Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Toka po “vëzhgohet” nga një pjesë e Hënës? Kamo`oalewa, misteri i një asteroidi të çuditshëm

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Toka po “vëzhgohet” nga një pjesë e Hënës? Kamo`oalewa, misteri i një asteroidi të çuditshëm​


Bghj

lg.php


Një asteroid afër Tokës i njohur si Kamo`oalewa mund të jetë bërë nga një pjesë e humbur e Hënës , thonë shkencëtarët.

Kamo`oalewa është një nga një grup objektesh misterioze dhe pak të kuptuara të quajtura kuazi-satelitë. Është një asteroid që rrotullohet rreth Diellit, por qëndron afër Tokës.

Si me të gjitha objektet e atij lloji, Kamo`oalewa është i vështirë për t’u vëzhguar. Ndonëse është relativisht afër Tokës – është afër 9 milionë milje larg – është gjithashtu shumë i zbehtë, rreth 4 milionë herë më i errët se sa ylli më i zbehtë që njerëzit mund të shohin në qiell.

Në të vërtetë, Kamo`oalewa mund të shihet vetëm për disa javë, çdo prill. Dhe madhësia e tij e vogël do të thotë që shkencëtarët mund ta gjurmojnë atë vetëm me një nga teleskopët më të mëdhenj në Tokë.
lg.php

Megjithatë, kur po kalonte, shkencëtarët arritën të ekzaminonin modelet në dritën që u kthye nga Kamo`oalewa. Dhe ajo që ata gjetën sugjeron se mund të ketë një origjinë shumë të njohur.
Spektri i dritës që u kthye nga asteroidi përputhej me shkëmbinjtë që u sollën nga Hëna nga misionet Apollo të NASA-s. Si i tillë, mund të ketë origjinën nga Hëna.

(BalkanWeb)
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.