Zvicra heq Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezik infektimi, ja procedura e udhëtimeve nga sot

Hera

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
12,057
Vendndodhja
Me kembe ne toke

Zvicra heq Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezik infektimi, ja procedura e udhëtimeve nga sot

rinas-avion-fluturime.jpg

Autoritetet zvicerane e kanë hequr Shqipërinë nga lista e shteteve me rrezik të lartë infektimi me koronavirus.Lajmin e bën me dije ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme.


Nga ky ndryshim përfitojnë shtetasit shqiptarë që kanë leje qëndrimi në Zvicër apo shtetas zviceranë të cilët udhëtojnë nga Shqipëria.

Duke filluar që prej datës 8 prill, shqiptarët që do të udhëtojnë drejt Zvicrës nuk do të kenë më detyrim karantinimi në momentin e mbërritjes.

DETAJET

Masat e reja aplikohen për të gjithë ata të cilët lejohen të udhëtojnë në Zvicër, konkretisht, shtetas shqiptar me leje qëndrimi në Zvicër apo shtetas zviceran të cilët udhëtojnë nga Shqipëria, detaje mbi çështjen në linkun e mëposhtëm:


Duke filluar që prej datës 8 prill, shqiptarët që do të udhëtojnë drejt Zvicrës nuk do të kenë më detyrim karantinimi në momentin e mbërritjes.

Heqja e Shqipërisë nga kjo listë parashikon që udhëtarët nga vendi ynë në drejtim të Zvicrës, të cilët udhëtojnë në rrugë ajrore do të kenë detyrimin të plotësojnë një formular digjital me të dhëna dhe të paraqesin rezultatin negativ të testit PCR të kryer jo më herët se 72 orë para udhëtimit.

Për ata që udhëtojnë në rrugë tokësore me mjete transporti publik do të aplikohet vetëm plotësimi i formularit digjital, pa pasur detyrimin e paraqitjes së testit negativ PCR, ndërsa ata që udhëtojnë me automjete private në rrugë tokësore nuk kanë detyrim të paraqesin asnjë nga dokumentet e mësipërme.

Për më shumë informacione konsultoni linkun e mëposhtëm:

 
Last edited:

Vinjol

Im the architet off my own destruction
ANETAR ✓
Mesazhe
2,759
Mosha
36
Vendndodhja
Fier
Nuk kam pune me Maqedonine une. Do i bie me not nga Vëlora deri ne Brindisi dhe pastaj 1 sprint te shpejte deri ne Zvicer.😜
Hajde rrush beje nisjen nga semani
Td nis shoku jote ty
 
Top