• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.
 • Kerkojme ndjese per problemet qe mund te keni hasur me postimet e meparshme. Forumi eshte azhornuar me funksione te reja. Eshte e nevojshme te ri-vendosni foto e profilit nga e para! Argetim te kendshem ne NETEDY.COM!

Si ta menaxhoni buxhetin shtëpiak

Juno

VIP
Staff member
VIP i Forumit
Mesazhe
4,778
Mosha
35
Location
Prague
Buxheti është një plan që bëhet për menaxhimin më të lehtë të fondeve tuaja.

Ai mund t’ju ndihmojë në këto mënyra:


 • sheh se si i shpenzoni paratë dhe sa shpenzoni për një periudhë të caktuar kohore,
 • planifikon kursimet që do t’ju duheshin në rast të situatave të paplanifikuara, dhe
 • merr vendime të përditshme për paratë tuaja si dhe vendime për të ardhmen, duke monitoruar ndryshimet në statusin tuaj financiar.
Një buxhet mund t’ua paraqesë një pamje të përgjithshme të statusit tuaj financiar dhe t’ju ndihmojë t’i kontrolloni financat në të ardhmen. Edhe pse secili person ka status të ndryshëm financiar, gjithë buxhetet bazohen në idenë e njëjtë: t’i shlyejnë borxhet, t’i ruajnë paratë për situata të papritura dhe të kenë disa para shtesë për të shpenzuar.

Në mënyrë që të krijoni një buxhet, ju duhet të dini:

 • sa para do të keni në periudhën e caktuar – të HYRAT tuaja,
 • sa para do të harxhoni në periudhën e caktuar – SHPENZIMET tuaja, dhe
 • si mund ta bëni një balancë midis shprehisë për të konsumuar dhe situatave të paparashikuara dhe si mund të merrni më të mirën nga paratë tuaja.
Në mënyrë që të përcaktoni të hyrat tuaja, ju duhet të kontrolloni lëvizjet e të hyrave tuaja në raportin mujor të llogarisë bankare. Pastaj të kontrolloni shpenzimet tuaja mujore. Këto mund të ndahen në tri lloje: shpenzimet fikse, shpenzimet e ndryshueshme dhe të qëllimshme. Në mënyrë që t’ju ndihmojmë t’i merrni vendimet e duhura, na lejoni t’ju shpjegojmë më shumë për atë se çfarë do të thotë secili shpenzim.

Shpenzimet fikse janë të rregullta dhe pak a shumë të pandryshueshme çdo muaj. Ato janë, ndër të tjera, qiraja, fatura e televizionit, internetit, pastrimi, shpenzimet për semestrin në universitet,
pagesa mujore për çerdhe, këstet e kredisë, këstet e sigurimit, etj.

Shpenzimet e ndryshueshme janë gjithashtu të rregullta. Por shuma e tyre ndryshon. Ato janë, për shembull, shpenzimet e ushqimit, rrymës, ngrohjes, ujit, apo shpenzimet e telefonit.

Shpenzimet e qëllimshme janë shpenzime që i zgjidhni lirisht dhe për të cilat duhet të keni kontroll të veçantë. Këto përfshijnë argëtimet, veshmbathjet dhe shpenzimet për blerjen e dhuratave.

Kursimi i parave nuk mund të konsiderohet shpenzim, sepse këto janë para që do t’i përdorni në të ardhmen, apo të cilave do t’ju rritet vlera në rast se janë depozituar në llogarinë e kursimeve në ndonjë bankë.

Funksioni themelor i buxhetit është t’ju mundësojë të krahasoni shpenzimet dhe të hyrat. Shpenzimet e planifikuara janë në kolonën e parë, shpenzimet aktuale mujore janë në të dytën. Në fund të muajit ju mund t’i krahasoni shpenzimet e planifikuara dhe aktuale që do t’ju mundësonte të analizonit ecurinë e fondeve tuaja. Kjo është ajo se si një buxhet tregon se ku janë harxhuar shumica e parave tuaja, që do të thotë, ku mund të kurseni para. Nga ana tjetër, ju gjithashtu do të keni kënaqësinë personale, sepse do të shihni se keni arritur të kurseni para rreth diçkaje. Në rast se vini në konkluzionin se jeni duke harxhuar më shumë seç duhet, atëherë duhet të gjeni një mënyre të ulni shpenzimet tuaja të ndryshueshme dhe të qëllimshme.
Ju do të befasoheni se sa shumë para harxhoni dhe në çfarë aktualisht i shpenzoni paratë tuaja.

Këto shpenzime, të cilat duken si shpenzime të vogla të qëllimshme, mund të rriten në mënyrë dramatike gjatë vitit.

Në mënyrë që efektivisht të menaxhoni paratë tuaja çdo muaj ju duhet të veproni kështu:

 • caktoni shuma fikse për ju dhe familjen tuaj,
 • bëni listat e blerjes,
 • blini kur ka lirime,
 • krahasoni çmimet,
 • planifikoni më herët blerjet e mëdha,
 • së pari paguani faturat,
 • në rast se fitoni më shumë para një kohë, përpiquni t’i rrisni kursimet,
 • mos i “zbukuroni“ numrat, por llogarisni realisht situatën tuaj aktuale.
 • është me rëndësi të bëni një buxhet të aplikueshëm për një periudhë më të gjatë kohore,
 • përcillni buxhetin tuaj gjatë një muaji dhe përshtatni buxhetin ndryshimeve në të hyra dhe shpenzime,
 • përfshini anëtarët tuaj të familjes në planifikimin e buxhetit, në mënyrë që ta kuptojnë edhe ata planifikimin e buxhetit dhe përgjegjësinë e tyre personale.
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Dorina

Kf Kukēsi
Staff member
Administrator/e
VIP i Forumit
Mesazhe
11,447
Mosha
26
Location
Tiranë
Me pagat që marrim ne..ah spo e them fare mendimin tim.
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP i Forumit
Mesazhe
3,501
te besh 1 jete te qete dori te pakten ne tr per mua << meqe kam jetuar ne tr gjate masterit >>

holle holle me duhesh

200 . 000 gasonierja tek rruga e dibres ne muaj jetoja vetem << fakultetin e kisha ne q,s,u,t>>
60.000 drita uje
25-26 000 leke fotokopkje e leksione ne muaj
dhe nji 10.000 ne dite per mua

Perfshij ketu. 1 pakete ushqim se jetoja vetem, kafe

etj etj

kshu qe holle holle 1 qeraxhi ne te tirane e do te kete 1 pune me nji 500.000 ne muaj
prandaj shumica e studenteve rrine nga 2-3 vete ne shtepi se ndajne qerane
 

Iva

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
4,432
Mosha
31
Kam vene re se me reoga buxhetori ja del me mire me planifiku te ardhura shpenzime sesa kur nuk i ke rrogat e permuajsme.Shumica prej familjeve shqiptare nuk punojne sistematikisht dhe smund te bejne nje planifikim te te ardhurave dhe shpenzimeve.Megjithate ka familje heroina qe ja dalin sh mire dhe 👏
 
Top