Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Shkrime të ndryshme

Ma shkruaj një letër mbas kaq kohësh.
Ma shkruaj me dorë, me kaligrafinë tande.
Mundohu me më dërgu shumë copëza zemre.
Me shkruj si je, prej fillimit deri tash,
je origjinë e pluhur magjie ti.
Ose mos më shkruj asgja,
më dërgo nji zarf bosh me shpirtin tand mbrendë
dhe unë pa të shkru ndonjë gja,
do të përgjigjem kudo që të jem,
e ti gjithmonë ke me i njoftë fjalët e mia, vetëm për ty.
Ka një puthje në tavolinë, ma le këtu.
Dhe m'kujto, jo gjithmonë, por shpesh në ndonjë gja.
Jeta jote mund ti shohë të gjitha dëshirat e mia
sepse dëshirat e mia janë në lartësinë e syve tuj...

Massimo Bisotti
 
Të zhytur në një përqafim të trazuar,
dhe duart lagur në djersë,
"E harrova ëndrrën i dashur
por di që ti ishe aty."

Caterina Maraldi
 
Çfarë është dashuria.

*****
Në ditë, Nazla takoi një plak dhe e pyeti.

- Çfarë është dashuria?

Plaku u përgjigj:

- Shiko këtë lulëkuqe.

Dje u tha,
sot po i bien gjethet,
nesër nuk do të mbetet
nga bukuria e saj
veçse një gjë e thatë
plot fara të hidhura.

E tillë është Dashuria.

Vajza u largua me zemër të thyer.

Ditën tjetër, vuri re një burrë
brenda një dyqani
që fërkonte farat e lulëkuqes.

- I mjerë, bërtiti Nazla,
për cilin të dëshpëruar
po e përgati këtë ilaç.

Tjetri shpërtheu në të qeshura.

- Këto fara, vogëlushja ime,
përmbajnë ilaç.

Por nxjerr një vaj shumë të ëmbël
prej tyre. Por duhet të dijë dikush
si ta marrë.


Poet i panjohur arab - "Kopshti i Dashurisë."
 
Çfarë është dashuria.

*****
Në ditë, Nazla takoi një plak dhe e pyeti.

- Çfarë është dashuria?

Plaku u përgjigj:

- Shiko këtë lulëkuqe.

Dje u tha,
sot po i bien gjethet,
nesër nuk do të mbetet
nga bukuria e saj
veçse një gjë e thatë
plot fara të hidhura.

E tillë është Dashuria.

Vajza u largua me zemër të thyer.

Ditën tjetër, vuri re një burrë
brenda një dyqani
që fërkonte farat e lulëkuqes.

- I mjerë, bërtiti Nazla,
për cilin të dëshpëruar
po e përgati këtë ilaç.

Tjetri shpërtheu në të qeshura.

- Këto fara, vogëlushja ime,
përmbajnë ilaç.

Por nxjerr një vaj shumë të ëmbël
prej tyre. Por duhet të dijë dikush
si ta marrë.


Poet i panjohur arab - "Kopshti i Dashurisë."
Dashuria eshte "te vendosesh dike ne lutjet tua para se te lutesh per veten tende"???
 
Ekziston një lloj i veçantë njeriu në këtë botë që shpesh keqkuptohet. Këta njerëz priren të jenë të vetmuar, shpirtra të lirë, të dashuruar të pafajshëm. Ata e shohin botën për gjithçka që munden – dhe duhet të jenë – edhe pse bota rrallë i sheh…

Ata janë shpirtrat e bukur ëndërrimtarët, njerëzit në harmoni me jetën, aq intuitivë emocionesh sa na trembin. Ata na trembin jo për shkak të atyre që janë, por për shkak të atyre që nuk jemi, çfarë na mungon.

Shpirtrat e bukur arrijnë në thellësi që ne nuk mund t'i kuptojmë. Ata kanë një lidhje me Zotin, me Universin, me natyrën dhe për këtë arsye janë njerëzit që do të ndryshojnë botën.

Shpesh ndihemi inferiorë, sikur duhet të përpiqemi të qëndrojmë nga distanca afër nivelit të tyre, për të qenë të denjë për dashurinë e tyre.

Duhet një person i sigurt për të dashur një shpirt të bukur. Por ia vlen. Do të ndryshojë jetën tuaj.

