Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ishulli i Pashkëve

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Ishulli i Pashkëve​

Gjeografia e Ishullit të Pashkëve


Ishulli i Pashkëve, i quajtur edhe Rapa Nui, është një ishull i vogël që gjendet në Oqeanin Paqësor juglindor dhe konsiderohet si një territor i veçantë i Kilit . Ishulli i Pashkëve është më i famshëm për statujat e mëdha moai të gdhendura nga popujt amë midis 1250 dhe 1500. Ishulli konsiderohet gjithashtu një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESKO -s dhe pjesa më e madhe e tokës së ishullit i takon Parkut Kombëtar të Rapa Nui-t.

Ishulli i Pashkëve ka qenë kohët e fundit në lajme sepse shumë shkencëtarë dhe shkrimtarë e kanë përdorur atë si një metaforë për planetin tonë.

Besohet se popullsia vendase e Ishullit të Pashkëve ka shpërdoruar burimet e saj natyrore dhe është rrëzuar. Disa shkencëtarë dhe shkrimtarë pohojnë se ndryshimi global i klimës dhe shfrytëzimi i burimeve mund të çojnë në shkatërrimin e planetit, siç bëri edhe popullsia në ishullin e Pashkëve. Megjithatë, këto pretendime janë shumë të diskutueshme.

Më poshtë është një listë e 10 fakteve më të rëndësishme gjeografike për të ditur për Ishullin e Pashkëve:
  1. Megjithëse shkencëtarët nuk e dinë me siguri, shumë pohojnë se banimi njerëzor i Ishullit të Pashkëve filloi rreth viteve 700-1100 CE Pothuajse menjëherë pas zgjidhjes së saj fillestare, popullsia e Ishullit të Pashkëve filloi të rritet dhe banorët e ishullit (Rapanui) filluan të ndërtonin shtëpi dhe moai statujat. Moai besohet të përfaqësojë simbolet e statusit të fiseve të ndryshme të Ishullit të Pashkëve.
  2. Për shkak të madhësisë së vogël të ishullit të Pashkëve, vetëm 63 kilometra katrorë (164 km2), shpejt u bë e mbipopulluar dhe burimet e saj u zhdukën me shpejtësi. Kur evropianët arritën në Ishullin e Pashkëve në mes të viteve 1700 dhe 1800, u raportua se moai u rrëzua dhe ishulli dukej se ishte një vend lufte i kohëve të fundit.
  3. Lufta e vazhdueshme mes fiseve, mungesa e furnizimeve dhe burimeve, sëmundjet, llojet pushtuese dhe hapja e ishullit për tregtinë e skllevërve të huaj përfundimisht çuan në rrëzimin e ishullit të Pashkëve deri në vitet 1860.
  4. Në 1888, Ishulli i Pashkëve u aneksua nga Kili. Përdorimi i ishullit nga Kili ndryshonte, por gjatë viteve 1900 ishte një fermë delesh dhe menaxhohej nga Marinës Kiliane. Në vitin 1966, i gjithë ishulli u hap për publikun dhe njerëzit e mbetur Rapanui u bënë qytetarë të Kilit.
  5. Që nga 2009, Ishulli i Pashkëve kishte një popullsi prej 4,781. Gjuhët zyrtare të ishullit janë spanjishtja dhe Rapa Nui, ndërsa grupet kryesore etnike janë Rapanui, evropiane dhe Amerindiane.
  6. Për shkak të eshtrave të saj arkeologjike dhe aftësisë së saj për të ndihmuar shkencëtarët të studiojnë shoqëritë e hershme njerëzore, Ishulli i Pashkëve u bë një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s në 1995.
  7. Edhe pse është ende e banuar nga njerëzit, Ishulli i Pashkëve është një nga ishujt më të izoluar në botë. Është afërsisht 2,180 milje (3,510 km) në perëndim të Kilit. Ishulli i Pashkëve është gjithashtu relativisht i vogël dhe ka një lartësi maksimale prej vetëm 507 metrave. Ishulli i Pashkëve gjithashtu nuk ka burim të përhershëm të ujërave të ëmbla.
  8. Klima e ishullit të Pashkëve konsiderohet detare subtropikale. Ajo ka dimra të butë dhe gjatë gjithë vitit temperaturat e ftohta dhe reshjet e bollshme. Temperatura mesatare më e ulët e korrikut në ishullin e Pashkëve është rreth 64 ° F (18 ° C), ndërsa temperaturat e saj më të larta janë në shkurt dhe mesatarisht rreth 28 ° C.
  9. Ashtu si shumë Ishujt e Paqësorit, peizazhi fizik i Ishullit të Pashkëve dominohet nga topografia vullkanike dhe është formuar gjeologjikisht nga tre vullkane të zhdukur.
  10. Ishulli i Pashkëve konsiderohet një eko-rajon i dalluar nga ekologët. Në kohën e kolonizimit fillestar, ishulli besohet të ketë qenë i dominuar nga pyjet e mëdha gjethegjerë dhe pëllëmbë. Sot, megjithatë, Ishulli i Pashkëve ka shumë pak pemë dhe kryesisht është mbuluar me kullosa dhe shkurre.
 
