• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Pse është i rendesishem Jupiteri për planetin Tokë

Seyfert

https://www.nasa.gov/
VIP i Forumit
Mesazhe
2,144
Likes
4,296
Location
Prague
#1
1523040076815.png
Pse është i rendesishem #Jupiteri për planetin #tokë

Planeti Jupiter është larg Tokës më shumë se 588 milionë kilometra.

Graviteti i gjigantit të gazit është aq i fortë sa ndërron kahun e kometave dhe asteroideve që do ta godisnin tokën.

Graviteti i fuqishëm i Jupiterit ka ndikuar në klimën e Tokës mijëra vjet më herët krijoi kushtet e nevojshme për jetë.

Graviteti i Jupiterit, i cili është 2.5 herë më i fuqishëm se ai i Tokës, është në gjendje të lëvizë gjithë planetët në sistemin diellor. Kjo do të thotë se, pavarësisht sesi Jupiteri “bashkëpunon” me Tokën, orbita e planetit tonë dhe klima do të ishin ndryshe nëse nuk do të ekzistonte graviteti i këtij planeti.