Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Koronavirus zyrtarisht edhe ne Shqipëri. Mbyllen shkollat deri ne 23 Mars.

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 13, 2004
Mesazhe
39,977
Koronavirus zyrtarisht edhe ne Shqipëri.

Mbërrin koronavirusi. Babë e bir nga Tirana të prekur. Sapo u kthyhen me makinë nga Firence

Gjendja e dy të prekurve babë e bir që kanë udhëtuar nga Firence në Tiranë është e stabilizuar dhe nuk paraqesin komplikacione. Strukturat tona të urgjencës kombëtare dhe ISHP janë duke ndjekur protokollin klinik dhe epidemiologjik për të dy rastet.MSHMS përsërit thirrjen për qytetarët që kanë udhëtuar nga vende të prekura dhe ndjejnë simptoma të ngjashme me gripin, të telefonojnë në nr.127, ku mjekët tanë do t’i përgjigjen çdo rasti.

Te infektuarit babe e bir nga Tirana

Dy qytetarët e konfirmuar me koronavirusin e ri, babë e bir, 54 vjeç dhe 28 vjeç kanë qëndruar disa ditë në Firence dhe kanë udhëtuar në rrugë tokësore nga Firence drejt Tiranës, nëpërmjet pikës së Hanit të Hotit me makinë personale. Menjëherë pas shfaqjes së shenjave klinike dhe lajmërimit të urgjencës kombëtare në nr.127 i janë marrë mostrat, të cilat u konfirmuan mbrëmjen e sotme nga laboratori i virologjisë në IShP. Dy rastet e konfirmuara me COVID-19 janë në gjendje të stabilizuar dhe po trajtohen në spitalin infektiv.

Ndërkohë strukturat e shëndetit publik po realizojnë hetimin epidemiologjik dhe marrjen e mostrave të kontakteve.



Mbyllen shkollat deri me 23 Mars.

Ministria e Shëndetësisë në një njoftim zyrtar pak pas mesnate, konfirmoi dy rastet e para me koronavirusin e ri COVID-19 në vendin tonë.


Lidhur me këtë qeveria po zhvillon një mbledhje të jazhtëzakonshme, ku kryeministri Edi Rama tha se në vazhdën e masave u vendos që shkollat të mbyllen për dy javë.

“Masat e sotme janë pezullimi i fluturimeve drejt veriut të Italisë dhe drejt zonave të kuqe, deri më 3 prill. Mbyllja e arsimit në të gjithë vendin deri më 23 mars. Është momenti të kërkojmë mbylljen e të gjitha aktiviteteve, dëgjesave publike, deri më 3 prill”, tha Rama.

“Vetë-përmbahuni dhe ndërgjegjësohuni, armiku më i madh është paniku, jo COVID-19. Nuk është murtaja e mesjetës, nuk jemi përballë një diçkaje të panjohur. Të gjithë jemi të ekspozuar nga COVID-19, të punojmë së bashku, të ruajmë njëri-tjetrin. Këshillat janë të thjeshta për t’u ndjekur,u rekomandohen të gjithë njerëzve në mbarë botën. Ndodhemi në një situatë që po kërcënohet e ardhmja e njerëzimit”, tha më tej kryeministri.


Masat themelore mbrojtëse kundër koronavirusit të ri

Lani duart shpesh

Pastroni rregullisht dhe tërësisht duart tuaja me një fërkim dore të bazuar në alkool ose lani ato me sapun dhe ujë.

Pse? Larja e duarve me sapun dhe ujë ose përdorimi i fërkimeve të bëra me bazë alkooli vret viruset që mund të jenë në duart tuaja.

Ruani distancimin shoqëror
Mbani të paktën 1 metër (3 këmbë) distancë midis vetes dhe kujtdo që kollitet ose teshtitni.

