Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Gëzuar Festat e Nëntorit / Mbremje me DJ-ERIOSTI Ora 20:00

Radio NETEDY organizon mbremje Festive per festat e Nentorit 28 dhe 29 nga ora 20:00 me DJ DJ ERIOSTI Deshira Muzikore Pershendetje dhe Urime kenaqesi pa fund. Ju mire-presim ne www.radionetedy.com

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Zbulohet se fosili më i vjetër i njeriut është 33 mijë vjet më…

Hera

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
43,017

Zbulohet se fosili më i vjetër i njeriut është 33 mijë vjet më…​


FosiliShkencëtarët nga Universiteti i Cambridge përcaktuan se fosili i quajtur “Omo I”, i cili u gjet në Etiopi në vitin 1967 dhe i cili u vlerësua të jetë rreth 200,000 vjeç, është 233,000 vjet i vjetër.

Zbulohet se fosilet më të vjetra, për të cilat thuhet se i përkasin njeriut modern (homo sapiens), janë 33 mijë vjet më të vjetra se sa diheshin deri më tani.

Shkencëtarët nga Universiteti i Cambridge përcaktuan se fosili i quajtur “Omo I”, i cili u gjet në Etiopi në vitin 1967 dhe i cili u vlerësua të jetë rreth 200,000 vjeç, është 233,000 vjet i vjetër.
Duke ekzaminuar strukturën gjeokimike të hirit vullkanik në shtresën sedimentare ku u gjet fosili, shkencëtarët përcaktuan se ky hi i përkiste një shpërthimi vullkanik që ndodhi në Etiopi rreth 233,000 vjet më parë.

Metoda Argon-Argon, e cila është metoda radiometrike e datimit e përdorur në plakjen e materialeve vullkanike që i përkasin periudhave kuaternare dhe paragjeologjike, është përdorur për të përcaktuar moshën e fosilit.

Falë kësaj metode, e cila është një nga mënyrat më të mira për të datuar një fosil në periudhat arkeologjike dhe historike, mund të ketë maksimumi 100 vjet lojë në procesin e plakjes."Balkanweb"
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja