Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Zbulohet galaktika më e madhe në histori të njerëzimit

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Zbulohet galaktika më e madhe në histori të njerëzimit​


Screenshot_1-29-780x439.jpg


Astronomët kohët e fundit kanë gjetur një “përbindësh” të vërtetë të galaktikës. Radiogalaktika Alcyoneus është rreth 3 miliardë vite dritë larg dhe shpërndan 5 megaparsekë në hapësirë, ose 16.3 milionë vite dritë të pabesueshme. Është galaktika më e madhe e zbuluar në histori të njerëzimit.

Galaktikat gjigante janë një nga misteret më të mëdha në hapësirë. Ato përbëhen nga një galaktikë strehuese, një grup yjesh që rrotullohen rreth bërthamës galaktike në të cilën ka një vrimë të zezë supermasive, por edhe flluskat e mëdhenj dhe përplasjet që shpërthejnë nga qendra galaktike.

Këto flluska dhe flapa, në ndërveprim me mjedisin ndërgalaktik, veprojnë si një përshpejtues i grimcave që përshpejton elektronet që lëshojnë radio valë. Shkencëtarët janë shumë të sigurt se e dinë se çfarë prodhon vorbulla – një vrimë e zezë supermasive aktive në qendrën galaktike. Ne e quajmë një vrimë të zezë “aktive” kur ajo gëlltit materialin nga një disk gjigant materiali që gjendet rreth saj.

8e2301be-3f08-4537-b90d-284b12cc0ee0.jpg


Por jo i gjithë materiali në diskun e grumbullimit mund të përfundojë në mënyrë të pashmangshme në grykën e një vrime të zezë, një pjesë e vogël e saj vjen disi nga zona e brendshme e diskut të grumbullimit tek polet, ku hidhet në hapësirë në formë e vorbullës së plazmës së jonizuar. Këta fluska mund të udhëtojnë në distanca të mëdha përpara se të zgjerohen në flapa gjigante që lëshojnë valë radio.

Është një proces klasik, madje edhe Rruga e Qumështit i ka ato lobe. Por ajo që nuk dimë është se pse në disa galaktika ato rriten në përmasa të mëdha, duke krijuar radio galaktike gjigante, shkruan sciencealert.

Pasi ekspertët matën lobet, ata u përpoqën të hetonin se çfarë lloj galaktike ishte. Ata zbuluan se ishte një galaktikë eliptike mjaft normale me një vrimë të zezë supermasive në qendër që është rreth 400 milionë herë më e madhe se Dielli. Të dy këta parametra janë në fakt “të vegjël” për galaktikat gjigante të radios.

Alcyoneus mund të jetë në një zonë të hapësirës që është më e ulët në densitet se mesatarja, duke bërë që ajo të përhapet më shpejt. Cilado qoftë arsyeja, duket sikur galaktika Alcyoneus është ende në rritje dhe akoma më e madhe.


/Telegrafi/
 
Amon nga i merni kto rrena!
Mendon dikush qe ka shkence qe zbulohen kto galaktikat? Ato nuk zbulojn dot piramidat dhe thellesine e oqeanit leje mo galaktikat e tjera!
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.