Në përgjithësi, ka shumë sekrete në historinë e Ishullit të Pashkëve. Zbuluesi i tij, kapiteni Juan Fernandez, nga frika e konkurrentëve, vendosi ta mbajë sekret zbulimin e tij, të bërë në 1578, dhe pas disa kohësh ai vdiq aksidentalisht në rrethana misterioze. Whethershtë ende e paqartë nëse ajo që Spanjolli gjeti ishte Ishulli i Pashkëve apo jo.

144 vjet më vonë, në 1722, admirali Hollandez Jacob Roggeven u ndesh me Ishullin e Pashkëve dhe kjo ngjarje ndodhi ditën e Pashkëve të krishtera. Pra, krejt rastësisht, ishulli Te Pito për ata Henois, që në përkthim nga dialekti lokal do të thotë Qendra e Botës, u kthye në Ishullin e Pashkëve.


Interestingshtë interesante që Admirali Roggeven me skuadriljen e tij nuk lundroi vetëm në zonë, ai u përpoq më kot të gjente vendin e pakapshëm të Davis, një pirat anglez, i cili, sipas përshkrimeve të tij, u zbulua 35 vjet para ekspeditës Hollandeze. E vërtetë, askush, përveç Davis dhe ekipit të tij, nuk ka parë ndonjëherë arkipelagun e sapo zbuluar.


Në 1687, pirati Edward Davis, anija e të cilit u mor me vete në perëndim të Copiapo, qendra administrative e rajonit Atacama (Kili), nga erërat e detit dhe rryma e Paqësorit, vuri re tokën në horizont, ku shfaqeshin siluetat e maleve të larta. Sidoqoftë, madje pa u përpjekur të zbulonte nëse ishte një mirazh apo një ishull që nuk ishte zbuluar ende nga evropianët, Davis ktheu anijen dhe u drejtua drejt rrymës peruan.


Kjo "Tokë Dejvis", e cila shumë më vonë filloi të identifikohej me Ishullin e Pashkëve, përforcoi bindjen e kozmografëve të asaj kohe se kishte një kontinent në këtë rajon që ishte, si të thuash, një kundërpeshë për Azinë dhe Evropën. Kjo çoi në faktin se marinarët trima filluan të kërkonin kontinentin e humbur. Sidoqoftë, nuk u gjet kurrë: në vend të kësaj, qindra ishuj të Paqësorit u zbuluan.


Me zbulimin e Ishullit të Pashkëve, u bë gjerësisht i besuar se ky është kontinenti që arratiset nga njeriu, në të cilin ekzistonte një civilizim shumë i zhvilluar për mijëvjeçarë, i cili më vonë u zhduk në thellësitë e oqeanit dhe vetëm majat e larta të maleve mbetën nga kontinenti (në fakt, këto janë vullkane të zhdukura ) Ekzistenca e statujave të mëdha në ishull, moai, tableta të pazakonta Rapanui vetëm e përforcuan këtë mendim.


Sidoqoftë, studimi modern i ujërave ngjitur ka treguar se kjo nuk ka gjasa.

Ishulli i Pashkëve ndodhet 500 km nga një sërë detesh të njohur si Lindja e Paqësorit Lindor në pllakën litosferike Nazca. Ishulli ndodhet në majë të një mali të madh të formuar nga llava vullkanike. Shpërthimi i fundit vullkanik në ishull ndodhi 3 milion vjet më parë. Megjithëse disa shkencëtarë sugjerojnë se kjo ka ndodhur 4.5-5 milion vjet më parë.


Sipas legjendave lokale, në të kaluarën e largët, ishulli ishte i madh. Quiteshtë mjaft e mundshme që kjo të ndodhte gjatë Epokës së Akullnajave Pleistocene, kur niveli i Oqeanit Botëror ishte 100 metra më i ulët. Sipas studimeve gjeologjike, Ishulli i Pashkëve nuk ka qenë kurrë pjesë e një kontinenti të fundosur.

0_c5387_5445533f_orig.jpg



Klima e butë dhe origjina vullkanike e Ishullit të Pashkëve duhet ta kishin bërë atë një parajsë parajse, larg problemeve që mundonin pjesën tjetër të botës, por përshtypja e parë e Roggeven për ishullin ishte si një zonë e shkretë e mbuluar me bar të tharë dhe bimësi të djegur. Nuk kishte pemë ose shkurre .