Ata janë romantikë, janë besnikë, na ndihmojnë të rritemi, nuk janë materialistë, kuptojnë lidhjet e thella në jetë, janë mirënjohës, janë shembuj trimërie.

Ata ecin në rrugët më të dhimbshme të kësaj jete, e megjithatë disi gjejnë guximin të buzëqeshin. Të qenit vetëmohues. Mbështetni të tjerët. Të duash një shpirt të bukur, të mirë dhe të jesh dashur prej tij është një dhuratë nga Universi?❤️
 
Ekziston një lloj i veçantë njeriu në këtë botë që shpesh keqkuptohet. Këta njerëz priren të jenë të vetmuar, shpirtra të lirë, të dashuruar të pafajshëm. Ata e shohin botën për gjithçka që munden – dhe duhet të jenë – edhe pse bota rrallë i sheh…

Ata janë shpirtrat e bukur ëndërrimtarët, njerëzit në harmoni me jetën, aq intuitivë emocionesh sa na trembin. Ata na trembin jo për shkak të atyre që janë, por për shkak të atyre që nuk jemi, çfarë na mungon.

Shpirtrat e bukur arrijnë në thellësi që ne nuk mund t'i kuptojmë. Ata kanë një lidhje me Zotin, me Universin, me natyrën dhe për këtë arsye janë njerëzit që do të ndryshojnë botën.

Shpesh ndihemi inferiorë, sikur duhet të përpiqemi të qëndrojmë nga distanca afër nivelit të tyre, për të qenë të denjë për dashurinë e tyre.

Duhet një person i sigurt për të dashur një shpirt të bukur. Por ia vlen. Do të ndryshojë jetën tuaj.

Ata janë romantikë, janë besnikë, na ndihmojnë të rritemi, nuk janë materialistë, kuptojnë lidhjet e thella në jetë, janë mirënjohës, janë shembuj trimërie.

Ata ecin në rrugët më të dhimbshme të kësaj jete, e megjithatë disi gjejnë guximin të buzëqeshin. Të qenit vetëmohues. Mbështetni të tjerët. Të duash një shpirt të bukur, të mirë dhe të jesh dashur prej tij është një dhuratë nga Universi?❤️
E bukur ❤️
 
Duhet me i falë njerëzit
mrenda nesh
mandej jashtë nesh.
Përbotshëm a përjetshëm, sido kjofshin,
duhet me falë edhe vedin,
tuj ba paqe në shpirt
e tuj hapë kufijtë në zemër.
Duhet në mramje vonë
me mbyllë sytë e qetë
që të nesërmen me u zgju dikush tjetër.

Me falë duhet
edhe kur nuk mundesh!
 
Narcistët, janë njerëzit më të shpifur shpirtërisht në një shoqëri të avancuar dhe të edukuar me intelekt të zhvilluar.
Çrregullimi i personalitetit narcisistik (DNP) karakterizohet nga mungesa e plotë e ndjeshmërisë. Narcisisti është i paaftë të krijojë lidhje intime dhe të kuptojë nevojat emocionale të tjetrit. Në përgjithësi i rritur në mjedise familjare që nuk kanë funksionuar si të tilla, narcisisti nuk ka zhvilluar identitetin e vet dhe nuk është në gjendje të njohë pa iu referuar tjetrit.

Narcistët duan të nxisin konfliktet për dy arsye:


1) Kjo shkakton një reagim emocional tek viktima, gjë e cila sjell kënaqësi tek narcisti;

2) Konflikti lejon narcisistin ta kontrollojë viktimën nëpërmjet shkeljeve zhvlerësimit.


Ekzistojnë dy lloje diskutimi: ato të krijuara nga narcisistët dhe ato të krijuara nga viktima:

Në rastin e parë, konfliktin zakonisht e shkakton një banalitet dhe, në shumicën e rasteve, pas ndarjes së një kohe të këndshme.

Viktima fillimisht do të jetë e hutuar, e habitur, e papërgatitur. Ai do të përpiqet të minimizojë sulmin dhe kritikën, derisa ndjen zemërim dhe indinjatë. Sa më shumë të lëvizë drejt kërkimit të një konfrontimi konstruktiv, aq më shumë do të përballet me tallje dhe konfuzion. Tani, është e rëndësishme të theksohet se qëllimi i narcisistit nuk është kurrë të provojë vlefshmërinë e argumenteve të tij: ai ka gjithmonë të drejtë.

