• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Takimi i pare me kompjuterin dhe internetin

U

Universal

Guest
Duke qene se jemi teper virtual mendova te hapja nje teme "sociale" ne forum ;) ..
Po bej disa pyetje...

1. Sa vjec keni qene kur keni perdorur kompjuter per here te pare?
2. Cila eshte loja e pare qe keni luajtur?
3. Cila eshte gjuha e pare programimi qe keni mesuar?
4. Cila ka qene hera e pare qe keni bere para online?
5. Sa vjet keni qe merreni me kompjuterin, si mjet pune ose per te kaluar kohen?
6. Cdo gje qe dini e keni mesuar vete, apo ju ka udhehequr ndonje tjeter? (Self taught apo school?)
7. E imagjinoni dot veten ne ndonje profesion tjeter pervec puneve ne lidhje me kompjuterin?

Ju faleminderit!
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
U

Universal

Guest
1. rreth moshes 12 vjec ka qene kontakti im i pare me kompjuterin.

2. Need for speed & Counter strike

3. Kam punuar ne worldpress dhe disa te tjera gjithmone me ndihmen e @molecule :p:cool:

4. Nuk kam bere ndonjehere para online me shume kam kaluar kohen.

5. Kam kohe me shume.

6. Nga te tjeret dhe me vjen mire qe jane pjese e forumit. :)

7. Merem edhe me gjera te tjera pervec internetit. :)
 

molecule

Eternity sleep
ANETAR ✓
Mesazhe
3,874
Location
127.0.0.1
hera pare ka qen kur kam qen nklas tpar me nje shok klase ishte hap salla pare e internetit ktej nga katundi im e kemi shku kemi lujt counter strike se interneti skishte ardh akoma.

gjuha programimit ka qen Html dhe kjo esht per te gjithe padiskutim sepse kontakti pare me internetin eshte browseri i cili mundeson lundrim ne web faqe te ndryshme nepermjet HTML dhe css .pastaj jam fokusu vetem ne Server Side Programming sic eshte PHP gjithashtu dhe gjuh te tjera si Javascript/Jquery mysql java python c++ c# etj etj qe di nga pak

hera pare qe kam bere para ka qen nepermjet internetit qe punoja bashk me @Premium para 7 8 vjetesh nepermjet Facebook merrnim diku nga 500 600 paund ne muaj

Cdogje i kam mesuar vete me vullnet qe tani e kuptoj qe ka qen i jashtzakonshem por ka dhe gjera qe skam arritur ti kuptoj vete e me kan ndihmuar shok e shoqe :)

aktualisht kam 12 vite qe merrem me kompjuterin dhe 8 nga kto i kam vite pune qe kam arrit ti marr dicka lodhjes qe i kam kushtu ktij profesioni.

e imagjinoj veten ne cdo profesion te mundshem pasi un mendoj se puna eshte e shenjte dhe njeriu pa pune eshte komplet out :)
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
4,086
Hmmm ok

Kontakti im me internetin starton shpejt qe ne 2000 ne shqiperi sa kishte ardhe interneti fillimet e tij dmth.. .

Skam dit gje prej gjeje ne internet si te gjithe adoleshentet hyjme ne chat flasim me ndonji vajze etj etj....

Ngaqe rrija gjate ne int caffe arrita ta kapja veten mire si do thono ju ?? Atehere ska pase shume vete qe dinn tja thoninrreth internetit.por ne chat do flisje me nji vajze e une isha llos sja kisah idene pyet njie pyet tjetrin ja kam nxi jeten der sa mesova emailin etj etj me radhe derisa u pinesova si mirembajtes rrjeti. Per interalb.net. per sektorin e myzeqese dmth. Fier.lushnje.berat.vlore. menaxhoja linjen etj etj etj . Derisa 2002 nji aksidentme la per 2 muaj e gjysem ne koma...shyqur zotit tani jam ok vec se aksidenti ne ka mare shume njohuri nga ato qe kam pasur me para.normalisht di dhe tashme sjam keq por kam qene dikush kur hyja en inernet ne ate kohe sperdorja proxy.per te vetmen arsye se shqiperi skishte ende nji ip te saj. 195.22.207. Ka qene ip e pare e telekom mesa mbaj mend. DheE cunat qe meren em kto pune me kuptojne besoj...

Sado qe mos te dish ng interneti nese e ke dicka deshire e meson
Dikur ishte free e sot asgje seshte free

Gjithsesi ne shoqerien time virtuale nuk jam kap asnjihere me askend e as do te te kapem

P.s. counter strike eshte luajtur ne fier fillimisht kohe para se te shkonte ne tr e te hapesh ne te gjithe shqiperine

Onlineeeeee.