Në përgjithësi, ka shumë sekrete në historinë e Ishullit të Pashkëve. Zbuluesi i tij, kapiteni Juan Fernandez, nga frika e konkurrentëve, vendosi ta mbajë sekret zbulimin e tij, të bërë në 1578, dhe pas disa kohësh ai vdiq aksidentalisht në rrethana misterioze. Whethershtë ende e paqartë nëse ajo që Spanjolli gjeti ishte Ishulli i Pashkëve apo jo.
144 vjet më vonë, në 1722, admirali Hollandez Jacob Roggeven u ndesh me Ishullin e Pashkëve dhe kjo ngjarje ndodhi ditën e Pashkëve të krishtera. Pra, krejt rastësisht, ishulli Te Pito për ata Henois, që në përkthim nga dialekti lokal do të thotë Qendra e Botës, u kthye në Ishullin e Pashkëve.

Interestingshtë interesante që Admirali Roggeven me skuadriljen e tij nuk lundroi vetëm në zonë, ai u përpoq më kot të gjente vendin e pakapshëm të Davis, një pirat anglez, i cili, sipas përshkrimeve të tij, u zbulua 35 vjet para ekspeditës Hollandeze. E vërtetë, askush, përveç Davis dhe ekipit të tij, nuk ka parë ndonjëherë arkipelagun e sapo zbuluar.



Në 1687, pirati Edward Davis, anija e të cilit u mor me vete në perëndim të Copiapo, qendra administrative e rajonit Atacama (Kili), nga erërat e detit dhe rryma e Paqësorit, vuri re tokën në horizont, ku shfaqeshin siluetat e maleve të larta. Sidoqoftë, madje pa u përpjekur të zbulonte nëse ishte një mirazh apo një ishull që nuk ishte zbuluar ende nga evropianët, Davis ktheu anijen dhe u drejtua drejt rrymës peruan.

Kjo "Tokë Dejvis", e cila shumë më vonë filloi të identifikohej me Ishullin e Pashkëve, përforcoi bindjen e kozmografëve të asaj kohe se kishte një kontinent në këtë rajon që ishte, si të thuash, një kundërpeshë për Azinë dhe Evropën. Kjo çoi në faktin se marinarët trima filluan të kërkonin kontinentin e humbur. Sidoqoftë, nuk u gjet kurrë: në vend të kësaj, qindra ishuj të Paqësorit u zbuluan.

Me zbulimin e Ishullit të Pashkëve, u bë gjerësisht i besuar se ky është kontinenti që arratiset nga njeriu, në të cilin ekzistonte një civilizim shumë i zhvilluar për mijëvjeçarë, i cili më vonë u zhduk në thellësitë e oqeanit dhe vetëm majat e larta të maleve mbetën nga kontinenti (në fakt, këto janë vullkane të zhdukura ) Ekzistenca e statujave të mëdha në ishull, moai, tableta të pazakonta Rapanui vetëm e përforcuan këtë mendim.

Sidoqoftë, studimi modern i ujërave ngjitur ka treguar se kjo nuk ka gjasa.
Ishulli i Pashkëve ndodhet 500 km nga një sërë detesh të njohur si Lindja e Paqësorit Lindor në pllakën litosferike Nazca. Ishulli ndodhet në majë të një mali të madh të formuar nga llava vullkanike. Shpërthimi i fundit vullkanik në ishull ndodhi 3 milion vjet më parë. Megjithëse disa shkencëtarë sugjerojnë se kjo ka ndodhur 4.5-5 milion vjet më parë.

Sipas legjendave lokale, në të kaluarën e largët, ishulli ishte i madh. Quiteshtë mjaft e mundshme që kjo të ndodhte gjatë Epokës së Akullnajave Pleistocene, kur niveli i Oqeanit Botëror ishte 100 metra më i ulët. Sipas studimeve gjeologjike, Ishulli i Pashkëve nuk ka qenë kurrë pjesë e një kontinenti të fundosur.
0_c5387_5445533f_orig.jpg


Klima e butë dhe origjina vullkanike e Ishullit të Pashkëve duhet ta kishin bërë atë një parajsë parajse, larg problemeve që mundonin pjesën tjetër të botës, por përshtypja e parë e Roggeven për ishullin ishte si një zonë e shkretë e mbuluar me bar të tharë dhe bimësi të djegur. Nuk kishte pemë ose shkurre për t'u parë.
Botanistët modernë kanë gjetur në ishull vetëm 47 specie të bimëve më të larta karakteristike për këtë zonë; është kryesisht bar, shalqi dhe fier. Lista përfshin gjithashtu dy lloje të pemëve xhuxh dhe dy lloje shkurresh. Me një bimësi të tillë, banorët e ishullit nuk kishin karburant për t'u ngrohur në dimër të ftohtë, të lagësht dhe me erë. Të vetmet kafshë shtëpiake ishin pulat; nuk kishte lakuriqë të natës, zogj, gjarpërinj ose hardhuca. Vetëm insektet u gjetën. Në total, rreth 2000 njerëz jetonin në ishull.

