Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Zbut Lëkurën dhe Largon Skuqjet

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Zbut Lëkurën dhe Largon Skuqjet – Trajtimi i Thjeshtë me Dy Përbërës​



aloe-1-750x500.jpg

Kjo mënyrë e përgatitjes së tyre si një trajtim fytyre do ju ndihmojë të largoni djegiet nga dielli, papastërtitë dhe do ta lërë fytyrën të butë e të hidratuar. Foto:Flickr

Lëkura e mirë dhe e butë tregon për një shëndet të mirë të të gjithë organizmit.
Për ta pasur atë gjatë gjithë jetës mund të themi se gjenetika luan një rol të rëndësishëm, por edhe faktorë të tjerë siç është përkujdesja ndaj saj apo faktorët e jashtëm atmosferikë e stili i jetesës.
Në përkujdesjen ndaj lëkurës është folur shumë, por AgroWeb.org sot ju tregon një nga mënyrat më të shëndetshme të trajtimit të saj fare lehtë në shtëpitë tuaja.
Do ju duhen vetëm dy përbërs të cilët janë aloe vera dhe vaji i kokosit.
Kjo mënyrë e përgatitjes së tyre si një trajtim fytyre do ju ndihmojë të largoni djegiet nga dielli, papastërtitë dhe do ta lërë fytyrën të butë e të hidratuar.

Përbërësit

65 gr xhel aloe vera
30 ml vaj kokosi
Vaj esencial limoni apo portokalli sipas dëshirës

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen dhe aplikimine këtij trajtimi si fillim sigurohuni që lëkura juaj është e pastër.
Lajeni atë mirë me ujë të vakët duke përfshirë në këtë proces edhe qafën.
Më pas vazhdoni me përgatjten e trajtimit, duke përzier në një enë qelqi xhelin e aloe verës dhe vajin e kokosit derisa të formohet një masë kompakte dhe e lëngëshme.

Sipas dëshirës mund të shtoni edhe pak vaj esencial limoni apo portokalli për aromë më të mirë dhe për më shumë veti përtharëse të trajtimit mbi lëkurë.
Të gjithë masën aplikojeni me duar duke masazhuar mbi fytyrë dhe qafë me lëvizje të buta rrethore.
Lëreni të veprojë përgjatë natës dhe në mëngjes shpëlajeni me ujë të vakët.
Këtë trajtim mund ta kryeni një her në javë ose sa herë që shikoni se fytyra juaj është e skuqur, e ashpër dhe e lodhur.


AgroWeb.org
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.