Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Te diskutojme per gjera qe njohim..

U

Universal

Guest
Kohet e fundit ku jan hapur disa diskutime serjoze dhe aktuale sic e keni vene re kam filluar te postoj cik me shpesh.

Problemi qendron se gjendem te diskutoje me persona qe s'dine te diskutojne, vazhdojne te bejne chit-chat edhe ne keto tema, duke thene " nje gje " dhe pas 5 minutash " komplet te kunderten ". Qe flasin fjale ne ajer, qe nuk kan asnje njohuri reth temes, qe me fusin ne goje fjale qe s'kam thene.

Per te gjithe ju po ju citoj nje fjalim qe i madhi Theofan Stilian Noli ka bere ne Parlamentin Shqiptar:

E treta. Anarkia morale: Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret dobësohen,
qullosen dhe ndërrojnë formë e ngjyrë dita me ditë si në kaleidoskop. Këtu ambicjet
janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha.


E pesta. Anarkia e idealeve : Këtu idealet e shtrembëra, të errëta e të mumifikuara
të Fanarit e të Buhares përfyten e përleshen në një luftë për jetë a vdekje me idealet
më të gjalla më elegante e më të nderitshme të Perëndimit.
Na mungojnë vetëm idealet
e antropofagëve. Po për të zënë vendin e tyre kemi kolltukofagët, krimba të verdhë me
kokë të zezë, që rriten me plagët e infektuara të Shqipërisë në lëngim, këpuseh që
mund ti copëtosh, por jo ti shqitësh nga trupi që kafshojnë dhe thëthijnë. Herodi tregon
se në betejën navale të Salaminës, një athinas kapi një anije persiane me dorën e djathtë
e s’e lëshonte, gjersa ja prenë; atëhere e kapi me dorën e mëngjër, ja prenë dhe këtë,
atehere e kapi me dhëmbë e s’e lëshoj gjersa i’a prenë kokën. Sikur të ngjallej Herodi
përsëri do të shikonte që kolltukofagët tanë janë më të fortë se ky trim legjendar i
vjetërsisë antike. Që t’i çqitësh këta tanët nga kolltuku duhet të preç jo vetëm duart e
kokën po dhe këmbët e trupin.


JO te gjitha temat jane lojra! Ekzistojne tema ku per te dhene mendimin duhen njohuri!.

Per te ndertuar nje kompjuter nuk duhet opinioni bariut!, gjithashtu per te mjele delet nuk duhet opinioni inxhinierit.

Do ta fusni ne koke kete gje? Mendimet shprehen mbi tematika qe njihen. Mendimi duhet te bazohet tek njohuria dhe arsyetimi. Te gjitha gjerat e tjera jane " llafe kafenesh ".

E di qe eshte e veshtire ta ulesh hunden dhe ta pranosh nje gje te tille, por nuk mund te vazhdohej keshtu me banalizmin e cdo teme.


Nje vrejtje tjeter: Titulli i temes duhet te filloj me gemra te medha!, ashtu sic edhe fjalia.
Mundohuni te mos e bastardizoni fare drejteshkrimin.

Te pakten titullin shkruheni mire...
 
Last edited by a moderator:
Çudi qe u paska shpetuar ky shkrim se ne kete rast do lexoja ndonje koment te tipit
Hē mē fole ti??
 
Kohet e fundit ku jan hapur disa diskutime serjoze dhe aktuale sic e keni vene re kam filluar te postoj cik me shpesh.

Problemi qendron se gjendem te diskutoje me persona qe s'dine te diskutojne, vazhdojne te bejne chit-chat edhe ne keto tema, duke thene " nje gje " dhe pas 5 minutash " komplet te kunderten ". Qe flasin fjale ne ajer, qe nuk kan asnje njohuri reth temes, qe me fusin ne goje fjale qe s'kam thene.

Per te gjithe ju po ju citoj nje fjalim qe i madhi Theofan Stilian Noli ka bere ne Parlamentin Shqiptar:

E treta. Anarkia morale: Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret dobësohen,
qullosen dhe ndërrojnë formë e ngjyrë dita me ditë si në kaleidoskop. Këtu ambicjet
janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha.


E pesta. Anarkia e idealeve : Këtu idealet e shtrembëra, të errëta e të mumifikuara
të Fanarit e të Buhares përfyten e përleshen në një luftë për jetë a vdekje me idealet
më të gjalla më elegante e më të nderitshme të Perëndimit.
Na mungojnë vetëm idealet
e antropofagëve. Po për të zënë vendin e tyre kemi kolltukofagët, krimba të verdhë me
kokë të zezë, që rriten me plagët e infektuara të Shqipërisë në lëngim, këpuseh që
mund ti copëtosh, por jo ti shqitësh nga trupi që kafshojnë dhe thëthijnë. Herodi tregon
se në betejën navale të Salaminës, një athinas kapi një anije persiane me dorën e djathtë
e s’e lëshonte, gjersa ja prenë; atëhere e kapi me dorën e mëngjër, ja prenë dhe këtë,
atehere e kapi me dhëmbë e s’e lëshoj gjersa i’a prenë kokën. Sikur të ngjallej Herodi
përsëri do të shikonte që kolltukofagët tanë janë më të fortë se ky trim legjendar i
vjetërsisë antike. Që t’i çqitësh këta tanët nga kolltuku duhet të preç jo vetëm duart e
kokën po dhe këmbët e trupin.


JO te gjitha temat jane lojra! Ekzistojne tema ku per te dhene mendimin duhen njohuri!.

Per te ndertuar nje kompjuter nuk duhet opinioni bariut!, gjithashtu per te mjele delet nuk duhet opinioni inxhinierit.