0_c53a5_18e50642_XL.jpg


Banorët e ishullit të Pashkëve. Gdhendje e vitit 1860
Tani rreth tre mijë njerëz jetojnë në ishull. Nga këta, vetëm 150 njerëz janë rapanui të racës së pastër, të tjerët janë kilianë dhe mestizo. Edhe pse, përsëri, nuk është plotësisht e qartë se kush saktësisht mund të konsiderohet racës së pastër. Mbi të gjitha, edhe evropianët e parë që zbarkuan në ishull u habitën kur zbuluan se banorët e Rapanui - emri polinezian i ishullit - janë etnikisht heterogjenë. Admirali Roggeven, i njohur për ne, shkroi se në tokën që ai zbuloi jetonin njerëz të bardhë, moçalë, kafe dhe madje edhe të kuqërremtë. Gjuha e tyre ishte polineziane, një dialekt që ishte izoluar që nga rreth 400 pas Krishtit. e., dhe karakteristikë e Marquesas dhe Ishujve Havai.

0_c5371_46ac24fb_orig.jpg


Dukeshin plotësisht të pashpjegueshme rreth 200 statuja gjigande prej guri - "Moai", të vendosura në piedestalet masive përgjatë bregdetit të ishullit me bimësi të mjerueshme, larg guroreve. Shumica e statujave ishin të vendosura në piedestalet masive. Të paktën 700 skulptura të tjera, në shkallë të ndryshme të përfundimit, u lanë në gurore ose në rrugë antike që lidhin guroret me bregdetin. Kishte përshtypjen se skulptorët papritmas braktisën mjetet e tyre dhe ndaluan punën ..

Zejtarët e largët gdhendën "moai" në shpatet e vullkanit Rano Roraku, i vendosur në pjesën lindore të ishullit, nga shtufi i butë vullkanik. Pastaj statujat e përfunduara u ulën poshtë shpatit dhe u vendosën përgjatë perimetrit të ishullit, në një distancë prej më shumë se 10 km. Lartësia e shumicës së idhujve është nga pesë në shtatë metra, ndërsa skulpturat e mëvonshme arritën 10 dhe 12 metra. Tuff, ose, siç quhet ndryshe, shtuf, nga i cili janë bërë, i ngjan një sfungjeri në strukturë dhe thërrmohet lehtësisht edhe me një ndikim të lehtë në të. në mënyrë që pesha mesatare e një "moai" të mos kalojë 5 tonë. Ahu prej guri - piedestalet e platformës: ato arrinin 150 m gjatësi dhe 3 m lartësi dhe përbëheshin nga copa me peshë deri në 10 tonë.


0_c538e_74578afe_orig.jpg


Në një kohë, Admirali Roggeven, duke kujtuar udhëtimin e tij në ishull, argumentoi se vendasit bënin zjarre para idhujve "moai" dhe uleshin pranë tyre, duke ulur kokën. Pas kësaj, ata i palosën krahët dhe i tundën lart e poshtë. Sigurisht, ky vëzhgim nuk mund të shpjegojë se kush ishin idhujt në të vërtetë për ishujorët.


Roggeven dhe shokët e tij nuk mund ta kuptonin se si, pa përdorur rrotulla të trasha druri dhe litarë të fortë, ishte e mundur të lëviznin dhe instalonin blloqe të tilla. Banorët e ishullit nuk kishin rrota, asnjë kafshë tërheqëse dhe asnjë burim tjetër energjie përveç muskujve të tyre. Legjendat e lashta thonë se statujat ecnin vetë. Nuk ka kuptim të pyesim se si ndodhi kjo në të vërtetë, sepse nuk ka mbetur ende asnjë provë dokumentare. Ka shumë hipoteza të lëvizjes së "moai", disa madje konfirmohen nga eksperimente, por e gjithë kjo dëshmon vetëm një gjë - ishte e mundur në parim. Dhe statujat u zhvendosën nga banorët e ishullit dhe askush tjetër. Për çfarë e bënë ata? Këtu fillojnë mospërputhjet.


0_c5389_26abdfc_orig.jpg


Isshtë gjithashtu e habitshme që në 1770 statujat ishin ende në këmbë, James Cook, i cili vizitoi ishullin në 1774, përmendi statujat e gënjyer, askush nuk kishte vërejtur diçka të tillë para tij. Idolët në këmbë u panë për herë të fundit në 1830. Pastaj një skuadrilje franceze hyri në ishull. Që atëherë, askush nuk i ka parë statujat origjinale, domethënë ato të instaluara nga vetë banorët e ishullit. Gjithçka që ekziston në ishull sot u rivendos në shekullin e 20-të. Restaurimi i fundit i pesëmbëdhjetë "moai" të vendosur midis vullkanit Rano Roraku dhe gadishullit Poike u zhvillua relativisht kohët e fundit - nga 1992 në 1995. Për më tepër, Japonezët ishin të angazhuar në punën e restaurimit.

