Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Instalimi i LAMP ne server DEBIAN 8 (Jessie)

MasterMind

VIP
VIP I FORUMIT
Regjistruar më
Jul 14, 2017
Mesazhe
12
Pëlqime
33
Pikë
13
Cfare eshte LAMP?
Lamp eshte shkurtimi i fjaleve: Linux , Apache , Mysql , Php qe na mundesojne krijimin e nje WebServeri ku mund te punojme me scripte te ndryshme PHP , Web Aplikacioneve HTML CSS PHP MYSQL, sidhe shum gjera te tjera.

Per te instaluar LAMP ne Debian 8 veprojme keshtu:

Fillimisht bejm update & upgrade dependencies te OS-s qe te sigurohemi qe jemi up-to-date me te gjitha.
Code:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Instalojme Apache2:
Code:
sudo apt-get install apache2
Hapim dhe modifikojme nje linje tek apache2.conf
Code:
/etc/apache2/apache2.conf
Bejme: KeepAlive off

Modifikojme:
Code:
/etc/apache2/mods-available/mpm_prefork.conf
Code:
<IfModule mpm_prefork_module>
    StartServers       4
    MinSpareServers      20
    MaxSpareServers      40
    MaxRequestWorkers     200
    MaxConnectionsPerChild  4500
</IfModule>
Bejm enable 2 module:
Code:
sudo a2dismod mpm_event
sudo a2enmod mpm_prefork
Bejm Restart Apache2:
Code:
sudo systemctl restart apache2
INSTALIMI I MYSQL:
1: sudo apt-get install mysql-server
2: sudo mysql_secure_installation
(VENDOSIM PASSWORD PER root USER)

INSTALIMI I PHP:
1: sudo apt-get install php5 php-pear
2: sudo apt-get install php5-mysql
3: sudo systemctl restart apache2


Ketu perfundon instalimi i LAMP ne Server Debian 8 (Jessie).
Ne Tutoriale tjera do ju tregoj sesi te shtoni web ne LAMP.

Faleminderit.

--
NUK LEJOHET SHPERNDARJA NE FORUME/WEBE TE TJERA PA SHKRUAJTUR AUTORIN DHE LINK TE FORUMIT NE FUND TE ARTIKULLIT!
--
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top