Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Vetëdija individuale

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
31,306
Vetëdija individuale ose vetëdija e egos është një produkt i vonshëm i zhvillimit të njeriut. Forma e saj primitive është një vetëdije e thjeshtë grupore, dhe në mesin e shoqërive primitive që ekzistojnë ende sot, kjo shpesh është aq dobët e zhvilluar saqë shumë fise as nuk i japin vetes një emër që do t'i dallonte nga fiset e tjera. Për shembull, në Afrikën Lindore hasa një fis që e quajti veten thjesht «njerëzit që janë atje».
Kjo vetëdije primitive e grupit vazhdon të jetojë në vetëdijen tonë familjare dhe ne shpesh zbulojmë se anëtarët e një familjeje nuk mund të japin llogari për veten e tyre përveçse quhen me një emër të tillë dhe të tillë - gjë që i duket plotësisht e kënaqshme personit. të shqetësuar.
Por një vetëdije grupore në të cilën individët janë të këmbyeshëm nuk është ende niveli më i ulët i ndërgjegjes, sepse ajo tashmë tregon gjurmë të diferencimit. Në nivelin më të ulët dhe më primitiv do të gjenim një lloj vetëdije të përgjithësuar ose kozmike, me pavetëdije të plotë të subjektit. Në këtë nivel ka vetëm ngjarje, por jo persona që veprojnë.
Supozimi ynë se ajo që më pëlqen mua duhet domosdoshmërisht t'i pëlqejë të gjithë të tjerëve është një relike e dukshme nga ajo natë fillestare e ndërgjegjes ku nuk kishte asnjë ndryshim të dukshëm midis meje dhe teje, dhe ku të gjithë mendonin, ndjenin dhe vepronin në të njëjtën mënyrë.
Por nëse ndodhte ndonjë gjë që tregonte se dikush nuk ishte i një mendjeje, kishte një shqetësim të menjëhershëm.
Asgjë nuk ngjall aq shumë panik mes primitivëve sesa diçka jashtë zakonit; dyshohet njëherësh si i rrezikshëm dhe armiqësor.
Ky reagim primitiv mbijeton edhe tek ne: sa të shpejtë jemi të fyhemi kur dikush nuk i ndan bindjet tona! Ne jemi të fyer kur dikujt i duket e neveritshme ideja jonë për bukurinë.
Ne ende persekutojmë këdo që mendon ndryshe nga vetja jonë, ne ende përpiqemi t'i detyrojmë mendimet tona të tjerëve, t'i konvertojmë paganët e varfër për t'i shpëtuar ata nga ferri që padyshim që i pret, dhe të gjithë kemi tmerrësisht frikë të qëndrojmë vetëm me besimet tona.
- CARL Gustav JUNG

1713441453519.png

Burimi: //fb
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.