Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Pse jemi kaq agresiv?

Te them te verteten te flas per vete se per dynjon amon po na vret nai njoni ??. Diour ishim qe skishim dallim nga kafsha te them drejten ishte brezi i tille por me kalimin e kohes gjerat kan ndrryshuar pjesa agresive eshte e fokusume ne tiron sepse tirona eshte vend titanesh une e kam thon me koh aty ste bo njeri per burr? ik dom pa e mor vesh sepse eshte gara nuskes bakllavase. Pjese tjeter bohen ka fukaralliku nga huqet qe morin ? une jam shum i qet kshu kam qen forever por mos mluj se boj aaaaaa pastaj gerthas ?
@Ai_Tipi shume i qet je ???? vetem te mungon tomsoni ??????
 
@AnXheliNa se di pse mua me ka fal zoti kshu ?? nuk bertas dot moj
Gjithmone mundohem te ruaj etiken dhe mos te dal nga vetja gjithsecili tregon karakterin e vet mendoj qe po shume njerez na bejn te dalim nga vetja mbase te arrijme dhe ne agresivitet por se eshte nje njeri i dhunshem zdo te thot qe une ta ule veten ne te njejten grad me te ?‍♀️
Une perfaqesoj veten dhe karakterin tim
Dhe meqe po flasim per kete teme dua ti them
STOP DHUNES
 
Njeriu nje krijese e cuditshme...

Jo, nuk jam u dhunshem, thote!

e shikon te veshem me peliçe kastori, ironia sheshit.

Jo thote nuk jam i dhunshem, nderkohe qe nje perqindje e rroges se vete shkon ne armatime ...dhe nuk ben asgje.

Jo thote nuk i dhunshem nderkohe qe rrin e ban sehir duke pa dhunen i ulem me byth ne divan ..e sban asigja.

Jo thote nuk jam i dhunshem nderkohe qe ne menyre te vetedishme qe nga mjesi deri ne darke kryen veprime qe per dike mund te jete forme dhune...

e sa te duash raste te tjera dhe thote jo nuk jam i dhunshem...

kuptohet dhuna sot asht ne forma te tjera...dhune asht me te lane midis rruges pa buke e mos me e ca njeri kryet pee ty...

Njeri asht qenie e dhunshme per ekselence, te tjerat jane justifikime demagogjira qe sherbejne per popullin me i tregu se une qe jam ktu lart nuk jam i dhunshem edhe pse nepermjet dhunes ta kam mbush menjen ty popull qe sduhet dhune dhe qe une ktu lart nuk jam i dhunshem...

sa te thella kto gjana ....

populli dele !
 
Nga buron kjo dhune tek Shqiptaret?

Shume te dhunshem ne komunikim , shume agresiv dhe emocional , dmth urrejm komunikimin sqarues ?
Si e shpjegoni ju?

Apo Dhuna gjeneron dhune? ?
Kultura e cunguar, shoqeri te pa emanciluara dhe familje qe tolerojne e nuk verpojne.
Nje shtet qe kushdo te jete ne qeverisje nuk ben punen e tij dhe lejon ose me mire provokon dhe inkurajon dhunen ne menyre te hapur e te fshehte si dhe nje sistem gjyqsor tejet i korruptuar.
 
Kultura e cunguar, shoqeri te pa emanciluara dhe familje qe tolerojne e nuk verpojne.
Nje shtet qe kushdo te jete ne qeverisje nuk ben punen e tij dhe lejon ose me mire provokon dhe inkurajon dhunen ne menyre te hapur e te fshehte si dhe nje sistem gjyqsor tejet i korruptuar.
Me pak fjal ne cdo dere qe te trokasesh deren e ke te mbyllur,si rrjedhoj ti/ne behemi te gjithe agresiv duke mos gjetur kurre te drejten e fjales,vepruarit,jetuarit.
Duke qen se nervat nga padrejtesia dobesohen ne kthehemi ne agresiv.
 
Me pak fjal ne cdo dere qe te trokasesh deren e ke te mbyllur,si rrjedhoj ti/ne behemi te gjithe agresiv duke mos gjetur kurre te drejten e fjales,vepruarit,jetuarit.
Duke qen se nervat nga padrejtesia dobesohen ne kthehemi ne agresiv.
Ajo eshte ne kuadrin kur kerkon drejtesi ne organet ligjzbatuese apo edhe ato shteterore.

Cdo gje fillon dhe e ka origjinen tek familja dhe sidomos nena.
Ajo eshte dhe mbetet elementi me i vyeshem ne shoqeri e si e tille ajo duhet ti jape me shum prioritet rritjes dhe edukimit te femijes.

