Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kush janë dhe me çfarë merren njerëzit që kanë inteligjencën më të lartë se Ajnshtajni

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Kush janë dhe me çfarë merren njerëzit që kanë inteligjencën më të lartë se Ajnshtajni​


Kush janë dhe me çfarë merren njerëzit që kanë


Që të konsiderohesh zyrtarisht gjeni, të duhet një IQ(koeficenti i inteligjencës) të paktën 140, por ja që këtë shans s'e kemi të gjithë. Testet e inteligjencës kanë provuar se IQ e Albert Ajnshtajn ishte 160, por nëpër botë ka njerëz të tjerë të e kanë më të lartë dhe kanë zgjedhur të bëjnë një jetë të thjeshtë, pavarësisht gjenialitetit të tyre.

1. Jacob Barnett — IQ 170
Kush janë dhe me çfarë merren njerëzit që kanë


Ky djalë është rreth 21-vjeç dhe deri tani ka publikuar kërkimet e tij në fizikë që para të 20-ve. Sot është student i doktoraturës në qendrën e famshme kërkimore të Perimeter Institute for Theoretical Physics.

2. Judit Polgár — IQ 170
Kush janë dhe me çfarë merren njerëzit që kanë

44-vjeçarja nga Hungaria njihet si lojtarja më e mirë e shahut e të gjitha kohërave. Deri tani ajo ka fituar 11 kampionate botërore në shah dhe është e vemja grua që e ka bërë këtë. Nga bota e shahut 44-vjeçarja u tërhoq në 2014-ën.

3. Rick Rosner — IQ 192
Kush janë dhe me çfarë merren njerëzit që kanë

Personalitet televiziv. Rick është 60 vjeç dhe në 30 testet e inteligjencës ai kishte IQ më të lartë në 20 prej tyre. Eshtë i njohur për punën në televizion, por kohën e lirë ia dedikon fizikës dhe matematikës.

4. Evangelos Katsioulis — IQ 198
Kush janë dhe me çfarë merren njerëzit që kanë



45-vjeçari grek me IQ 198 punon si psikiatër pasi u diplomua në filozofi. Ai gjithashtu është themeluesi i grupit AAAA.GR, organizatë e cila mbështet fëmijët me dhunti të veçanta në Greqi.

5. Chris Langan — IQ 195-210
Kush janë dhe me çfarë merren njerëzit që kanë

68-vjeçari bën pjesë në grupin e njerëzve më të zgjuar në botë, por puna që ka zgjedhur të bëjë është të kujdeset për kuajt. Eshtë publikues i disa librave, por në të njëjtën kohë gjatë jetës së tij ka bërë punë nga më të ndryshmet, përfshi këtu edhe si punonjës në klube nate.

6. Edith Stern — IQ 200-205
Kush janë dhe me çfarë merren njerëzit që kanë

68-vjeçarja që kur ishte 5-vjeç iu nënshtrua testit të inteligjencës dhe rezultoi se IQ e saj ishte 205. Në moshën 12-vjeçare ajo ishte më e vogla e diplomuar në universitetin e Florida-s. Më vonë, jepte mësim në lëndën e Matematikës në Michigan State University dhe para se të mbushte 20-vjeç punonte për IBM. Sot, zotëron mbi 100 patenta në Amerikë për shpikjet e saj në lidhje me teknologjinë.

Burimi: Bright Side
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.