Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Formimi i shiut

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
31855
Dukuritë natyrore janë gjithmonë të bukura dhe janë tema për të cilat pyetjet lindin shumë herët. Për të ndihmuar me shpjegimin e shiut, ne do të paraqesim disa mënyra interesante të cilat do të zgjojnë interesin te fëmijët dhe do u ndihmojnë të kuptojnë pse dhe si bie shiu. Këto javët e fundit kam vënë re se shumë të rritur kanë vështirësi të kuptojnë konceptin e shiut si diçka që ndodhë për shkak të ligjeve të natyrës e jo si pasojë e një ndërhyrjeje mbinatyrore ose magjike.

Kur uji në natyrë (në dete, oqeane, liqene e lumenj) ngrohet, ai fillon të avullojë. Kjo ndodhë sepse uji përbëhet nga grimca të vogla të cilat quhen molekula. Kur uji është i lëngët ato lëvizin, por njëkohësisht janë të lidhura me njëra-tjetrën. Kur uji ngrohet, molekulat fillojnë të lëvizin më shpejt dhe të largohen nga njëra tjetra dhe për pasojë uji kthehet në avull. Avulli është i lehtë dhe ngrihet lart në qiell. Kur ngrihet atje, takohet me ajrin e ftohtë, sepse sa më lart drejt qiellit të shkosh aq më i ftohtë është edhe ajri. Kur arrin te ajri i ftohtë, avulli fillon të ftohet, dhe molekulat e tij fillojnë t’i afrohen njëra-tjetrës njëlloj si gjallesat kur kanë ftohtë. Ky proces quhet kondensim. Pasi molekulat afrohen dhe formojnë pika të vogla uji, neve na duken si një masë e bardhë. Kjo është pak a shumë njëlloj si tymi që na duket si një masë e hirtë. Gjatë kësaj kohe reja lëvizë e udhëton, e bartur nga rrymat e ajrit dhe era. Në re, pikat e vogla të ujit takohen me njëra-tjetrën, bashkohen dhe krijojnë pika më të mëdha. Këto pika janë shumë të rënda për të qëndruar në qiell dhe për këtë arsye bien në tokë. Rënia e këtyre pikave quhet shi.

Më poshtë mund të shihni një video të animuar dhe instruksionet për eksperimentet.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.