Në gjysmën e dytë të shekullit të 19-të, kulti i zogjve gjithashtu vdiq. Kjo ceremoni e çuditshme, unike për të gjithë Polinezinë, ishte kushtuar Makemake - hyjnisë supreme të ishujve. I Zgjedhuri u bë mishërimi i tij tokësor. Dhe, interesant, zgjedhjet mbaheshin rregullisht, një herë në vit. Në të njëjtën kohë, pjesën më aktive në to e morën shërbëtorët ose ushtarët. Varet nga ata nëse zotëria i tyre, kryefamiljari i familjes, Tangata-manu, apo një njeri i shpendëve. Toshtë këtij riti që qendra kryesore e kultit, fshati shkëmbor i Orongo, në vullkanin më të madh Rano-Kao në skajin perëndimor të ishullit, i detyrohet origjinës së tij. Megjithëse, ndoshta, Orongo ekzistonte shumë përpara shfaqjes së kultit të Tangata-manu. Legjendat thonë se trashëgimtari i legjendës Hotu Matua, udhëheqësi i parë që mbërriti në ishull, lindi këtu. Nga ana tjetër, pasardhësit e tij, qindra vjet më vonë, vetë dhanë sinjalin për fillimin e konkursit vjetor.


0_c538d_8fdd1dfe_orig.jpg


Në pranverë, lajmëtarët e perëndisë Makemake - dallëndyshet e detit të zi - fluturuan në ishujt e vegjël Motu-Kao-Kao, Motu-Iti dhe Motu-Nui, të vendosura afër bregdetit. Luftëtari i cili së pari gjeti vezën e parë të këtyre zogjve dhe e dorëzoi atë duke notuar tek zotëria i tij mori shtatë gra të bukura si shpërblim. Epo, pronari u bë një udhëheqës, ose më mirë, një njeri-zog, duke marrë respekt, nder dhe privilegje universale. Ceremonia e fundit Tangata-Manu u zhvillua në vitet 60 të shekullit XIX. Pas bastisjes katastrofike pirate të Peruvianëve në 1862, kur piratët morën të gjithë popullsinë mashkullore të ishullit në skllavëri, nuk kishte askënd dhe askënd që të zgjidhte njeriun e shpendëve.


Pse aborigjenët e Ishullit të Pashkëve gdhendën statujat "moai" në gurore? Pse e ndërprenë këtë? Shoqëria që krijoi statujat duhej të ishte dukshëm e ndryshme nga 2,000 njerëzit që pa Roggeven. Duhej të ishte e organizuar mirë. Çfarë ndodhi me të?



0_c5392_d0546e1e_orig.jpg


Për më shumë se dy shekuj e gjysmë, misteri i Ishullit të Pashkëve mbeti i pazgjidhur. Shumica e teorive në lidhje me historinë dhe zhvillimin e Ishullit të Pashkëve bazohen në traditën ******. Kjo ndodh sepse askush ende nuk mund ta kuptojë atë që është shkruar në burimet e shkruara - pllakat e famshme "ko hau motu morongorongo", që do të thotë afërsisht - një dorëshkrim për recitim. Shumica e tyre u shkatërruan nga misionarët e krishterë, por ata që mbijetuan ndoshta mund të hedhin dritë mbi historinë e këtij ishulli misterioz. Dhe megjithëse bota shkencore është trazuar vazhdimisht nga raportet se shkrimet e lashta më në fund janë deshifruar, pas verifikimit të kujdesshëm, e gjithë kjo doli të mos ishte një interpretim shumë i saktë i fakteve ****** dhe legjendave


Disa vjet më parë, paleontologu David Steadman dhe disa studiues të tjerë kryen studimin e parë sistematik të Ishullit të Pashkëve në mënyrë që të zbulonin se si ishte flora dhe fauna e tij. Rezultati ishte të dhëna për një interpretim të ri, befasues dhe udhëzues të historisë së kolonëve të saj.

Sipas një versioni, Ishulli i Pashkëve ishte i banuar rreth vitit 400 pas Krishtit. e (megjithëse të dhënat e radiokarbonit të marra nga shkencëtarët Terry Hunt dhe Karl Lipo të Universitetit të Kalifornisë, SHBA, gjatë studimit të tetë mostrave të qymyrit nga Anakena, tregojnë se Rapa Nui ishte i banuar rreth vitit 1200 Pas Krishtit ) Banorët e ishullit rritën banane, taro, patate të ëmbla, kallam sheqeri, pemë mani. Përveç pulave, në ishull kishte edhe minj, të cilët mbërritën me kolonët e parë.


