Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ke vleresoni me teper: drejtesine apo meshiren?

Anabela

____??____LarGuaR____?
Kontributor
Regjistruar më
Jan 31, 2018
Mesazhe
21,438
Ke vleresoni me teper drejtesine apo meshiren:

Une mendoj se i vleresoj te dyja pastaj kjo ka te boje ma teper dhe me karakterin e njeriut.
Vleresojme drejtesine por ama sduhet te harrojme edhe meshiren.
Veshtir ti ndash nga njera-tjetra.
Ju si mendoni??
 
Meshira nuk me pelqen si fjale, do preferoja faljen. Drejtesia eshte parim qe perpiqem ta ruaj. :)
 
Ne fakt Kur them meshiren e perkufizoj ne gjuhen popullore por qendron kjo qe thua ti.☺️
 
Pergjithesisht jam person i drejte por dhe shume humane.Fal shume por nuk harroj ta perforcoj asnjehere:qe e drejta eshte kjo pavarsishte se une po te fal a ku di une
 
Meshira eshte shum e ulet ska lidhje sjemi ngjykate aty je i detyrum me i kerku meshire gjykatsit ?

Drejtesine
 
Meshiren.
Drejtesine e vendos Zoti.
Ai eshte drejtesia,une jam qenie si te tjeret.
Nuk me takon mua ta luaj kte rol.
 
Drejtesine ....Meshira nuk eshte ne karakterin tim
 
DREJTESINE pa e menduar dy here!
Padrejtesia ma vdes miresine e shpirtit ?
 
Ne vartesi te situatave do i vleresoja te dyjat ama pervec drejtesise ,ndjenjat e meshires apo dhimbshmeris per personat e aferme eshte shpeshhere e thelle e butesia e zemres nuk te le me zgjedh drejtesin por mbrojtjen ose meshiren per te ?
 
Ne vartesi te situatave do i vleresoja te dyjat ama pervec drejtesise ,ndjenjat e meshires apo dhimbshmeris per personat e aferme eshte shpeshhere e thelle e butesia e zemres nuk te le me zgjedh drejtesin por mbrojtjen ose meshiren per te ?
Miti i sizifit
nga Albert Camus

Më të mirët midis njerëzve që besojnë te amshimi i kap ndonjëherë një frikë plot respekt dhe mëshirë para mendjeve që mund të jetojnë me një përfytyrim të tillë të vdekjes.
Por, megjithatë, këto mendje gjejnë aty forcën dhe përligjjen e tyre.
Fati ynë është përballë nesh dhe ne e provokojmë atë.
Më shumë nga ndërgjegjja sesa nga krenaria për gjendjen tonë të parëndësishme.
Ne, gjithashtu, kemi ndonjëherë mëshirë për vetveten.
Kjo është e vetmja mëshirë që na duket e pranueshme: një ndjenjë që, ndoshta nuk e kuptoni aspak dhe që nuk ju duket burrërore.
Megjithate, janë të gjitha ndjesitë që plotësojnë njerëzimin...
 
Drejtësinë
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.