Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kalendari historik

13 Gusht​


Ngjarje​

2001 - Në Ohër u nënshkrua marrveshja e njohur si marreveshja e OhritOhrit.
  • 2004 - Hapja e Lojrave 28-ta Olimpike]ne Athine.


Lindje​


Vdekje​

  • 1980- Eqrem Çabej një nga figurat më të shquara të shkencës arsimit dhe kulturës shqiptarë (l. 1908)


Festa dhe përvjetore​

  • 1999 - Hinomaru bëhet flamuri zyrtar Japonez pavarsisht se ai ishte përdorur që nga periudha Meiji.
 

14 Gusht​



14 gushti është dita e 226-të e kalendarit gregorian (dita e 227-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 139 ditë.

Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 
Si sot ndërroi jetë në Selanik, pas një atentati, Hasan Prishtina.

Hasan Prishtina lindi në Vushtri të Kosovës më 1873. Kreu Gjimnazin Francez në Selanik dhe shkollën e lartë të administratës osmane "Mylkije" në Stamboll. Ishte tri herë deputet në parlamentin osman.

Bashkë me Ismail Qemalin ishte ndër nismëtarët e Kryengritjes së Përgjithshme Kundërosmane, e më pas ministër i Qeverisë së Përkohshme të Vlorës. Më 1913 ishte ndër organizatorët e kryengritjes kundërserbe të shtatorit, kurse më 1918 u zgjodh anëtar i Komitetit "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës".

Më 1921 u zgjodh deputet i Dibrës në Këshillin Kombëtar dhe u ngarkua nga Këshilli i Lartë për të ndërtuar qeverinë më 7 dhjetor 1921. Në periudhën 1922-23 u shqua si një nga figurat e opozitës në Shqipëri, kurse më 1924, teksa udhëhiqte lëvizjen e armatosur kaçake në Kosovë kundër sundimit serb, mori pjesë edhe në përgatitjen e Revolucionit të Qershorit në Shqipëri. U kthye në Tiranë më 1924, por u largua më 1925, për të jetuar në mërgim, deri në vdekje.

Gjatë gjithë jetës punoi e luftoi për Kosovën e lirë e të bashkuar me Shqipërinë, duke kundërshtuar fort dhe hapur qoftë politikat serbe, qoftë qëndrimet miqësore të Ahmet Zogut me Serbinë. Më 1931, bashkë me organizatën "Bashkimi Kombëtar", mori pjesë në organizimin e atentatit kundër A. Zogut në Vjenë. Kurse vetë H. Prishtinës iu bënë katër atentate, u burgos dy herë, dhe u dënua gjashtë herë me vdekje (një herë nga xhonturqit, një herë nga Esad Pashë Toptani, një herë nga qeveria serbe dhe tri herë nga Ahmet Zogu).

Atentati i fundit iu krye më 14 gusht 1933 në Selanik të Greqisë. Dorasi ishte Ibrahim Çelo, i cili pohoi para policisë se vrasjen e kreu për një shumë parash, të cilën viktima nuk ia dha. Në gazetat lokale vrasja u konsideura si "sherr mes shqiptarësh", por në shtypin perëndimor u aludua për larje hesapesh mes armiqve të vjetër, Ahmet Zogut dhe Hasan Prishtinës.

Pas atentatit, Hasan Prishtina u varros në varrezat e Selanikut, nga ku u soll në Shqipëri më 1977, për t'u rivarrosur në Varrezat e Dëshmorëve të qytetit të Kukësit, vendndodhja më e afërt gjeografike me vendlindjen e tij. Fotografitë që sjellim këtu ruhen në Fototekën e Arkivit Qendror Shtetëror, dhe paraqesin ceremonialin shtetëror të rivarrimit të eshtrave të Hasan Prishtinës në Kukës më 6 dhjetor 1977.

Eshtrat e patriotit të shquar ekspozohen në shtrat topi në Sheshin Skënderbej, transportohen në Kukës, ku kryhet ceremonia zyrtare e nderimit me fjalime dhe homazhe dhe, më pas, vendosen në banesën e deritanishme.


View attachment 112752View attachment 112753View attachment 112754View attachment 112755View attachment 112756View attachment 112757View attachment 112758

@Liber8 mund ta vesh tek personalitet shqiptare se e km nxjerre ...flm
 

15 Gusht​


Ngjarje​


Panama City

Asunción

Arequipa

Napoleon Bonaparte


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

  • Dita e Marias ,nënës së Krishtit... Festohet dhe ne trevat tona.
 

16 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

17 Gusht​


Ngjarje​


Bill Clinton


Lindje​


Vdekje​

 

18 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

19 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

20 Gusht​



Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

21 Gusht​



Ngjarje​


Xhamia Al-Aksa
  • 1821 - U zbulua Ishulli Jarvis nga ekipi i Eliza Frances.
  • 1831 - Nat Turner udhëhoqi robërit zezakë në Amerikë në kryengritje.
  • 1842 - Themelohet qyteti Hobart në Tasmania|Tasmani.
  • 1911 - Vidhet piktura Mona Lisa nga një punëtor nga muzeu në Luvër.
  • 1969 - Australiani Michael Dennis Rohan i vë zjarrin xhamisë së shenjtë Al-Aksa. (figura 1)
  • 1991 - Letonia shpall pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik.
  • 2001 - NATO vendos që të dërgojë forca paqësore në ish republikën jugosllave të Maqedonisë.


Lindje​

  • 1165 - Filip II Avgust, mbret francez († 1223.)
  • 1789 - Augustin Louis Cauchy, matematikan francez († 1857.)
  • 1936 - Wilt Chamberlain, basketbollist amerikan.
  • 1937 - Luka Bebiq, politikan kroat
  • 1986 - Usain Bolt, atlet xhamaikan
  • 1988 - Robert Lewandowski, futbollist polak
  • 1998 - Dafina Kabashi, boss


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

  • 1991- Letonia shpall pavarësinë.
 

22 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​

  • 1874 - Max Scheler, filozof gjerman
  • 1893 - Dorothy Parker, letrare amerikane
  • 1902 - Leni Riefenstahl, aktore, fotografe, regjisore gjermane
  • 1920 - Karlheinz Stockhausen, kompozitor gjerman
  • 1978 - James Corden, aktor
  • 1973 - Kristen Wiig, aktore amerikane
  • 1971 - Richard Armitage, aktor filmi
 

23 Gusht​


Ngjarje​


Zhak Kartier

Mbreti Çarlsi II i Anglisë


Lindje​


Vdekje​

 

24 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

24 Gusht​


Ngjarje​

Lindje​

Vdekje​

Festa dhe përvjetore​

Dhe ne 93 linda un ?
E paske harru me e shkrujt ?
 

25 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

26 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

27 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

28 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​

 

29 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​


Ingrid Bergman


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

30 Gusht​


Ngjarje​


Lindje​


Vdekje​


Festa dhe përvjetore​

 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.