Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A e dini se cili është Efekti i Luciferit? Mbase edhe ju keni qenë viktimë!

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

A e dini se cili është Efekti i Luciferit? Mbase edhe ju keni qenë viktimë!​


8f6ccf2a5e196baa37b61ee3602ce5f23434a377-780x439.jpg



A mundet që një njeri i mirë të bëhet i lig?
Psikologu Philip Zimbardo nga Nju-Jorku, në bazë të hulumtimit që ai zhvilloi me qëllim të shqyrtimit të jetës në burg, arriti në përfundimin se njerëzit e mirë mund të bëhen të këqij nën ndikimin e një situate të caktuar, dhe jo vetëm si pasqyrim i karakteristikave personale.

Shkaku i parë i një ndryshimi të tillë është deindividualizimi, kështu që një person i humb karakteristikat e tij dhe normat e miratuara më parë kur e gjen veten në një situatë grupore, transmeton Telegrafi.
Sjellja e tij nuk ndikohet më nga zgjedhjet personale, por nga kërkesat e imponuara nga rrethanat.

the-Lucifer-Effect.jpg


Përveç kësaj, një person mund të ndryshojë nën presionin e roleve të caktuara që i janë caktuar.
Ky quhet Efekti i Luciferit në psikologji dhe nënkupton një ndryshim drastik të personalitetit njerëzor.
– Ka të bëjë me një situatë në të cilën njerëzit e mirë sillen në mënyrë devijuese, të dhunshme ose destruktive, sepse nuk mund t’u rezistojnë kërkesave të rrethanave të dhëna, deklaroi Zimbardo.

/Telegrafi/
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.