Me pas vjen eduimi ne shkolle e sjellja shoqeri.
Nje dukuri negative eshte inkurrajimi dhe himnizimi i atyre individeve qe bejne akte te tilla publikisht dhe kerkush nuk i ve para pergjegjsise duke inkurajuar vet-gjyqsine apo edhe forma te tjera te dhunes dhe akteve qe reklamojne kete lloj sjelljeje.
 
Me pak fjal ne cdo dere qe te trokasesh deren e ke te mbyllur,si rrjedhoj ti/ne behemi te gjithe agresiv duke mos gjetur kurre te drejten e fjales,vepruarit,jetuarit.
Duke qen se nervat nga padrejtesia dobesohen ne kthehemi ne agresiv.
Pikerisht e dashur?
@Dielli nuk eshte tema shtet individ, apo dyert e administrates.
Tema eshte dyert e jetes neper individe dhe relata te ndryshme.
Arsimimi, eshte te studiosh per profesionin qe do te punosh, ndersa edukata eshte gje tjeter.
Thone se: Arsimimi pa edukaten krijon monstra!
 
Pikerisht e dashur?
@Dielli nuk eshte tema shtet individ, apo dyert e administrates.
Tema eshte dyert e jetes neper individe dhe relata te ndryshme.
Arsimimi, eshte te studiosh per profesionin qe do te punosh, ndersa edukata eshte gje tjeter.
Thone se: Arsimimi pa edukaten krijon monstra!
Tema titullohet "Perse jemi kaq agresiv" dhe un sipas mendimit tim shtjellova arsyet pse ne jemi kaq agresive sipas asaj qe un mendoj.

Agresiviteti ne Shqiperi identifikohet dhe shprehet fare hapur nga individe, grupe individesh, njerez te veshur me pushtet dhe ne sherbim te ligjit, duke e bere nje dukuri gjithperfshirese per te treguar hegjemoni dhe fodullek anormal. E ben kete lloj sjellje e reagimi nje plage te thelle shoqerore.

Edukaten dhe formimin ta jep familja dhe shkolla.
Arsimimi si ne ciklin parashkollor por edhe ne ate fillor ka te integruar edhe edukaten morale ne te.

Kush do te behet "monster" lind i tille dhe sado qe ta edukosh ai/ajo e kane ne DNA te jene te tille.
 
Ajo eshte ne kuadrin kur kerkon drejtesi ne organet ligjzbatuese apo edhe ato shteterore.

Cdo gje fillon dhe e ka origjinen tek familja dhe sidomos nena.
Ajo eshte dhe mbetet elementi me i vyeshem ne shoqeri e si e tille ajo duhet ti jape me shum prioritet rritjes dhe edukimit te femijes.

Me pas vjen eduimi ne shkolle e sjellja shoqeri.
Nje dukuri negative eshte inkurrajimi dhe himnizimi i atyre individeve qe bejne akte te tilla publikisht dhe kerkush nuk i ve para pergjegjsise duke inkurajuar vet-gjyqsine apo edhe forma te tjera te dhunes dhe akteve qe reklamojne kete lloj sjelljeje.
Ne fakt un te gjitha analizimet e tua i permblodha brenda dy rreshtave.
Drejtesia e munguar nuk mohoet vetem nga organet kompetente,por shume here mohoet ne zanafillen e jetes qe eshte vete familja,Duke munguar fakti i nje familjeje te plot dhe me vyrtytet themelore bazike si kultura dhe dhenien e kultures tek femijet,lindin dhe rriten femije agresiv dhe keta femije agresiv shkaktojn probleme dhe telashe ne shkolla dhe me tej ne institucione te ndryshme, nejse dolem nga tema fare ?
 
Ne fakt un te gjitha analizimet e tua i permblodha brenda dy rreshtave.
Drejtesia e munguar nuk mohoet vetem nga organet kompetente,por shume here mohoet ne zanafillen e jetes qe eshte vete familja,Duke munguar fakti i nje familjeje te plot dhe me vyrtytet themelore bazike si kultura dhe dhenien e kultures tek femijet,lindin dhe rriten femije agresiv dhe keta femije agresiv shkaktojn probleme dhe telashe ne shkolla dhe me tej ne institucione te ndryshme, nejse dolem nga tema fare ?
I dhe esence elegjise time :)
 
Tema titullohet "Perse jemi kaq agresiv" dhe un sipas mendimit tim shtjellova arsyet pse ne jemi kaq agresive sipas asaj qe un mendoj.