0_c5379_815801e_orig.jpg



Periudha e bërjes së statujave daton që nga viti 1200-1500. Numri i banorëve në atë kohë varionte nga 7,000 në 20,000 njerëz. Për të ngritur dhe lëvizur statujën, mjaftojnë disa qindra njerëz, të cilët përdorën litarë dhe rrotulla nga pemët, të cilat ishin në dispozicion në atë kohë në sasi të mjaftueshme.


Puna e përpiktë e arkeologëve dhe paleontologëve ka treguar se rreth 30,000 vjet para mbërritjes së njerëzve dhe në vitet e para të qëndrimit të tyre, ishulli nuk ishte aspak aq i shkretë sa tani. Një pyll subtropikal me pemë dhe pyje të vegjël që ngrihen mbi kaçube, barëra, fiera dhe pemë. Në pyll rriteshin lulet e pemëve, pemët hauhau, të cilat mund të përdoreshin për të bërë litarë dhe toromiro, i cili ishte i dobishëm si lëndë djegëse. Kishte edhe varietete të palmave, të cilat tani nuk janë në ishull, por më parë kishte aq shumë sa këmbët e pemëve ishin të mbuluara dendur me polenin e tyre. Ato kanë lidhje me palmën kiliane, e cila rritet deri në 32 m dhe deri në 2 metra në diametër. Të gjatë, pa degë, trungjet ishin material ideal për pistat e akullit dhe kanoet. Ata gjithashtu siguruan arra dhe lëng të ngrënshëm, nga të cilët kilianët bëjnë sheqer, shurup, mjaltë dhe verë.


Ujërat bregdetarë relativisht të ftohtë siguruan peshkim në vetëm disa vende. Delfinët dhe vulat ishin preja kryesore detare. Për t'i ndjekur ata, ata dolën në det dhe përdorën fuzione. Para ardhjes së njerëzve, ishulli ishte një vend ideal për zogjtë, pasi ata nuk kishin ndonjë armik këtu. Albatrosët, gannetet, fregatat, plumat, papagajtë dhe zogjtë e tjerë - 25 lloje gjithsej - po folezonin këtu. Ishte ndoshta vendi më i pasur i shumimit në të gjithë Oqeanin Paqësor.


0_c537a_276a6b84_orig.jpg



Shkatërrimi i pyjeve filloi rreth viteve 800. Gjithnjë e më shumë shtresa qymyri nga zjarret në pyje filluan të ndodhnin, kishte gjithnjë e më pak polen druri dhe gjithnjë e më shumë polen nga barërat që zëvendësuan pyllin. Jo më vonë se 1400, palmat u zhdukën plotësisht, jo vetëm si rezultat i prerjes, por edhe për shkak të minjve të kudogjendur, të cilat nuk u dhanë atyre mundësinë për t'u rikuperuar: një duzinë mbetjesh të arrave të mbijetuara në shpella kishin gjurmë të brejtjes nga minjtë. Arra të tilla nuk mund të mbin. Pemët Hauchau nuk u zhdukën plotësisht, por ato nuk ishin më të mjaftueshme për të bërë litarë.


Në shekullin e 15-të, jo vetëm palmat u zhdukën, por i gjithë pylli në tërësi. Ajo u shkatërrua nga njerëzit që pastronin zona për kopshte, prisnin pemë për të ndërtuar kanoe, për të bërë rrotulla për skulptura, për ngrohje. Minjtë hëngrën farat. Likelyshtë e mundshme që zogjtë po vdisnin për shkak të ndotjes së luleve dhe një rënie të rendimenteve të frutave. E njëjta gjë ndodhi që ndodh kudo në të gjithë botën, ku shkatërrohen pyjet: shumica e banorëve të pyllit zhduken. Të gjitha speciet e zogjve dhe kafshëve lokale janë zhdukur në ishull. Të gjithë peshqit bregdetarë u kapën. Hëngrën kërmijtë e vegjël. Nga dieta e njerëzve deri në shekullin e 15-të. delfinët u zhdukën: nuk kishte asgjë për të dalë në det dhe nuk kishte asgjë për të bërë fuzhnja. Erdhi deri në kanibalizëm.


0_c537e_6646dce7_orig.jpg



Këndi i parajsës, i hapur nga kolonët e parë, u bë praktikisht i pajetë 1600 vjet më vonë. Tokë pjellore, një bollëk ushqimi, shumë materiale ndërtimi, hapësirë \u200b\u200be mjaftueshme për të jetuar, të gjitha mundësitë për një ekzistencë të rehatshme u shkatërruan. Në kohën e vizitës së Heyerdahl në ishull, ishte një pemë e vetme toromiro; tani ai ka ikur.

