Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Fjale dialektore.

kok shqope _kok trash _
Vlora e @Hera ?
 
Ashtè - kocke

p.s ashta e krese - kafka e kokes

Ashte eshte nji fjale pellazgjike ilirike qe shume fjale te tjera si omonime toponime lidhen me shqipen ..te pakten une kam dise prej tyne te hulumtume prej vetit
 
Shkime - fike

eposi i kreshnikeve

“ T’u shkimte drita ty, o mori hane,
qe s’ma çove ate nate nji fjale,
n’Lugje t’Verdha, shpejt me dale
bashke me hy n’nji varr me djale!
 
Antare !
Ju lutem shume. Eshte nje teme per kultur ose per shkembim kulture me sakt.
Nqs doni te beni muhabet e shaka eshte tema e chit chatit. Nganjeher e kaloni kufirin dhe duken sikur gjerat behen edhe tentencioze. Tregoni nje fije respekt per veten tuaj qe te mesojm me shume per stafin e forumit qe po mundohemi ti mbajme gjerat ne vij.
Ju perqafoj me respekt
 
Asht hera e pare qe jam plotesisht ndakort me nji teme qe sherben ne menyre reciproke per te gjithe antaret…une du me msu fjale qe si di
 
Groshe - pasul
Goc -qik
Cun - djal
Atlete -patika (puma)
Triko - maic
Sme kujtohen ?? asht ne dialektin kosov lugin preshev anamorav
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.