Qëllimi i narcisistit është të shqetësojë viktimën dhe ta përkthejë këtë si diçka të këndshme në një moment të hidhur. Prandaj, ai ka si qëllim të vetëm sigurimin e kontrollit dhe fuqisë mbi viktimën.

Lloji i dytë i diskutimit është ai që bëhet kur viktima po akuzon narcisistin.

Stili i konfrontimit është zakonisht i qetë, i përulur, i ndjeshëm. Ajo që viktima nënvlerëson është se gjithçka që thotë nuk do të dëgjohet ose konsiderohet minimalisht nga narcisistët.

E vetmja gjë që një narcisist percepton është fakti se ai është akuzuar dhe kritikuar. Ndërsa viktima kërkon një konfrontim, tek narcisti shkaktohet një zemërim i furishëm që rritet më kot për hir të marrjes në pyetje. Pavarësisht kritikave që po bëhen, narcisisti do të ketë si prioritet të vetëm detyrën e shuarjes së zjarrit shkatërrues, që kritikat aktivizojnë brenda tij.Për ta ndërprerë atë bujë të furishme ka vetëm dy mundësi: zhvlerësimi i viktimës ose muri i heshtjes.

Përballja me një narcisist është absolutisht e padobishme. Nuk do të ketë sqarime apo arritje. Në rastin më të mirë, do të dalësh nga konfrontimi me një ndjenjë të thellë disorientimi ose faj.

Web
 
Last edited:
"Me te bukuren e diteve tona, akoma se kemi jetuar.
dhe ate cka me te bukur do te doja te te thoja akoma nuk ta kam thene..."

Nazim Hikmet
 
Është e vështirë për njeriun që të ecë rrugëve që nuk ka dëshirë të ecë. Por, nganjëherë je i detyruar ta bësh edhe përkundër dëshirës tënde. Mos harroni se e tillë është jeta...

FB_IMG_1669466760137.jpg
 
A i frikësohesh ti stuhisë?
Në dallgët e jetës tek lundron.
A të trembë ty nata?
Thellë në errësirë kur shikon.

Mos vallë ti ke frikë shpresën?
Ditën e re, kur ëndërron.
A jep nga vetja aq shumë?
Sa veten, atje diku harron!

A i druhesh ti shprehisë?
Se fillon të duash pafund.
A i bindesh nostalgjisë?
Telat e zemrës kur të lëkund.

Kur fillon të qashë pa lotë!
E të qeshësh pa shkëlqim në sy.
A thua, çfarë jam unë sot?
Pse nuk ngjajë më me ty?

Kur shiu bie pa zhurmë...
Dhe s'të ngjallë më inspirim.
E dielli nuk të ngrohë bindshëm.
A kërkon strehë për ngushëllim?

Se bëhet gurë dikur dhe shpirti.
Dallgët të godasin kot.
A nuk të frikëson më zhgënjimi?
E kalitur quhesh sot!

Norë Canolli Latifi
 
"Kur nuk e vlerësoni ndjenjën, mund të kaloni nga dashuria në urrejtje mjaft lehtë.
Rruga e shpëtimit nga dhuna është shumë e gjatë, po aq sa historia."
(Lev Tolstoy)
 
KUR PRITEJ APOKALIPSI

Ky qiell nuk ka asnje yll,
Ky lume nuk ka asnje trofte,
Kjo peme nuk ka asnje cerdhe,
Kjo pamje asnje buzeqeshje.
Kjo balte nuk ka asnje lule,
Kjo lule nuk ka asnje blete,
Kjo blete asnje krah.

Po kjo dashuri,
ka
gjithcka?

Xhevahir Spahiu
 
Njeriu nuk është ndërtuar për t’u mposhtur. Njeriu mund të shkatërrohet, por jo të mposhtet.

Ernest Hemingway​

 
La dolcezza di un uomo si misura nel modo in cui usa le mani per accarezzare una donna.

D. Borghese
 
Ekzistojnë dy lloje të njerëzve: ata me të cilët lidhesh lehtë por edhe lehtë rrinë pa ta, dhe ata me të cilët është vështirë të lidhesh, por e pamundur të rrish pa ta!


Ernest Hemingway​

 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.