• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.
  • Kerkojme ndjese per problemet qe mund te keni hasur me postimet e meparshme. Forumi eshte azhornuar me funksione te reja. Eshte e nevojshme te ri-vendosni foto e profilit nga e para! Argetim te kendshem ne NETEDY.COM!

NASA leshon InSight per te studiuar brendesine e Marsit

Seyfert

VIP
VIP i Forumit
Mesazhe
4,257
Mosha
35
Location
Prague
1526925205985.png
Misioni i NASA’s InSight ose ( Eksplorimi i Brendshem i Marsit duke perdorur Investigime Sizmike, Gjeodosi dhe Transport te Nxehti ) u leshua me 5 maj nga Baza e Forcave Ajrore Vanderberg, Calforni-SHBA, duke u bere misioni i pare nderplanetar te leshohet nga bregdeti perendimor.

Me leshimin e suksesshem te tij, ekipi InSight i NASA-s tani eshte duke u fokusuar ne udhetimin gjashte mujor. Gjate fazes se udhetimit te misionit, inxhinieret do te kontrollojn nensistemet e anijes dhe instrumentet shkencore, duke u siguruar qe instrumentet dhe antenat e tyre solare orientohen sic duhet, duke ndjekur trajektoren e saj dhe duke kryer manovra per ta mbajtur ate ne rrjedhe.

InSight do te investigoj brendesine e planetit Mars, duke perdorur instrumentet sizmike te ngjashme me ato te tokes. Ai do te studioj termetet marsiane per here te pare ne nje planet tjeter pervec planetit tone, duke na dhene te dhena mjaft te vlefshme rreth Marsit, si u formuar ai dhe te gjithe planetet tokesor te sistemit tone diellor.

 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Seyfert

VIP
VIP i Forumit
Mesazhe
4,257
Mosha
35
Location
Prague
Ka nisur numerimi perseprapthi per InSight.
Ulja ne planetin Mars eshte parashikuar me 26 Nentor ne oren 21:00.InSight do te investigoj brendesine e planetit Mars, duke perdorur instrumentet sizmike te ngjashme me ato te tokes.


Sfida qe Insight pritet te kaloje do te jete ajo qe NASA e quan 7 minuta ne terr, qe lidhet me kohen kur Insight do te futet ne atmosferen marsiane e deri ne uljen e saj.
Per me teper shikoni videot e mesiperme.

PS:Shpresojme qe misioni te dale me sukes :)
 

Seyfert

VIP
VIP i Forumit
Mesazhe
4,257
Mosha
35
Location
Prague
47112785_2018064448231853_934551640562728960_o.jpg
Pas uljes ne planetin mars Insight ben foto te diellit :)
 
Last edited:
Top