• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Fëmijët e suksesshëm dallojnë me këto dy aftësi

Vinjol

Vergees es nie....
VIP i Forumit
Mesazhe
4,232
Likes
5,339
#1
Një studim aktual sugjeron se vullneti dhe këmbëngulja mund të të çojnë larg. Këtë tregon ekipi i shkencëtarëve në Vanderbilt pas një studimi 45 vjeçar.

Në fakt disa nga liderët më me ndikim të kohës sonë, kishin atë që nevojitej që në lindje: supër inteligjencën. Kjo do të thotë të arrish në top 3% në SAT që në moshën 13 vjeçare.

Fëmijët që kanë arritur këtë cilësi të veçantë kanë dy aftësi të përbashkëta: ata mund të zgjidhnin probleme matematikore të pamësuara më parë dhe ata kanë vetëdije të jashtëzakonshme hapësinore, që do të thotë se ata mbajnë mend marrdhënien hapësinorre midis objekte në mënyrë të përsosur.

“Kur sheh problematikat me të cilat përballet shoqëria sot, qoftë për kujdesin shëndetësor, ndryshimet klimaterike, terrorizmin apo energjinë, këta janë ata fëmijë që kanë potencialin të zgjidhin këto lloj problemesh,” tha David Lubinski, bashkë-drejtor i SMPY, Universiteti Vanderbilt.
 

Alexandra

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,343
Likes
1,335
#2
Truri njerzore eshte nje minier e pa zbuluar,fatekeqsisht ne perdorim vetem nje minimum te ti.
Normalisht qe njerzit e revulucioneve shkencore, njerzit me nje potenc te madhe ideologjike qe kane sharmin per tu bere prires turmash,apo masash njerzore,kane nje tru shume me te zhvilluar se pjesa e tjeter.
Le ti quajme njerez te vecante nga turma.
 

PepsiNyc

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
261
Likes
296
Location
usa
#3
Quhen femijet Indako dhe femijet e Kristaltë,, femijet indako jan rreth periudhave 65-90s , ndersa fëmijë kristaj jan femijet qe kan ardhur pas viteve 2000.
Kur te postoni dicka per kte tem sigurohuni qe te perdorni terma te sakta dhe jo kaq "that" sikur po beni hartime ne klas te 5.
Gjithesesi , nje vecori tjeter e femije kristal esht se jan shum telepatik dhe vecohen per format e rrumbullakta te syve dhe jan te medhenj. Pastaj ka shum kategori ... gje qe sdua te flas sot... por shpejt.....