Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Hipokrati

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Hipokrati ( Babai Mjekesise )

Hipokrati
lindi rreth 460 p.e.s. te ishulli greke igeia Kós; vdiq rreth 375 p.e.s.Larissa, Thessalia. Ka qenë një doktor i njohur të historisë së lashtë dhe bashkëkohori i Platonit. Konsiderohet si themelues i mjekësisë klinike ne Greqinë e Vjetër. Hipokrati luajti një rol themelor për ndarjen e shtrigërisë (magjisë) nga mjekësia. Ai ishte i pari qe kuroi fruthin dhe gjeti ilaçin kundër te ftohurit. Ai rridhte nga familje e Asklepve një familje mjekesh e shtiganesh, sipas mitologjisë greke ata kishin si paraardhës perëndim Asklep i cili ishte perëndia i mjekësisë. Vetëm anëtaret e kësaj familjeje kishin respektin e te gjithëve ne këtë profesion.


Hippokrates


Veprimtaria e Hipokratit

Ai ishte i nderuar edhe mes maqedonve te lasht pasi kishte kuruar mbretin e tyre (Perdikan).
Duke udhëtuar ai kishte ven re dallimin e shëndetit te banoreve te vendeve te ndryshme dhe kishte shkruar librin e pare mbi ekologjinë i cili titullohej "Disa, ujëra, mjedise dhe vende".
Ai ishte nder te paret qe ndihmuan qe te fashitej edhe Vdekja e Zeze (murtaja) me këshillat e tij mbi higjienën personale.

DEMOKRITI
Po ashtu at e kishin thirrur për te shikuar gjendjen mendore te Demokritit (filozof i lashtesis) dhe Hipokrati kishte dhëne përfundim se gjendja e tij ishte e shkelqyer edhe pse qeshte gjatë gjithë kohës.
 
Betimi i Hipokratit

Betimi i Hipokratit është një lloj ligji moral i njeriut me profesionin mjekë që bëjnë para se të fillojnë këtë profesion.

Përmbajtja e betimit

Në çastin kur po hyj në radhët e anëtarëve të profesionit mjekësor premtoj solemnisht se jetën time do ta vë në shërbim të humanitetit. Ndaj mësuesve do ta ruaj mirënjohjen dhe respektin e duhur. Profesionin tim do ta ushtroj me ndërgjegje e me dinjitet. Shëndeti i pacientit tim do të jetë brenga ime më e madhe. Do t’i respektoj e do t’i ruaj fshehtësitë e atij që do të më rrëfehet. Do ta ruaj me të gjitha forcat e mia nderin e traditës fisnike të profesionit të mjekësisë. Kolegët e mi do t’i konsideroj si vëllezër të mi. Në ushtrimin e profesionit ndaj të sëmurit tek unë nuk do të ndikojë përkatësia e besimit, e nacionalitetit, e racës, e politikës, apo përkatësia klasore. Që nga fillimi do ta ruaj jetën e njeriut në mënyrë absolute. As në kushtet e kërcënimit nuk do të lejoj të keqpërdoren njohuritë e mia mjekësore që do të ishin në kundërshtim me ligjet e humanitetit. Këtë premtim po e jap në mënyrë solemne e të lirë, duke u mbështetur në nderin tim personal.
 
Rrapi i Hipokratit atje ku 2400 vjet më parë babai i Mjekësisë ligjëronte studentëve të tij


Rrapi i Hipokratit atje ku 2400 vjet më parë babai i Mjekësisë ligjëronte studentëve të tij

Rrapi i Hipokratit është një pemë e rrapit që ndodhet në ishullin Kos të Greqisë. Nën hijen e tij, sipas legjendës, Hipokrati (që konsiderohet babai i mjekësisë) u mbante ligjërata studentëve të tij në fushën e artit të mjekësisë. Aktiviteti dhe veprimtaria edukative dhe arsimore nën hijën e këtij rrapi kishte vazhduar edhe shumë kohë pas vdekjes së Hipokratit, madje mes personaliteteve të shquara të cilët kishin ligjëruar këtu kishte qenë edhe Pali i Tarsosit (Shën Pali). Rrapi (Platanus) në Kos është një rrap oriental ( Platanus orientalis ), me një diametër të kurorës prej rreth 12 metrash, e që konsiderohet të jetë pema më e madhe e rrapit në Evropë.

1280px-Kos_-_Platane_des_Hippokrates_03.jpg
Rrapi i Hipokratit ndodhet në vendin e quajtur Sheshi i Rrapit ose Platja Platanou, përpara Kalasë së Kalorësve dhe ngjitur me Xhaminë e Gazi Hasan Pashës (ngritur në vitin 1776) në qendër të qytetit Kos. Trupi i pemës së tanishme është vetëm rreth 500 vjet i vjetër, por ndoshta mund të jetë një pasardhës i pemës origjinale e cila gjoja qëndronte atje 2400 vjet më parë, në kohën e Hipokratit. Me kalimin e viteve, zemra e trungut është dëmtuar pothuajse tërësisht kështu që disa degë mbahen në këmbë me skela metalike. Pranë pemës është një burim i ujit me një rubinet të bardhë me shkronja të gdhendura në gjuhën arabe, i ndërtuar gjithashtu nga guvernatori turk Gazi Hasan Pasha.

Hippocrates.jpg
Farërat, filizat dhe mënjollat e këtij trungu janë përhapur pothuajse në të gjithë botën. Një filiz i prerë nga degët e këtij rrapi i’u dha dhuratë nga ishulli Kos për Shtetet e Bashkuara dhe Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë, që u mboll atje më 14 dhjetor 1961 në rrethinat e bibliotekës. Shumë kolegje mjekësore, biblioteka ose institucione tjera kanë, ose pretendojnë të kenë, filiza ose fara origjinale të kësaj peme në Kos.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.