Lajme te cuditshme!

CIBOX

Kontributor
Mesazhe
225
Ju ftoj të lini këtu lidhje nga lajme që ju habisin (për arsye të ndryshme), nga mediat shqiptare apo ato në botë. Lajme shumë interesante, lajme që ju duken qesharake, gabime në lajme apo fake news.

Një Husky që ecën në ujë në Alaska.

Imazhi është marrë pas reshjeve të mëdha mbi një liqen të ngrirë të Alaskës!37906
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

CIBOX

Kontributor
Mesazhe
225
Interneti luan një rol të jashtëzakonshëm në jetën e njerëzve. Falë kësaj, ne njohim shumë gjëra, ngjarje dhe njerëz të pazakonshëm. Prapëseprapë, nganjëherë ndeshemi me gjëra vërtet të çuditshme që është e vështirë të besosh.
Janë disa fotografi që shumë njerëz i kanë shpërndar dhe janë shumë të çuditshme sa shumë prej tyre nuk kuptohen, shkruan Bright Side transmeton Indeksonline.

Nëse je i mirë në puzzles detektiv, përpiquni të kuptoni se foton pa e lexuar përshkrimin!
Kjo është një figurë e bërë nga kocka të thata të rrezeve ose patina.

Llloj i këpurdhave që shfaqet në Pranverë

Shkencëtarët thonë se këto fenomene quhen “vezë detare jovertebrore”

Kjo është një jastëk ku ju mund të pushoni ballin tuaj mbi të ndërsa përdorni pajisjet.

Një shenjë e çuditshme rrugore

Është një peshk Garra – një peshk nga familja Cyprinidae që u zbulua kohët e fundit

Kjo lëng shtëpiak u fermentua dhe u kthye në uthull.Mvcoderma aceti e njohur edhe si “nëna e uthull”, u formua brenda

Gjetur në Kinë: ushqimor, i ëmbël, i ngjashëm me huallin
 

CIBOX

Kontributor
Mesazhe
225
Video/ Gomari këndon bashkë me pronarin këngën e Lion King “The Circle of Life

 

CIBOX

Kontributor
Mesazhe
225
Ndalon ne semafor Fatos Nano me te shoqen. Aty i afrohet një lypsar qe i lyp lek..
Fatos Nano e pyet lypsarin: A pi alkool ti?
Jo! -i thot lypsari.
Po kumar a luan?
Jo! -i thot lypsari.
A vjedh? - vazhdon F.Nano
Jo! -i pergjigjet lypsari..
Fatos Nano ashtu si ishte kthehet nga e
shoqja edhe i thote:
A e sheh moj grua si perfundon kur ske vese.

38164
 

CIBOX

Kontributor
Mesazhe
225
Pse japonezët janë më të zhvilluar?

1- Në Japoni nga klasa e parë deri në klasën e gjashtë, mësohet një lëndë që quhet ”Rruga për tek Morali”, ku nxënësit mësojnë për sjelljet me njerëzit.

2- Nuk ka ngelje nga klasa e parë deri në klasën e tetë, pasi qëllimi në këtë periudhë është edukimi, ngulitja e koncepteve dhe formimi i personalitetit dhe jo thjesht mësimdhënia.

3- Edhe pse japonezët janë ndër njerëzit më të pasur në botë nuk kanë shërbyes që kujdeset për punët e shtëpisë siç e kanë një pjesë e botës së pasur, por babai dhe nëna janë përgjegjës për shtëpinë dhe fëmijët.

4- Nxënësit japonezë pastrojnë shkollat e tyre çdo ditë një çerek ore së bashku me mësuesit e tyre, kjo bën të mundur përgatitjen e një brezi modest dhe që kujdeset ndaj pastërtisë.

5- Nxënësit japonezë marrin me vete çdo ditë në shkollë furçën e dhëmbëve dhe i pastrojnë dhëmbët e tyre pas çdo ushqyerje, gjë që bën të mësojnë ruajtjen e shëndetit që në moshë të vogël.

6- Drejtorët dhe mësuesit e shkollave ushqehen gjysëm ore para se të ushqehen nxënësit, për të qenë të sigurtë në sigurinë e ushqimit që konsumohet, sepse ata i konsiderojnë nxënësit e ardhmja e Japonisë dhe duhet shtuar ruajtja e kujdesit ndaj tyre.

7- Pastruesit e ”rrugëve” në Japoni quhen ”inxhinierë të shëndetit” ku rroga e tyre varion nga 5000 deri në 8000 dollarë amerikanë në muaj dhe pranimi i tyre në punë kalon në disa provime me shkrim dhe me gojë.

8- Ndalohet përdorimi i celularëve në trena, restaurante dhe vende të mbyllura dhe në vend të ”silent” është e shkruar ”moral”.

9- Çdokush që shkon për të ngrënë në restaurante nuk merr më shumë se sa ka nevojë dhe asnjeri nuk lë ushqim në pjatë.

10- Mesatarja e vonimit të trenave në Japoni është 7 sekonda në vite, kjo tregon se japonezët janë popull që e vlerësojnë shumë kohën dhe kujdesen për orët, minutat dhe sekondat.

Në Japoni…
Ai që vjen herët në punë e lë makinën e tij larg në parking, me qëllim që ata që vijnë më vonë të kenë mundësi të arrijnë orarin e punës pa probleme.

Në Japoni…
Në hyrje të kryeqytetit Tokyo ndodhet një banderolë e madhe ku në të është shkruar ”O njeri, mendo për të shpikur”!
 

CIBOX

Kontributor
Mesazhe
225
DEEPFAKE

E cuditshme se si nje person mund te imitoje fytyrat e Tom Cruize etj, madje as nuk dallohet fare..

 

CIBOX

Kontributor
Mesazhe
225
Nje murg i mumifikuar rreth 100 vjet me pare u be lajm ne faqet e para te portaleve ane e mbane botes.
Sipas disa budisteve, ai eshte akoma i gjalle dhe eshte ne gjendje te thelle te meditimit. Trupi u gjet ne periferi te Ulaanbaatar, Kine. Besohet se klima e ftohte e rajonit ka ruajtur trupin i cili u gjet ne gjendje te mire, i mbeshtjelle me nje lekure Zebre. Prane trupit, u gjet nje cope leter me tekst te lashte kinez qe u perkthye "Me zgjoni kur Juventusi te fitoje Championsin"


39008
 

molecule

{true ? false}
Mesazhe
4,526
Location
127.0.0.1
Nje murg i mumifikuar rreth 100 vjet me pare u be lajm ne faqet e para te portaleve ane e mbane botes.
Sipas disa budisteve, ai eshte akoma i gjalle dhe eshte ne gjendje te thelle te meditimit. Trupi u gjet ne periferi te Ulaanbaatar, Kine. Besohet se klima e ftohte e rajonit ka ruajtur trupin i cili u gjet ne gjendje te mire, i mbeshtjelle me nje lekure Zebre. Prane trupit, u gjet nje cope leter me tekst te lashte kinez qe u perkthye "Me zgjoni kur Juventusi te fitoje Championsin"


View attachment 39008
Loddddddddd 😂😂 😂 😂 😂 😂 😂

Jam i sigurte qe edhe posht asaj te juves ka cituar:
Gjithashtu me zgjoni edhe kur Gimi te kthehet serisht.
 
Top