• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Horoskopi Vs. Shkenca? Muaji i lindjes tregon jetegjatesine/semundjet tua

Mr-Grey

VIP
VIP I FORUMIT
Mesazhe
240
Sipas nje studimi te University of Columbia, ku jane perfshi 1,7 Milion njerez nje studim retrospektiv, tregon qe ne baze te muajit te lindjes, varet edhe jetegjatesia e personit. Jane Studiu diku 60 semundjet me te shpeshta qe jane perfshi ne statistie, sic duket te lindurit ne nentore jetojne me se gjati.

ne cilin muaj je i/e lindur ti? :)View attachment 13374

Janar: Te lindurit ne janar kane probleme me se shpeshti me shtypjen e gjakut, semundjet Myokardiale (muskulit te zemres) dhe tumorit te mushkrive, por qe ne pergjithesi jetojne 4-8 muaj me gjate se sa te lindurit ne Prill apo Qershor

Shkurt: Te lindurit ne shkurt pickohen me se paku nga insektet, por qe kane probleme me shtypje te gjakut, kalcifikim te arterieve dhe Tumor te mushkerive.

Mars: jane mjeshter te vertete te semundjeve kardiale, rrezik te ngritur per fibrilacione te zemres dhe Tumor te prostates.

Prill: te lindurt ne prill kane probleme me Angina (bajamet), jo rralle probleme me zemren dhe semundje te mushkerive, njashtu kane nje rrezik te shtuar per depresione, semundjet alkoholike dhe kanosen nga suicidaliteti.

Maj: kane me se paku se mundje te mushkerivepor shpesh probleme me shtypje te gjakut. e shpesht eshte e multiple Sklerosis njashtu te rrezikuar nga Vetvrasja (suicid)

Qershor: te lindurt ne qershor me sa duket nuk kane ndonje privilegj apo divantazh ndaj tjerve por qe rralle arrine jete e moshuar.

Korrik: sipas statistikave, pas atyre te lindur ne maj dhe qershor, jane me te shendoshit, rrezik per Astma bronhiale, si dhe me sa duket kane probleme me pasardhes (lindin me pak femi)

Gusht: pervec divantazhit qe kane probleme me Atma bronhiale, te lindurit ne gusht kane me pak probleme me sulm ne zemer apo tru, dhe vdesin me pak nga lendimet trupore si pasoje e aksidenteve

Shtator: te lindurit ne kete muaj kane me se paku probleme me semundjet e zemres, probleme me bajamet, por rrezik i shtuar per Astma dhe infeksione bakteriale te mushkrive

Tetor: sipas statistikave jane me se shpeshti te semuar. Probleme me astma, kane probleme me venat, thumbohen shpesh nga insektet (gjakun e embel? :) ) por qe kane rrezikun e vogel nga semundjet e zemres, shtypjes se gjakut dhe tumor te prostates.

Nentor: kane probleme me te shpeshta me semundjet neurologjike sidomos me ADHS (crregullim nga hyperaktiviteti/mungesa eperkujdesjes, perkthim bukfal poer nuk e di si quhet shqip, jane hyperaktiv, mungese koncentrimi). kane me se paku tumor te mushkrive, multiple sklerosis dhe me se shpeshti kane pasardhes.

Dhjetor: dhjetorasit lendohen me se shpeshti, kane probleme me venat, probleme psiqike (Shizofreni, semundjet maniko-depresive).


http://newsroom.cumc.columbia.edu/blog/2015/06/08/data-scientists-find-connections-between-birth-month-and-health/
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
3,720
Qershor: te lindurt ne qershor me sa duket nuk kane ndonje privilegj apo divantazh ndaj tjerve por qe rralle arrine jete e moshuar.


qekam i privelegjuar dmth :)
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
3,720
po re dhe e ve ne dyshim
ne vdesim e na kthen zoti prape :D
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
3,720
jo sjam me jehovain
jehovai eshte me mu
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
3,720
bukuroshe lexo pak te tema aksidenti i pare rrugor kam shkruar dicka aty dhe e shte e vertete se po pertoj me e shkrujt prape
 

Pinki

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,250
bukuroshe lexo pak te tema aksidenti i pare rrugor kam shkruar dicka aty dhe e shte e vertete se po pertoj me e shkrujt prape
ti ke bere aksident dhe zoti tka dhene mundesin e dyt. ndersa johovai thot vrit veten me vullnetin tend te lire sw kthehesh prap ...aksidenti esht aksident dhe vetvrasja ngelet vetvrasje
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
3,720
e di ca mka n dodh ihere me erdh nji nga kto pjeskat e jehovait ketu ne fier e me tha eja te ftoj te vish mes nesh..........
Zoti jehova te ofron shume gjera..... etj etj et j
i thashe !! a ma pagun Zoti jehova 1 jave pushime ne te dy ne sarande bashke ???
Jo mtha............
Ok i thahe une eja ne fene time
Zoti @Albaner ti pagun nji jave ne ksamil Hotel me 3 vakte mengjes dreke e darke
e gjithe diten e gjithe nate me zotin @Albaner


Jo mtha e kam bere zgjedhjen time
PO ca legeni qenka ky jehovai i thashe
Ka nis e po gjun pjeshka te mira :p
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
3,720
jo mi zemer eshte realitet ky :D
 

Pinki

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
1,250
e di ca mka n dodh ihere me erdh nji nga kto pjeskat e jehovait ketu ne fier e me tha eja te ftoj te vish mes nesh..........
Zoti jehova te ofron shume gjera..... etj etj et j
i thashe !! a ma pagun Zoti jehova 1 jave pushime ne te dy ne sarande bashke ???
Jo mtha............
Ok i thahe une eja ne fene time
Zoti @Albaner ti pagun nji jave ne ksamil Hotel me 3 vakte mengjes dreke e darke
e gjithe diten e gjithe nate me zotin @Albaner


Jo mtha e kam bere zgjedhjen time
PO ca legeni qenka ky jehovai i thashe
Ka nis e po gjun pjeshka te mira :p
hahahhahahahahahhahahahahahhahahah lottt sa km qeshhhh
 

Jetmira

Contributor
PRINCESS
Mesazhe
5,948
Korrik: sipas statistikave, pas atyre te lindur ne maj dhe qershor, jane me te shendoshit, rrezik per Astma bronhiale, si dhe me sa duket kane probleme me pasardhes (lindin me pak femi)
(Wow)....
 
Top