Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Besimi......!

Besimi eshte rruga sa ben te pish nje cigare
 
Besimi eshte me i shenjt se dashuria dhe une vetem nje here kam besuar dikujt ne jet.
 
Pjesë nga vetja që herë e humb dhe herë ësht me ty kurdo e sido që të jetë puna ?
 
Besimi esht vllau i mosbesimit
 
Njerëzit e kan të domosdoshme të besojnë. Nëse njerëzit nuk do të besonin duhet të ishin akoma maj pemëve.
Është besimi ai që i bën njerëzit të mësojnë nga njeri tjetri dituri. Në këtë këndvështrim u shpik arsimi. Për dreq u shpik dhe mashtrimi.
Që t'mos zgjatem më , pra, besimi tek njerëzit është domosdoshmëri. Prandaj si feja ashtu dhe partitë politike apo djalli vetë u shpikën si Domosdoshmëri. Është tjetër gjë se abuzohet me këtë domosdoshmëri të njerëzimit.
Të faleminderit për temën, edhe pse vendosa për disa ditë të pushoj - pa shkruar në forum -, më tërhoqe me këtë temë. Sigurisht, përpara se të flas ç'është besimi në këndvështrimin tim, më duhet të bëj disa saktësimi në këtë pjesë që ke shkruar për hapje të temës:

1 - Fillimisht, domosdoshmëria e njerëzve për besim lidhet me përbërjen e brumit njerëzore. Njeriu beson nga instinkti, e që besimi është njëri nga katër instinktet bazike të njeriut. Pra, është pjesë themeltare e formësimit njerëzor, si një qenie e përbërë, nga materia dhe metafizika, apo thënë ndryshe nga elementet e dheut dhe pjesës së ngritur e të lartë, shpirtit.

2 - Mashtrimi është i vjetër sa edhe besimi. Sepse, në bazë të asaj që BESOJ unë, Ademi (Adami), u mashtrua nga djalli duke u përbe rrejshëm. E, sigurisht, në "shpikjen" e mashtrimit ka urtësi të shumta hyjnore, mes tyre, është edhe testi për vërtetësinë e BESIMIT.

3 - Ka dallim të madh mes fesë dhe partisë politike. Partia politike nuk kërkon besim, por bashkon njerëz me ide të njëjta a të ngjashme të cilët bashkërisht përpiqen të plotësojnë një apo më shumë synime politike. Pra, ka gjëra të prekshme, të vërtetueshme dhe të cilat mund të provohen në çdo moment. E feja, është krejt tjetër. Domaini i saj ka për trajtim pjesën e padukshme, atë që s'mund të faktohet me argumente të prekshme. Së paku ky është thelbi i saj, e pastaj, në mes ka edhe gjëra të cilat mund të provohen e të faktohen me argumente të prekshme.

Tani për BESIM:

