Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Mjekime Popullore

ANABELA

<>_I’m_ReallY_NoT_FakE<>
VIP I FORUMIT
PRINCESS
Regjistruar më
Jul 21, 2018
Mesazhe
11,729
Pëlqime
23,628
Pikë
113
Mosha
28
Shume mjekime popullore
Eshte vertetuar se kane bere shume efekt:
Nese dini ndonje kure,mund
Ta ndajme bashke?
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Zap

NEVER GIVE UP
VIP I FORUMIT
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jul 26, 2018
Mesazhe
3,046
Pëlqime
2,832
Pikë
113
Voj cannabisi per diabet , ankth , rregullim gjumi , migrene , ndihmon ne cdo gje :thumbsup:
 

ANABELA

<>_I’m_ReallY_NoT_FakE<>
VIP I FORUMIT
PRINCESS
Regjistruar më
Jul 21, 2018
Mesazhe
11,729
Pëlqime
23,628
Pikë
113
Mosha
28
E paske kap me kanabisin ti or cune.
Po cfare mjekimi eshte kanabisi amon dhe ti.
??
 

Zap

NEVER GIVE UP
VIP I FORUMIT
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jul 26, 2018
Mesazhe
3,046
Pëlqime
2,832
Pikë
113
e kam fakt te bame prandaj e suportoj kaq shume :)
 

ANABELA

<>_I’m_ReallY_NoT_FakE<>
VIP I FORUMIT
PRINCESS
Regjistruar më
Jul 21, 2018
Mesazhe
11,729
Pëlqime
23,628
Pikë
113
Mosha
28
Aha kjo eshte tjeter gje
??
 

Nete2

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jul 24, 2018
Mesazhe
2,641
Pëlqime
269
Pikë
63
Location
Tiranë
Website
netedy.com
Mjekime popullore me bazë limoni për shëndetin tuaj

Ka një numër shumë të madh të mjekimeve me bazë limoni, që këshillohet t’i përdorni si mjekime popullore. Lëngu i limonit furnizon trupin me vitaminë C dhe B, si dhe me minerale si: kalciumi, fosfori dhe magnezi.

Limoni ka edhe efekt antibakterial. Duhet të keni parasysh të zgjidhni limona të verdhë, që nuk kanë reflekse me ngjyrë jeshile.

Vlerat e limonit fillojnë të humbasin pas një jave, nëse i mbajmë në temperaturën e ambientit. Nëse i mbajmë në frigorifer, vlerat e tyre zgjasin më tepër (2-3 javë). Mjekimet popullore me bazë limoni janë:

Temperatura. Pini ujë të ngrohtë me limon kur duhet të ulni temperaturën. Lëngu ndihmon në uljen e saj, duke rritur djersitjen.

Infeksionet në grykë. Limoni ofron avantazhe antibakteriale, që ndihmojnë në trajtimin e infeksioneve të grykës. Pini një gjysmë gote lëng limoni para se të flini.

Dhembja e grykës. Zbutni dhimbjen e grykës, duke pirë një lëng limoni, shoqëruar me një lugë mjaltë. Për të bërë një shurup kurativ përzieni 4 lugë lëng limoni, një filxhan mjaltë dhe gjysmë gote vaj ulliri. Ngrohni përzierjen për 5 minuta dhe më pas hani nga një lugë çdo 2 orë.

Probleme në rrugët e frymëmarrjes. Trajtoni problemet e frymëmarrjes duke pirë ujë me limon, një mjekim ky që mund të ndihmojë një person që vuan nga astma, të marrë frymë më mirë.

Problemet e tretjes. Përzieni lëngun e limonit me ujë të ngrohtë për të trajtuar problemet e tretjes si: djegie të stomakut, parazitët, të vjellat dhe fryrjet.

Plagët e vogla. Ju mund të ndaloni hemorragjinë dhe të disinfektoni plagë të vogla, duke aplikuar mbi to një sasi të vogël lëngu limoni. Kjo edhe mund të shkaktojë pak djegie, por është në të mirë të shëndetit tonë.

Gjakrrjedhja nga hundët. Hidhni lëngun e limonit në një copë prej pambuku dhe e vendosni me kujdes tek hunda, kur është duke ju dalë gjak.

Kuroni reumatizmin. Meqenëse limoni përmban sasi diuretike, mund të përdoret për të kuruar reumatizmin dhe artritin. Për më tepër ai ndihmon në eliminimin e baktereve nga trupi.

Lëkura e fytyrës. Limoni mund të rinojë lëkurën e fytyrës. Lëngu ndihmon edhe në luftimin e shenjave të plakjes, si pikat e zeza apo rrudhat. Mjafton të lyeni fytyrën me lëngun e një gjysmë limoni të përzierë me një lugë mjaltë dhe ta lini të veprojë për 10-15 minuta.

Dhembja e dhëmbëve. Vendosni lëng të freskët limoni mbi dhëmbin që ju dhemb, për të hequr dhembjen.

Gjakderdhja nga mishrat e dhëmbëve. Masazhoni me lëng limoni mishrat, për të ndaluar gjakrrjedhjen. Lëngu mund të heqë edhe erën e keqe që shkaktohet nga mishrat e dhëmbëve./BalkanWeb/
 

Alboy

Po te peshtyva ste lepij me..................
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nov 26, 2017
Mesazhe
5,305
Pëlqime
7,657
Pikë
113
LImoni Ka ne perberjen e tij me shumice Vitaminen C
mos harro ta shkruash kte ne materialin qe kle kopjuar
 

Nete2

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jul 24, 2018
Mesazhe
2,641
Pëlqime
269
Pikë
63
Location
Tiranë
Website
netedy.com
Lëngu i limonit furnizon trupin me vitaminë C dhe B, si dhe me minerale si: kalciumi, fosfori dhe magnezi.
LImoni Ka ne perberjen e tij me shumice Vitaminen C
mos harro ta shkruash kte ne materialin qe kle kopjuar
Zoteri i nderuar, ne fund te postimit eshte cituar burimi i informacionit.
 

ANABELA

<>_I’m_ReallY_NoT_FakE<>
VIP I FORUMIT
PRINCESS
Regjistruar më
Jul 21, 2018
Mesazhe
11,729
Pëlqime
23,628
Pikë
113
Mosha
28
Nje lrej ketyre eshte edhe xhinxheri
Gje qe perfaqeson shume vlera. Perdoret si caj zakonisht per grip,veshka,infeksione,etj.
 

ANABELA

<>_I’m_ReallY_NoT_FakE<>
VIP I FORUMIT
PRINCESS
Regjistruar më
Jul 21, 2018
Mesazhe
11,729
Pëlqime
23,628
Pikë
113
Mosha
28
Boronica e thate eshte kuruese per infeksionet urinare,eshte lengu i qepes,kamomili,trendafili i eger,gjethet e dafines ne forme caji,sherbejne shume kur jeni me rruf etj.
 

ANABELA

<>_I’m_ReallY_NoT_FakE<>
VIP I FORUMIT
PRINCESS
Regjistruar më
Jul 21, 2018
Mesazhe
11,729
Pëlqime
23,628
Pikë
113
Mosha
28
Po ka nigju por se di se sa e vertet eshte😜
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top