Pse? Kur dikush kollitet ose teshtin, ata spërkatin pika të vogla të lëngshme nga hunda ose goja e tyre që mund të përmbajnë virus. Nëse jeni shumë afër, mund të merrni frymë në pikat, përfshirë virusin COVID-19 nëse personi që kollitet ka sëmundjen.

Shmangni prekjen e syve, hundës dhe gojës
Pse? Duart prekin shumë sipërfaqe dhe mund të marrin viruse. Pasi të kontaminohet, duart mund të transferojnë virusin në sytë tuaj, hundën ose gojën. Nga atje, virusi mund të hyjë në trupin tuaj dhe mund t'ju bëjë të sëmurë.

Praktikoni higjenën e frymëmarrjes
Sigurohuni që ju dhe njerëzit përreth jush të ndiqni higjenën e mirë të frymëmarrjes. Kjo do të thotë të mbuloni gojën dhe hundën me bërryl ose ind të përkulur kur kolliteni ose teshtitni. Pastaj hidhni menjëherë indin e përdorur.

Pse? Pikat përhapin virusin. Duke ndjekur një higjenë të mirë të frymëmarrjes, ju mbroni njerëzit përreth jush nga viruset si ftohja, gripi dhe COVID-19.

Nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje, kërkoni kujdes mjekësor herët
Qëndroni në shtëpi nëse ndiheni mirë. Nëse keni ethe, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje, kërkoni kujdes mjekësor dhe telefononi paraprakisht. Ndiqni udhëzimet e autoritetit tuaj lokal shëndetësor.

Pse? Autoritetet kombëtare dhe lokale do të kenë informacionin më të azhurnuar mbi situatën në zonën tuaj. Thirrja paraprakisht do të lejojë ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor që t'ju drejtojë shpejt në institucionin e duhur shëndetësor. Kjo gjithashtu do t'ju mbrojë dhe do të ndihmojë në parandalimin e përhapjes së viruseve dhe infeksioneve të tjera.

Qëndroni të informuar dhe ndiqni këshillat e dhëna nga ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor
Qëndroni të informuar për zhvillimet më të fundit në lidhje me COVID-19. Ndiqni këshillat e dhëna nga ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor, autoriteti juaj kombëtar dhe vendor i shëndetit publik ose punëdhënësi juaj se si të mbroni veten dhe të tjerët nga COVID-19.

Pse? Autoritetet kombëtare dhe lokale do të kenë informacionin më të azhurnuar nëse COVID-19 po përhapet në zonën tuaj. Ata janë të vendosur më së miri për të këshilluar se çfarë duhet të bëjnë njerëzit në zonën tuaj për të mbrojtur veten e tyre.


Burimi. TCH + who.int (perktheu: google translate)
 
Prognoza ( hecuria ) do te duket ne javen ne vazhdim! Shpresojme te ngrohet koha, dhe njerezit te ndergjegjesohen?
 
Rrace e flliqt!
U desh te konfirmoheshin raste qe te mbyllte aeroportet !
 
Kur i mbylli italiani aeroportet sepse nje shoqja ime para 3 ditesh erdhi ne Shqiperi , dhe tha Ne Itali asnje kontroll asgje nuk na beren. Ndersa ne shqiperi na maten temeraturen.
 
Nje mikja ime do ikte sot ne itali
Pyeti mbrem nuk than gje
Sot kishte shku ne aeroport i than jan mbyll
 
2 milion jemi dhe corona vitus kishim mangut.....
:( o zot ruaji shqiptaret ku qe jane
 
Ishte çeshtje kohe qe te behej publike dhe ne shqiperi infektimi i personave me kete virus. Personat qe jane te rrezikuar jane personat me semundje kronike dhe te moshuarit. Lutemi qe moti te ngrohe pasi me temperatuara te larta ulet dhe shkalla e perhapjes se virusit.
 
Sapo me konfirmoi nje shoqe , thuhet se vaksina eshte gjendur dhe per 18 muaj del ne treg. Sapo hyra ne chat dhe e pyeta!
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.