Besimi është bindje e cila vjen si rezultat i përfundimeve logjike. Pra, unë besoj që ekziston një Krijues për shkak se shoh plotë krijesa. Për mua, krijesat dhe ky rregull kozmik i cili ekziston është argument i fortë për ekzistencën e një Qenie të Mbinatyrshme, i Cili është i Pafillim, i Pambarim, i Pari, i Gjalli i Cili nuk vdes kurrë. Sepse këtë e thotë logjika, apo argumenti përmes vargut logjik. Në cilindo variant që e ndjek logjikë, qoftë përbrenda teorive të kota, si ajo e evolucionit, sërish në fund, apo në fillim, varet nga këndvështrimi që shikon, duhet të jetë dikush që ka filluar këtë krijim. E, edhe me teori të BigBangut, ai lëmshi i parë para shpërthimit, duhet të ketë qenë i krijuar nga një Krijues i Cili ka ekzistuar gjithmonë.
Së dyti, ekzistenca e njeriut, qenia e tij kaq e sofistikuar, është dëshmia më e fortë që njeriu duhet të ketë një rol të rëndësishëm në këtë jetë. Jo më kot - në bazë të besimit - kur Zoti krijoi njeriun e parë, u tregoi engjëjve që po krijonte një mëkëmbës në Tokë. Pra, njeriu është udhëheqës në Tokë, andaj edhe atij i takojnë meritat e përgjegjësitë për mirëqenien e këtij planeti.
Së treti, meqenëse, njeriu ka përgjejgësi në këtë jetë. Ka përgjegjësi për Tokën, bimët, shtazët, etj. Atëherë patjetër duhet të ketë edhe një llogaridhënie. Nëse nuk ka llogaridhënie, atëherë pse duhet të jetë dikush i kujdesshëm, për gjeneratat pas tij, përderisa nuk do të jetojë e s'do të jep përgjegjësi? Pse duhet t'i bëhet vonë se çfarë ndodh me të tjerët, e t'i sakrifikojë të mirat e tij, për t'u ndihmuar të tjerëve, nëse nuk ekziston një drejtësi absolute, e gjithanshme në një Ditë të Gjykimit?...
Së katërti, meqenëse unë jam një besimtar mysliman, atëherë unë po i shpalos provat pse mendoj se Islami është e vetmja fe e vërtetë:
-Përmbajtja e Kuranit, nuk ka asnjë kundërthënie në të. Ai është një libër që përbëhet prej 114 kaptinave dhe afër 7000 vargjeve, dhe nuk gjen asnjë kundërthënie në të. E sikur të ishte nga kushdo tjetër veç Zotit të Gjithëdijshëm, në të do të gjenim shumë kundërthënie.
-Nuk mund të përsëritet shkrimi i diçkaje të ngjashme me Kuranin. Kjo sfidë vazhdon tash e katërmbëdhjetë shekujsh, dhe akoma asnjë autor, sado i zot e kreativ, nuk ka arritur të shkruajë një vepër që do t'i ngjasonte Kuranit.
-Nuk ka asnjë gabim gramatikor, logjik a sintaksor. Madje, meqenëse është 100 % pa gabime, ai është referencë e gjuhës arabe, dhe shkencave përcjellëse të saj.
-Deri më tani, asnjë pjesë e Kuranit, nuk është zhvlerësuar apo demantuar nga shkenca. Edhe pse Kurani nuk është libër shkencor përmban shumë fakte shkencore. E sikur të ishte shkruar nga dora e njeriut, nga dikush që nuk është Zot i njerëzve, patjetër që do të kishte pasaktësi shkencore. Sepse atëbotë shkenca, krahasuar me kohën tonë bashkëkohore, ishte në fillet e filleve të zhvillimit.
Kaq për momentin, ndoshta i replikoj ndokujt, po nuk përtova. Shnet të gjithëve!
 
Eshte armatura per cdo lidhje njerezore dhe kafsherore.

Eshte ajo pjese e moralit dhe e karakterit tone qe cimenton dhe i jep siguri apo te kunderten, kujdo me te cilin marrim e japin ne perditshmerine tone.

Eshte ajo monedha ndjesore ku tregojme kredibilitetin.
 
Besimi eshte i domosdoshem per cdo njeri.
Pa te njeriu nuk do kishte shpres dhe arsye per vazhdimsi,panvarsisht se shpesh na thyhet besimi serisht gjejm nje dege te dyte ku te kacavirremi dhe keshtu me radhe.
 
Besimi eshte gjeja me e rendesishme ne cdo mardhenie dhe cdo gje por ne rradhe te pare qe te japesh besim duhet te fillosh me besimin nga vetja pastaj tek te tjeret jo cdokush e meriton ta besosh dhe ti falesh besim fatkeqesisht besimi eshte dicka qe fitohet.Dhe une si person ju fal besim njerzve qe me japin prova te forta qe duhet ti besoj ?‍♀️
 
Besimi eshte sa kohe ben te mbarosh një cigare
 
Temat u bashkuan kane te njejten kuptim
 
Amani bre kush paska qene kjo Anabela e paska mbajt forumin pinc me tema te nxehta ?

a ftohte e shkreta ???
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.