Me vone gjerat u hapen shume. Na dolen hackerte rinj dhe shyqyr

Respekte te gjitheve
 

Dorina

🔵⚫
VIP I FORUMIT
Contributor
Mesazhe
12,783
Location
Tiranë
  1. Takimi im i pare me kompjuterin fillon ne kohen kur isha gjimnaziste.Nuk na e mundesuan shkollat ne ato kohera dhe as ne shtepi nuk kishim. U regjistrova ne kurse private per te mesuar wordin exelin e me radhe.
  2. Nuk besoj te kem luajtur lojera online ne ato kohera..por me kujtohet shume mire kur padashje klikova nje faqe emrin e se ciles nuk e mbaj mend ishte gossip ne lidhje me kengetarin Pirro Çako dhe une u perhumba duke klikuar faqe pas faqeje dhe te nesermen nuk dija ti gjeja mē.
  3. Gjuhe programimi? A quhet microsoft word? :p
  4. Skam bere kurre para online. Madje edhe kur na vinin ato sms online neper emaile you won 1000000000$ na sugjeronin te mos i klikonimin.
  5. Qe ne 2005 e perdor. I bie rreth 12 vite
  6. Jo cdo gje e kam ditur vete. Ne fillim nga mesuesit .me pas shoket e kursit dhe pervoja vetjake.
  7. E imagjinoj veten ne cfaredo lloj pune por kete profesion qe kam di ta bej me se miri.Ama pa internetin smund ta imagjinoj veten pasi puna qe kam duhet te jem koherente ne cdo ore.
  8. Flm.
 

MrCool

LimitedEdition
VIP I FORUMIT
ANETAR ✓
Mesazhe
2,959
Location
Struge
Duke qene se jemi teper virtual mendova te hapja nje teme "sociale" ne forum ;) ..
Po bej disa pyetje...

1. Sa vjec keni qene kur keni perdorur kompjuter per here te pare?
2. Cila eshte loja e pare qe keni luajtur?
3. Cila eshte gjuha e pare programimi qe keni mesuar?
4. Cila ka qene hera e pare qe keni bere para online?
5. Sa vjet keni qe merreni me kompjuterin, si mjet pune ose per te kaluar kohen?
6. Cdo gje qe dini e keni mesuar vete, apo ju ka udhehequr ndonje tjeter? (Self taught apo school?)
7. E imagjinoni dot veten ne ndonje profesion tjeter pervec puneve ne lidhje me kompjuterin?

Ju faleminderit!
1. Kam qene diku 10-11 vjec..
2. Loja e pare ka qene nje loje me Formula qe luhej ne Dos dhe e kisha te instaluar ne Diskete.
3. Gjuha e pare ka qene GWBasic
4. Hera e pare ka qene kur dolen adsense ne fillim fare, bera ca dollare dhe ato mi bllokuan. :p
5. Qe ne vitin 1996 kur me sollen nga Zvicra nje I386 me windows 3.1.
6. C'do gje kam mesuar vete.
7. Jo, nuk e imagjinoj dot. Me duket dicka e pamundur.
 

Dorina

🔵⚫
VIP I FORUMIT
Contributor
Mesazhe
12,783
Location
Tiranë
1. Kam qene diku 10-11 vjec..
2. Loja e pare ka qene nje loje me Formula qe luhej ne Dos dhe e kisha te instaluar ne Diskete.
3. Gjuha e pare ka qene GWBasic
4. Hera e pare ka qene kur dolen adsense ne fillim fare, bera ca dollare dhe ato mi bllokuan. :p
5. Qe ne vitin 1996 kur me sollen nga Zvicra nje I386 me windows 3.1.
6. C'do gje kam mesuar vete.
7. Jo, nuk e imagjinoj dot. Me duket dicka e pamundur.
Sa herët e paske nis kontaktin e parë me mousin:p
 

Vinjol

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
4,086
@MrCool i paska pase te thella gjanat
Kur jam nis une me internet e pc......
1997 ne moshe 14 me duket..... kur shqiperia ende skishte ip interneti.

Kur viruset benin kerdine se ska pase norton
Antivirusi i pare qe quhesh i mire

Ka qene koha kur passwd e @yahoo.com kane qene me 3 karaktere madje madje abc ka qene passwd im i pare

Kur phishing bente kerrdine

@molecule dhe @Premium e kujtojne se per cfare po flas.
 
Last edited:
Top