• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

A eshte koha iluzion ?

Universal

UnRealIRCD.HELP
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,664
Likes
1,286
Age
28
Location
127.0.0.1
#1

Koha është vetëm një iluzion.
Këtë e la thënë vetë Einstein-i.
Nëse kjo është hera e parë që e ke dëgjuar, mund të të duket koncept i vështirë, sepse je mësuar t’i shohësh gjërat të ndodhin njëra pas tjetrës. Ndërkohë që Einsteini dhe fizikanet e kuanteve thonë se gjithçka ndodhë njëkohësisht.
Nëse arrin të kuptosh që koha nuk ekziston dhe ta pranosh këtë koncept, atëherë do të shohësh që gjithçka që dëshiron për të ardhmen tashmë ekziston.
Nëse gjithçka ndodhë në të njëjtën kohë, atëherë vlerësoni paralel i vetes tënde me atë që dëshiron tashmë ekziston.
Universi nuk ka nevojë për kohë, që ta konkretizojë atë çka do.
Vonesat kohore që has, ndodhin për shkak të vonesës tënde për të besuar, për të njohur dhe për të ndierë që tashmë e ke objektin tënd të dëshirë.
Je ti ai që po futesh në frekuencën e asaj që do.
Kur të futesh në atë frekuencë, gjërat që dëshiron do të shfaqën.
Për Universin nuk eksistojnë as koha e as dimensionet.
Është shumë e thjeshtë të konkretizosh një dollar, aq sa është e thjeshtë edhe për një milion dollarë.
Bëhet fjalë për të njëjtin proces. Arsyeja e vetme pse diçka mund të vij me shpejtë dhe diçka tjetër mund të zgjasë më shumë, shpjegohet me faktin se ti ke menduar që:
-një milion dollarë janë një shumë e madhe parash dhe,
-një dollarë është pak.
Të fillosh me diçka të vogël është një mënyrë e lehtë për të eksperimentuar me ligjin e tërheqjes me sytë e tu. /UnikPortal/
 

Alexandra

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,181
Likes
1,154
#2
Koha eshte nje preceptim abstrakt pak.
Por nese ajo ka dicka te vertet, te prekshme brenda saj,eshte vetem momenti i te tanishmes.