Gjithçka filloi me faktin se disa shekuj pasi mbërritën në ishull, njerëzit filluan, si paraardhësit e tyre polinezianë, të vendosnin idhuj guri në platforma. Me kalimin e kohës, statujat u rritën; kokat e tyre filluan të zbukurohen me kurora të kuqe 10 tonësh; spiralja e konkurrencës ishte duke u zhvendosur; klanet rivale u përpoqën të tejkalonin njëri-tjetrin, duke demonstruar shëndet dhe forcë si egjiptianët që ndërtuan piramidat e tyre gjigante. Në ishull, si në Amerikën moderne, ekzistonte një sistem politik kompleks për alokimin e burimeve të disponueshme dhe integrimin e ekonomisë në fusha të ndryshme.


0_c5384_248c803f_orig.jpg


Gdhendje në 1873 nga gazeta angleze Harper Weekly. Gdhendja është e nënshkruar: "Easter Island Stone Idols Festival Dancing Tatoos" (Festivali i valltarëve të tatuazhuar në idhujt prej guri të Ishullit të Pashkëve).

Popullata gjithnjë në rritje po zhdukte pyjet më shpejt sesa mund të rimëkëmbet; gjithnjë e më shumë hapësirë \u200b\u200bu pushtua nga kopshtet e perimeve; toka e pastruar nga pyjet, burimet dhe përrenjtë u tha; pemët që u shpenzuan për transportimin dhe ngritjen e statujave, si dhe për ndërtimin e kanoeve dhe banesave, nuk ishin të mjaftueshme as për gatim. Ndërsa zogjtë dhe kafshët u shkatërruan, uria filloi. Pjelloria e tokave të punueshme u ul për shkak të erozionit të erës dhe shiut. Filluan thatësira. Bujqësia intensive e pulave dhe kanibalizmi nuk e zgjidhën problemin e ushqimit. Statujat e gatshme për lëvizje me faqet e zhytura dhe brinjët e dukshëm janë dëshmi e fillimit të urisë.


Me një mungesë ushqimi, banorët e ishullit nuk mund të mbështesnin më udhëheqësit, burokracinë dhe shamanët që qeverisnin shoqërinë. Ishujt e mbijetuar u treguan evropianëve të parë që i vizituan se si kaosi kishte zëvendësuar sistemin e centralizuar dhe klasa luftarake kishte mundur udhëheqësit trashëgues. Imazhe të shtizave dhe kamave të bëra nga palët ndërluftuese në vitet 1600 dhe 1700 u shfaqën në gurë; ato janë ende të shpërndara në të gjithë Ishullin e Pashkëve. Deri në vitin 1700 popullsia ishte nga një e katërta në një të dhjetën e numrit të saj të mëparshëm. Njerëzit u zhvendosën në shpella për t'u fshehur nga armiqtë e tyre. Rreth vitit 1770, klanet kundërshtare filluan të përmbysnin statujat nga njëra-tjetra dhe të hidhnin kokën. Statuja e fundit u përmbys dhe u përdhos në 1864.


Ndërsa pamja e rënies së civilizimit të Ishullit të Pashkëve u shfaq para studiuesve, ata pyetën veten: - Pse nuk kthyen kokën, nuk kuptuan se çfarë po ndodhte, nuk ndaluan derisa të ishte tepër vonë? Çfarë po mendonin ata kur prisnin palmën e fundit?

0_c5368_33628ff9_orig.jpg


Më shumë gjasa, katastrofa nuk ndodhi papritmas, por u shtri gjatë disa dekadave. Ndryshimet që ndodhin në natyrë nuk ishin të dukshme për një brez. Vetëm të moshuarit, duke kujtuar vitet e tyre të fëmijërisë, mund të kuptonin se çfarë po ndodhte dhe të kuptonin kërcënimin që paraqiste shkatërrimi i pyjeve, por klasa sunduese dhe gurëthyesit, nga frika e humbjes së privilegjeve dhe vendeve të punës, i trajtuan paralajmërimet në të njëjtën mënyrë si prerësit e sotëm në Shtetet e Bashkuara veriperëndimore: "Puna është më e rëndësishme se pylli!"


Pemët gradualisht u bënë më të vogla, të holla dhe më pak të rëndësishme. Pasi pëllëmba e fundit që mbante fruta ishte prerë, dhe sythat e rinj u shkatërruan së bashku me mbetjet e shkurreve dhe bimëve të mesme. Askush nuk e vuri re vdekjen e palmës së re të fundit.

