016.

Përgatitja e lartë dhe dëshira e madhe për të lartësuar edhe një herë në Francë flamurin e Republikës, ishin shtytje për ‘mbretëreshën e xhudos’ që të fitonte një tjetër medalje të artë në Paris.

Në këtë ‘Grand Slam’, Kosova fitoi edhe një medalje të bronztë nga Distria Krasniqi, që kishte arritur deri në gjysmëfinale.

Muaj i suksesshëm për xhudon në vitin 2017, ishte edhe muaji prill, kur Kosova fitoi tre medalje të arta ndërkombëtare.

Fillimisht, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova triumfuan në kategoritë e tyre në Grand Prixin e Antalisë duke i sjellë dy medalje të arta Kosovës.

Pak ditë më pas, Kosova u paraqit denjësisht edhe në Kampionatin Evropian të mbajtur në Poloni, ku Majlinda fitoi të artën për të dytin vit radhazi e Distria të bronztën.

Pjesa e dytë e këtij viti u përshkrua me humbjen e Majlindës në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror të xhudos në Budapest të Bullgarisë, e cila u penalizua për sukses shkaku i lëndimit, ku më pas u detyrua t’i nënshtrohet një operimi në ligamentin kryqëzor, për ta pasur të pamundur pjesëmarrjen në gara në pjesën e mbetur të këtij viti.

Por, për t’i dhënë shije të mirë vitit 2017 për Kosovën në përgjithësi e për sportin e xhudos në veçanti, u përkujdesën Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova.

E para fillimisht fitoi të artën në Kampionatin Evropian U23, ndërsa pak ditë më pas së bashku me Norën fituan dy medalje të artë në Grand Prixin e Hagës në Holandë./Lajmi.net/
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.