Do ta fusni ne koke kete gje? Mendimet shprehen mbi tematika qe njihen. Mendimi duhet te bazohet tek njohuria dhe arsyetimi. Te gjitha gjerat e tjera jane " llafe kafenesh ".

E di qe eshte e veshtire ta ulesh hunden dhe ta pranosh nje gje te tille, por nuk mund te vazhdohej keshtu me banalizmin e cdo teme.


Nje vrejtje tjeter: Titulli i temes duhet te filloj me gemra te medha!, ashtu sic edhe fjalia.
Mundohuni te mos e bastardizoni fare drejteshkrimin.

Te pakten titullin shkruheni mire...

Ke shkruajtur kaq shume dhe nuk ke thene asgje...
 
Si perfundim kush kishte te drejte se smora vesht gjo un ??
 
@Dorina me shume per te ruajtur tematikat e temave, pasi ka anetare qe duan vertet te disktutojne.
mos do te thuash qe ka anetare qe sapo hap syte lexon ironine dhe ofendimet e tyre?
sepse sapo lexova te tilla,
but who cares.;)
 
Shpesh here shumica e njerezve :unsure: (including myself:rolleyes:) komentojne pa lexuar fare permbajtjen:eek:,
mjafton titulli :lolx:
 
Sepse shumica komentojne me u rene ne sy gjinive te kunderta plus pastaj qe shume persona debatojne sepse mbrojne idete e tyre qe skane lidhje me temat por ngaqe jane njerez qe nuk pranojne diversitetin e mendimeve u duhet te sillen ashtu ashper.
 
Last edited:
Epo tashti flet ne menyre serioze te marrin inat,ben komiken prap te marrin inat.
Tashti ne sdo u bejme qefin te tjereve.
Prsh:,une flas nga eskperienca vjen tjetri/a pa pik llogjike e ben sikur din gjithshka.
Nese stpelqen mendimi injoroje,po jo me bo interesantin/en me ironi.
 
Cuditerisht mendoj e besoj se ne jemi shoqeria me e pagdhendur .

Problemi me madhor i pjeses derrmuese eshte mungesa e kultures se debatit.

Ne gjithcka s'ka asgje per t'u habitur se duke marre nga perfaqesuesit e zgjedhur te popullit ne politike (sipas nje studimi te z Moikom Zeqo )jane nen nivelin mesatar te shkolluar edhe te inteligjences akoma me poshte. ;)
 
Besoj se per tema serioze, do duhej bere nje forum enkas per kete qellim.
Mendoj se pjesa me e madhe ketu, nuk jan futur per seriozitet dhe as per te qen banal apo te lig me ndonje forumist tjeter por per te kaluar kohen dhe ndoshta ndonje njohje nga ana e beqareve.

Te kerkosh nje drejtshkrim te mire ne "rrjetet sociale" eshte e ekzagjeruar per mua pasi qe rrethi i anetareve eshte shume i gjer dhe me larmi. Keshtu qe do pranosh çfare te vjen edhe pse te kuptoje pse kerkon drejteshkrim te mire.

Nqs vertet do te shkruanim vetem per çka dime, ateher forumi do ishte shume bosh, i zbrazet nga "opinionistat".

Pavaresisht gjithe kesaj qe ke shkruar, me te drejte apo pa te drejte, rendesi ka qe te merremi vesh dhe te mirekuptohemi se pjese e forumit qe jemi.

Me respekte.
 
Analizë e bukur në përgjithësi, por mënyra e formulimit, edhe pse me një fjalor të pasur fjalësh, nuk më tingëlloi aq konstruktive. Nuk mjafton të nënvijëzojmë gabimet apo mangësitë tona. Duhet udhëhequr në drejtimin e duhur. E kush tjetër është më i denjë se “ne” të mençurit? Lol
Gjithësesi është kënaqësi kur lexon shkrime të bukura, pa marë parasysh shkallën apo nivelin e njohurive të personit që poston.
Jemi këtu nga arsye të ndryshme dhe jam gati se më e sigurtë, se çdo kush jep maksimumin nga vetja.
 
Te diskutosh ....do thote te dish t'a besh ate gje ...eshte art me vete
 
Sepse shumica komentojne me u rene ne sy gjinive te kunderta plus pastaj qe shume persona debatojne sepse mbrojne idete e tyre qe skane lidhje me temat por ngaqe jane njerez qe nuk pranojne diversitetin e mendimeve u duhet te sillen ashtu ashper.
Sa e vertete!
 
Na merr malli te bisedojme me njerez te rritur ne mendje.
Te flasim dhe mos kemi frike se do keqkuptohemi.
Lum kush gjen njerez te tille dhe flet per gjithcka, duke plotesuar shpirtin me mirebesim dhe duke ditur se me mirësjellje do te marre pergjigje te adhurueshme.
Mungesa e diskutimeve, ndajne njerez...
 
Njeriu diskuton sipas mendimit!
Dhe opinionit te tij!
Por kur behen diskutime ngelen ne formatin!
E diskutimeve!
Dhe jo te banalizimeve apo ofendimeve!
Cdo kush ne diskutim sjell nje pjese nga vetja!
E mire apo e keqe qofte!
Rendesishme te ngelet ne kuadrin e diskutimit!
 
..ishte nje grup djemsh e vajzash qe fillimisht ishim njohur ne chat e diskutimet nuk mund te kufizoheshin me me dritare chati e prandaj menduam te kalojme dhe te hapim nje forum.

Nje forum eshte nje nivel me lart se chati, ku mendimet rrihen publikisht.
Pervec asaj, eshte nje dritare ku shihet ne cdo cast botekuptimi i te tjereve per tema dhe ceshtje te ndryshme.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.