• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Instalimi i LAMP ne server DEBIAN 8 (Jessie)

MasterMind

VIP
VIP I FORUMIT
Mesazhe
12
Cfare eshte LAMP?
Lamp eshte shkurtimi i fjaleve: Linux , Apache , Mysql , Php qe na mundesojne krijimin e nje WebServeri ku mund te punojme me scripte te ndryshme PHP , Web Aplikacioneve HTML CSS PHP MYSQL, sidhe shum gjera te tjera.

Per te instaluar LAMP ne Debian 8 veprojme keshtu:

Fillimisht bejm update & upgrade dependencies te OS-s qe te sigurohemi qe jemi up-to-date me te gjitha.
Code:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Instalojme Apache2:
Code:
sudo apt-get install apache2
Hapim dhe modifikojme nje linje tek apache2.conf
Code:
/etc/apache2/apache2.conf
Bejme: KeepAlive off

Modifikojme:
Code:
/etc/apache2/mods-available/mpm_prefork.conf
Code:
<IfModule mpm_prefork_module>
    StartServers       4
    MinSpareServers      20
    MaxSpareServers      40
    MaxRequestWorkers     200
    MaxConnectionsPerChild  4500
</IfModule>
Bejm enable 2 module:
Code:
sudo a2dismod mpm_event
sudo a2enmod mpm_prefork
Bejm Restart Apache2:
Code:
sudo systemctl restart apache2
INSTALIMI I MYSQL:
1: sudo apt-get install mysql-server
2: sudo mysql_secure_installation
(VENDOSIM PASSWORD PER root USER)

INSTALIMI I PHP:
1: sudo apt-get install php5 php-pear
2: sudo apt-get install php5-mysql
3: sudo systemctl restart apache2


Ketu perfundon instalimi i LAMP ne Server Debian 8 (Jessie).
Ne Tutoriale tjera do ju tregoj sesi te shtoni web ne LAMP.

Faleminderit.

--
NUK LEJOHET SHPERNDARJA NE FORUME/WEBE TE TJERA PA SHKRUAJTUR AUTORIN DHE LINK TE FORUMIT NE FUND TE ARTIKULLIT!
--
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
Top