Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Si te beni nje Windows10 USB Bootable.

VAGABONDII

Ske pse trego kush je, jeta te ben ta tregosh ate!
ANETAR ✓
Regjistruar më
Apr 7, 2019
Mesazhe
1,136
Pëlqime
1,442
Pikë
113
Location
ktu pra
Qe nje Windows10 te instalohet duhet te kete nje Medium ( CD,USB) qe duhet te behet(Bootable) i Startueshem me futjen e Mediumit ne PC si CD apo USB.
Ne shume raste duhet te instalohet ndonje Program qe ta bej ate te Startueshem.---->
Cdo te thote te Startueshem-----
-> Ne mund te shkarkojme cdo program dhe ta hedhim ne nje USB apo CD por ai nuk starton automatikisht, ose duhet neve ta Klikojme, qe ai te Startoje. Me Sistemet e reja nuk e lejojne qe te Instalohen Programet e versioneve te vjetra siper atyre qe kemi ose ne gjuhen Kompjuterike "Upgrade, qe do te thote qe Systemi nuk e lejo ta Instalosh, qe do te thote duhet te kesh nje Medium Bootable qe me startimin e PC te startohet Automatikisht"<--
Po si mundemi ta bejme kete. Fare e thjesht.

1. Tek Menyja Start keni nje dritare ku mund te kerkoni ne PC dhe aty shkruani "cmd"
2 .Pastaj me te djathten e Maus klikoni ta hapni si Administrator
  1. Shkruani "Diskpart"
  2. "List Disk" --> por me pare fusni ne PC ,USB tuaj qe doni ta beni Bootable.
  3. Pastaj "Select disk 9" dhe ne vend te # duhet te vini nr qe tregon ne Display ne cilin nr eshte renditur USB juaj psht 9
  4. "cleane" qe te instalojme duhet ta pastrojme Mediumin qe te kete vend per Filet qe do hedhim
  5. "create partition primary" qe do te thote qe ne duhet te krijojme nje Partition ose me mire te themi te krijojme nje Volum qe te mund te hedhim Filet qe duam ti Instalojm
  6. "select Partition 1" ate qe sapo krijuam
  7. "active" Partitionin qe sapo krijuam duhet ta bejme Aktiv///// Ne gjuhen Shqipe duhet ti ndezim Motorret ( Hahahahahaha)
  8. "format quick fs=fat32" qe te kemi nje Volum te paster qe kemi krijuar duhet ta formatojme ate per kete e bejme dhe Format
11 ."assign" Volumi ose Partitioni qe kemi krijuar duhet ti japim nje Shkronje dhe kete ja japim me kete Urdher
12. Tani beni Kopy Paste Windows 10 File qe keni shkarkuar ---->> tek USB qe krijuam. dhe kaqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq

Pastaj fikeni PC dhe beni Startimin nga USB dhe te tjerat do ua shpjegojme poqese keni ndonje pyetje, Befshi qejf me Systemin Windows 10.
Ps: pyetjet jane te lejueshme dhe pa Leke hahahahahaha , Dite te mbare
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

ANABELA

<>_I’m_ReallY_NoT_FakE<>
Staff member
ADMIN
Regjistruar më
Jul 21, 2018
Mesazhe
11,472
Pëlqime
22,928
Pikë
113
Mosha
28
Ahaahahahhaahhaahhaahha u jallaaaa jo ri se ka lug per at pune.😂😂😂😂😂
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top