Agresiviteti ne Shqiperi identifikohet dhe shprehet fare hapur nga individe, grupe individesh, njerez te veshur me pushtet dhe ne sherbim te ligjit, duke e bere nje dukuri gjithperfshirese per te treguar hegjemoni dhe fodullek anormal. E ben kete lloj sjellje e reagimi nje plage te thelle shoqerore.

Edukaten dhe formimin ta jep familja dhe shkolla.
Arsimimi si ne ciklin parashkollor por edhe ne ate fillor ka te integruar edhe edukaten morale ne te.

Kush do te behet "monster" lind i tille dhe sado qe ta edukosh ai/ajo e kane ne DNA te jene te tille.
Edukimi është ai që e lartëson njeriun, i jep atij atë aureolën e një qenieje fisnike që është burim zhvillimi për veten e të tjerët përreth.
Edukimi dhe arsimi janë çelësi i artë për përparimin e gjithkujt.
Çdo njeri merr dy edukata: njërën nga prindërit që i japin përvojën e tyre jetësore, tjetrën, atë më të rëndësishmen, e merr vetë.
Njeriu duhet të merret me edukimin e tij deri në ditën e fundit të jetës.
Kjo do të thotë se njerëzit lindin njësoj, por zgjedhja ështe e tyre se çdo të bëhen në jet.
Mbremje te kendshme ju uroj!
 
Agressive te gjithe jemi nga pak po varet se Pse! Nuk jemi engjell .
engjell lind Por me kohe ndryshon.
Un ne fakt jam etiketuar gjithmone si e perkedhelura e shekullit pasi si femija i vogel i shpise kam qen gjithmone e perkeledh.
Isha vajza e babit. Motra e preferuar e vellait dhe se fundmi embelsia e mamit e cila me ka ven dhe nje detyrim Qe pas vdekjes se babit Tim …ti jap puthjen e nates se mire cdo nate .

e di qe jam jashte teme Po doja thjeshte t’ju kujtoj qe mes gjithe ktyre ledhatimeve e pranoj qe nuk jam nje engjell . Ama sjam as djall . Mund ta fus veten tek femrat qe jan cuna harram ne kontekstin e menyres si u ndertua jeta îme . Pra vete burre e vête grua qe ne moshen 16 vjece .

jam tip rrebele ama jo pa arsye . Indépendance e dua fort sepse e tille u formova, Kalova sprova aq te medha qe per shume nga ju mund te duken cmenduri ama kjo kurre se ka ndryshuar karakterin tim .
Kurr nuk ja kam shtrire doren askujt !
kurre nuk i jam nenshtruar dhimbjes!
Jam krenare qe jam kjo qe jam dhe jam e lumtur qe kam nje familje qe me ka dhen kaq shume Dashuri gjithashtu dhe keshilla qe me kan vyer gjithe jeten .
Qe 16 vjece kam studiuar e punuar aq fort me stresin . E menaxhoj me se miri e me besoni qe cdo gje arrin ne jete Nese don !

Femija Eshte si majmuni sheh dhe vepron .
Nuk mbaj mend njehere qe prinderit e mi te ofendohen , apo te lendojne njeri tjetrin .
Gjithmone me kan mesuar qe te ngresh zerin apo te sillesh agresive nuk ndryshon asgje thjesht tregon veten . Origjinen dhe ata Qe te rrethojne .

Nuk po them qe jam engjell me besoni qe kur me kap ai damari me mire mos me dil para …ama do shume po shume kohe te arrij ne kte pike .

Ngjaj shume me plusbellelavie qe jam ktu vetem me nje ndryshim te vogel qe ne real nuk bej auiuuu si ktu po jam e rrethuar me respekt e dashuri gje Qe me ben te jem njeri qe nuk rrebelohet kot se per te qen agresive sbehet fjale .

me falni se e zgjata shume po njehere ne vit ndodh te bej postime serioze ne nje platforme virtuale . ?
 
Nuk jemi agresiv kur jemi ne punen tone, ama kur uji nuk shkon te vija jone fillojme nxjerrim kthetrat, te pakten 70% e rasteve, dikur ka pas hakmarrje prej kanunit ndersa te tjerat mire keq zgjidheshin, po sot pavaresisht kultures dhe integritetit ne debatojme per cdogje, debate qe sic kemi pare ne plot raste degradojne ne tragjedi. Po jemi nevrik si popull, dhe ai me i urti nxehet nje dite!
 
Nga pasiguria, e brendshme dhe ajo e imponuar nga ambienti qe na rrethon.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.