Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Zgjedhjet parlamentare në Gjermani....

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Zgjedhjet parlamentare në Gjermani, mbyllet procesi i votimit, ja çfarë tregojnë Exit-Pollet e para​


640 0 C2d7de949cdba252673f17e1943e9eee



Është mbyllur procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare në Gjermani.

Sot, gjermanët zgjedhin për parlamentin federal, të ashtuquajturin Bundestagu. Në garë për kancelar përballë Armin Laschet, që është dhe pasardhësi i Merkel është Olaf Scholz.

Merkel kërkoi më herët votën për pasardhësin e saj, Laschet, duke thënë se Gjermania me të do të jetë në duar të sigurta. Ndërkohë, janë publikuar dhe Exit-
Pollet e para.

Sipas tyre, ka një barazim votash mes CDU dhe SPD me nga 25 % secila.

(BalkanWeb)
 

Zgjedhjet në Gjermani, kreu i socialdemokratëve: Qytetarët kanë treguar se më duan si kancelar​


Olafscholz



Kreu i partisë socialdemokrate në Gjermani, Olaf Scholz, është shfaqur optimist për rezultatet paraprake në zgjedhje. Ai shprehet i bindur se do të fitojë dhe se sipas tij, qytetarët kanë bërë zgjedhjen për ta parë atë si kancelar të vendit.

“Unë jam i kënaqur që qytetarët e këtij vendi kanë votuar ashtu siç kanë votuar, se partia jonë po ecën në një rrugë të mirë” – thotë Scholz.

Sipas tij, rezultatet paraprake nga exit-pollet, tregojnë se votuesit e duan atë si kancelar të ardhshëm.

Udhëheqësi i qendrës së majtë tha se partia e tij kishte treguar se çfarë duhet për të qeverisur një vend. Ata, natyrisht, kanë qenë në koalicion me partinë e Angela Merkel prej vitesh.

(BalkanWeb)
 

Zgjedhjet në Gjermani, flet kandidati i partisë së Merkel: E dinim që gara do të ishte e ngushtë, partitë të kalojnë ndasitë e tyre për të mirën e vendit​



Angelamerkel3

lg.php


Pas përfundimit të procesit të zgjedhjeve në Gjermani, tani po diskutohen sondazhet e para. Rezultatet paraprake tregojnë një nivel jo të mirë për partinë e Angela Merkel, ku kandidon Armin Laschet.

Mediat gjermane e kanë cilësuar rezultatin e exit-polleve të para, si më të ulëtat në historinë e kësaj partie.
Sipas tyre, kjo vjen për shkak të largimit të Angela Merkelit. Sekretari i përgjithshëm i partisë i ka cilësuar të hidhura rezultatet paraprake.
Në një konferencë për mediat pas votimeve, Armin Laschet ka pranuar se rezultatet e para nuk janë të mira.

lg.php

“Ne e dinim që gara do të ishte e ngushtë. Do të jetë një natë e gjatë. Të gjitha partitë duhet që t’i kalojnë ndasitë e tyre për të mirën e Gjermanisë”, është shprehur Laschet.
Sipas exit-polleve të publikuara nga mediat gjermane deri më tani, Laschet i CDU-CSU kryeson me 25-26% të votave ndërkohë që partia socialdemokrate, SPD mbetet në kuotat e 25%.

(BalkanWeb)
 

Zgjedhjet parlamentare në Gjermani, partia e Merkelit humbet shumë vota, ja rezultati deri më tani​


Screenshot 8



Kur procesi i votimit ka përfunduar, në Gjermani, janë exit-pollet e para që tregojnë rezultatin.

Deri më tani, sipas projektimeve të fundit rezulton se të majtët e qendrës kanë fituar më së shumti vota në krahasim me zgjedhjet e kaluara, ndërsa konservatorët kanë humbur së tepërmi.

Pra, sipas rezultateve paraprake, SPD kryeson me 25.55 të votave, ndjekur nga CDU me 24.5% dhe të gjelbërit me 13.8%.

Partia e së djathtës ekstreme, AfD, ka 10.9% sipas rezultateve.
lg.php

Rezultatet përfundimtare pritet të dalin afër mesnatës.


  • foto galeri
(BalkanWeb)
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.