Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Peticion per Toponimet Shqiptare

Jupiter666

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Gush 10, 2020
Mesazhe
3,760
Kemi kohe qe e mendojme se bashku me grupin tone qe ka synim me rujt trashigimine, kulturen dhe me ba te mundur rikthimin e toponimeve ne gjuhen shqipe.

psh mund te filloj une me disa qytete, kush ka dijeni per toponime qe nuk jane ne gjuhen shqipe ti sjelli ketu.

  • velipoje
  • kucove
  • novosele
  • corovode


sillini ne dijenine tuaj toponime qe nuk jane ne gjuhen shqipe

dhe cili mund te jete topnomi i sakte shqip
 
asht toponim sllav?

ato qe ke permendur ti me lart jane toponime skllave. Por persa i perket emrit mirdita nuk e kam hasur ndonjehere ne ndonje liste toponimi skllav edhe skam info
 
ato qe ke permendur ti me lart jane toponime skllave. Por persa i perket emrit mirdita nuk e kam hasur ndonjehere ne ndonje liste toponimi skllav edhe skam info
Jo gjithmone jane toponime sllave. Per te bere shpjegimin e emrit te nje vendi, duhet gjurmuar etimologjia(prejardhja) e fjales(emrit). Shpesh nje ndarje e emrit mund te na surprizoje ne kuptim.
Psh emri "Aleksander" e ka prejardhjen nga shqipja e lashte. Ajo derivon nga emri "Iskander" qe dmth shkanderr(shkendije, i ndritur) Nese e ndajme emrin Aleksander ne pjeseza, del edhe kuptimi.

A(eshte/asht)le(lindur)[k]sander/skander(i ndritur)
 
  • Pëlqej
Reactions: Mia
Jo gjithmone jane toponime sllave. Per te bere shpjegimin e emrit te nje vendi, duhet gjurmuar etimologjia(prejardhja) e fjales(emrit). Shpesh nje ndarje e emrit mund te na surprizoje ne kuptim.
Psh emri "Aleksander" e ka prejardhjen nga shqipja e lashte. Ajo derivon nga emri "Iskander" qe dmth shkanderr(shkendije, i ndritur) Nese e ndajme emrin Aleksander ne pjeseza, del edhe kuptimi.

A(eshte/asht)le(lindur)[k]sander/skander(i ndritur)
Ke te drejte ne kete qe thua por shumica e toponimeve qe kam pa per emrat e vendeve sidomos per veriun jane toponime skllave . Por jo te gjitha. U shpreha per emrat qe ishin permendur me lart.
 
ato qe ke permendur ti me lart jane toponime skllave. Por persa i perket emrit mirdita nuk e kam hasur ndonjehere ne ndonje liste toponimi skllav edhe skam info
ideja asht me sjell toponime sllave qe kane ngel ne territoret shqiptare qe nga pushtimi i simeonit e dushanit
 
  • Pëlqej
Reactions: Mia
Ke te drejte ne kete qe thua por shumica e toponimeve qe kam pa per emrat e vendeve sidomos per veriun jane toponime skllave . Por jo te gjitha. U shpreha per emrat qe ishin permendur me lart.
Eshte e vertete qe ka edhe toponime te huaja, pushtimi i gjate nga Serbo/Malazezët ka lene gjurme ne emra fshatrash edhe qytetesh(marr parasysh edhe qytetet qe aktualisht nuk jane brenda Shqiperise dhe Kosoves).
 
  • Pëlqej
Reactions: Mia
Eshte e vertete qe ka edhe toponime te huaja, pushtimi i gjate nga Serbo/Malazezët ka lene gjurme ne emra fshatrash edhe qytetesh(marr parasysh edhe qytetet qe aktualisht nuk jane brenda Shqiperise dhe Kosoves).
E mira e te mires duhej qe keto toponime te zevendesoheshin me emra shqiptar .
 
E mira e te mires duhej qe keto toponime te zevendesoheshin me emra shqiptar .
per kte kena mendu me ba peticion

sepse ne shohim qe fqinjet tane kane zhduk te gjitha toponimet shqiptare ne territoret e veta, te njejten gje duhet te bejme edhe ne ….
 
  • Pëlqej
Reactions: Mia
per kte kena mendu me ba peticion

sepse ne shohim qe fqinjet tane kane zhduk te gjitha toponimet shqiptare ne territoret e veta, te njejten gje duhet te bejme edhe ne ….
E drejte pasi ne keto territore nuk ka as popullesi te huaj.
 
Emri Corovoda-ka origjine sllave.(Po mendohet te mbeh ndryshe,sme kujtohet se si)
Cerna-voda qe do te thot uji i zi.
Ne corovode eshte dhe nje fshat gjithashtu me emrin Uji i Zi por ne shqip.
 
Emri Corovoda-ka origjine sllave.(Po mendohet te mbeh ndryshe,sme kujtohet se si)
Cerna-voda qe do te thot uji i zi.
Ne corovode eshte dhe nje fshat gjithashtu me emrin Uji i Zi por ne shqip.
sakte
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.