0_c538a_8502bf76_orig.jpg



Flora e ishullit është shumë e dobët: ekspertët numërojnë jo më shumë se 30 specie bimore që rriten në Rapa Nui. Shumica e tyre u sollën nga ishuj të tjerë të Oqeanisë, Amerikës, Evropës. Shumë bimë që ishin përhapur më parë në Rapa Nui janë shfarosur. Midis shekujve 9 dhe 17, ndodhi prerja aktive e pemëve, e cila çoi në zhdukjen e pyjeve në ishull (ndoshta para kësaj, palma të specieve Paschalococos disperta u rritën në të). Një arsye tjetër ishin minjtë që hanin fara pemësh. Për shkak të veprimtarive të paarsyeshme ekonomike njerëzore dhe faktorëve të tjerë, erozioni i përshpejtuar i tokës që shkaktoi dëmtime të mëdha në bujqësi, si rezultat i të cilave popullsia e Rapa Nui u zvogëlua ndjeshëm.


Një nga bimët e zhdukura është Sophora toromiro, emri lokal i së cilës është toromiro (rap. Toromiro). Kjo fabrikë në ishull në të kaluarën luajti një rol të rëndësishëm në kulturën e popullit Rapanui: "shenja që flasin" me piktograme lokale u bënë prej saj.

Trungu toromiro, me madhësinë e kofshës njerëzore dhe më të hollë, shpesh përdorej në ndërtimin e shtëpive; gjithashtu ishin bërë shtiza prej saj. Në shekujt 19-20-të, kjo pemë u shfaros (një nga arsyet ishte se rritja e re u shkatërrua nga delet e sjella në ishull).

Një bimë tjetër në ishull është pema e manit, emri lokal për të cilin është mahute. Në të kaluarën, kjo bimë gjithashtu luajti një rol të rëndësishëm në jetën e ishujve: rrobat e bardha të quajtura tapa bëheshin nga majaja e një peme manit. Pas shfaqjes së evropianëve të parë në ishull - balenave dhe misionarëve - rëndësia e mahutës në jetën e njerëzve Rapanui u zvogëlua.


0_c538f_1049e975_orig.jpg


Rrënjët e bimës ti (ti), ose Dracaena terminalis, u përdorën për të bërë sheqer. Kjo fabrikë u përdor gjithashtu për të bërë një pluhur blu të errët dhe jeshil, i cili më pas u aplikua në trup si tatuazhe.

Makoi (rep. Makoi) (Thespesia populnea) përdorej për gdhendje.

Një nga bimët e mbijetuara të ishullit që rritet në shpatet e kratereve Rano Kao dhe Rano Raraku është Scirpus californicus, e përdorur në ndërtimin e shtëpive.


Në dekadat e fundit, një rritje e vogël e eukalipt filloi të shfaqej në ishull. Në shekujt 18-19, rrush, banane, pjepër dhe kallam sheqeri u sollën në ishull.

Para mbërritjes së evropianëve në ishull, fauna e Ishullit të Pashkëve përfaqësohej kryesisht nga kafshë detare: vula, breshka, gaforre. Deri në shekullin e 19-të, pulat rriteshin në ishull. Speciet e faunës lokale që banonin më parë Rapa Nui u zhdukën. Për shembull, speciet e miut Rattus exulans, të cilat në të kaluarën janë përdorur nga njerëzit vendas për ushqim. Në vend të kësaj, anijet evropiane sollën në ishull minjtë e specieve Rattus norvegicus dhe Rattus rattus, të cilët u bënë bartës të sëmundjeve të ndryshme të panjohura më parë për Rapanui.


Tani ishulli është shtëpia e 25 llojeve të zogjve të detit dhe 6 specieve të zogjve të tokës.

0_c5391_e34940b_orig.jpg



Statistikat për moai janë si më poshtë. Numri i përgjithshëm i moai është 887. Numri i moai që janë instaluar në piedestalet Ahu është 288 (32 përqind e totalit). Numri i moai që qëndrojnë në shpatet e vullkanit Rano Raraku, ku ishte vendosur gurore gdhendje moai, është 397 (45 përqind e totalit). Numri i moave që shtrihen të shpërndara në të gjithë ishullin është 92 (10 përqind e totalit). moai ka lartësi të ndryshme - nga 4 në 20 metra. Më i madhi prej tyre qëndron vetëm në shpatin e vullkanit Rano Raraku.


Ata janë zhytur deri në qafë në shkëmbinj sedimentarë që janë grumbulluar në ishull gjatë historisë së gjatë të kësaj pjese të tokës. Disa moai qëndronin në piedestalet prej guri të quajtur vendasit ahu. Numri i ahu tejkalon treqind. Madhësia e ahu është gjithashtu e ndryshme - nga disa dhjetëra metra në dyqind metra. Moai më i madh, me nofkën "El Gigante", është 21,6 metra i lartë. Ndodhet në guroren Rano Raraku dhe peshon afërsisht 145-165 tonë. Moai më i madh, që qëndron në një piedestal, ndodhet në Ahu Te Pito Kura. Ai ka pseudonimin Paro, gjatësia e tij është rreth 10 metra, dhe pesha e tij është rreth 80 ton.


0_c5393_e7d63198_orig.jpg
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.